Data publikacji:

Jak zrobić dynię na Halloween?

Halloween na dobre zadomowiło się w Polsce – co roku 31 października dzieci wołają „cukierek albo psikus!”, a na progach wielu domów ustawiane są zabawne lampiony z dyni. Jeśli i tobie podoba się taka dekoracja, koniecznie sprawdź, jak zrobić dynię na Halloween – krok po kroku.

dynia na halloween

Jak zrobić dynię na Halloween, czyli niezbędne narządzenia

Do przygotowywania pięknego lampionu z dyni musisz się odpowiednio przygotować. Co dokładnie będzie ci potrzebne?

 • mały, ostry nożyk,
 • twarda, solidna łyżka – np. drewniana,
 • duża miska,
 • duża gazeta (jako podkładka),
 • długopis,
 • odrobina oleju,
 • świeczka.

Potrzebujesz też oczywiście dyni. Wybierz taką, która ładnie się prezentuje – nie ma zabrudzeń czy chropowatej skóry. Pamiętaj też, że rozmiar ma znaczenie: jeżeli chcesz postawić swój lampion przed domem, to koniecznie wybierz jak największe warzywo. Do małego mieszkania lepszy może okazać się malutki egzemplarz.

Sprawdź także, jak wykonać prosty i efektowny makijaż Halloween.

Jak zrobić dynię na Halloween – krok po kroku

Powiemy ci, jak przygotować dynię na Halloween w taki sposób, aby obyło się bez „wpadek” – już twój pierwszy lampion dostarczy ci mnóstwo satysfakcji i pięknie ozdobi wnętrze. Oto wskazówki:

 1. Rozłóż na stole gazetę – zabezpieczy powierzchnię przed plamami.
 2. Na czubku dyni narysuj koło – mniej więcej 10 centymetrów od zielonej końcówki. To ważne, ponieważ bez wytyczenia sobie linii cięcia może ono okazać się dość nierówne.
 3. Nożykiem zacznij odcinać wierzchołek. Pamiętaj, aby prowadzić nożyk pod skosem – dzięki temu powstanie ładna „czapeczka”, która nie będzie wpadała do środka.
 4. Oczyść czapeczkę z miąższu i nasion.
 5. Kolejny krok to oczyszczenie wnętrza dyni. Zrób to za pomocą drewnianej łyżki. Tam, gdzie jest to niezbędne, użyj noża.
 6. Narysuj wzór oczu, nosa i ust. Teraz, wciąż używając nożyka, wytnij poszczególne elementy „twarzy”.
 7. Posmaruj brzegi wyciętych otworów olejem, dzięki czemu dynia dłużej będzie się świeżo prezentować.

Ważne wskazówki!

Nie musisz wyrzucać miąższu i pestek. Tego pierwszego użyj do nadziewania pasztecików, naleśników czy mięs. Pestki wysusz – świetnie sprawdzają się w roli przekąski.

Zamiast noża możesz użyć specjalnego zestawu do przygotowywania lampionu z dyni – bez problemu kupisz go w sieci.

Jak zrobić dynię na Halloween – wzory

Jak zrobić dynię na Halloween, żeby zachwyciła ona dosłownie wszystkich? Wybierz odpowiedni wzór, dopasowany do swoich oczekiwań. Oto kilka podpowiedzi.

Dynia dla ambitnych

Pragniesz, aby uśmiech na lampionie był wyjątkowy? Wysoko ustaw poprzeczkę i zacznij rzeźbić w warzywie. Nie jest to proste zadanie, ale nie ma obaw – dynia jest dość plastyczna i szybko wyczujesz, jak nadać jej odpowiedni kształt. W szczególności zadbaj o wyraźne, trójwymiarowe zębiska, dzięki którym lampion będzie straszniejszy.

Dynia na Halloween dla dzieci

Jak zrobić dynię na Halloween i jednocześnie uszczęśliwić dziecko? To proste – wydrąż w warzywie jakiś bajkowy motyw, np. Mickey Mouse. To także nie jest proste zadanie, więc na wszelki wypadek nie informuj malucha, co planujesz. Gdyby coś się nie udało, nie będzie zawiedziony. Taka dynia świetnie uzupełni stroje na Halloween dla dzieci.

Dynia dla studentów

A może masz ochotę na odrobinę kontrowersji? W takim razie wyrzeźb prostą, dość nieszczęśliwą „twarz” z szeroko otwartą buzią. Następnie postaw dynię na jakimś stołku i zarówno na części stołka, jak i na podłodze wysyp miąższ wraz z pestkami. Całość będzie wyglądała dokładnie tak, jakby dynia właśnie zwymiotowała. Kontrowersyjne i według wielu młodych ludzi – niesamowicie zabawne!

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.