Data publikacji:

Jak zrobić lamele?

 Lamele to hit nie tylko tego sezonu, ale wszystkich ostatnich lat i nic nie wskazuje na to, by miały szybko opuścić wnętrzarskie trendy. Uwielbiają je wszyscy miłośnicy natury, klimatu vintage, rustykalnego, romantycznego. Doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych aranżacjach połączone ze szkłem czy ciemnymi, stonowanymi kolorami. Dowiedz się, jak zrobić lamele drewniane na ścianę i nadaj swojemu wnętrzu oryginalny charakter!
lamele

Czym są lamelki i do czego pasują?

 Lamelki to zestaw listewek umieszczonych na ścianie w domu lub na zewnątrz budynku. Nadają wnętrzu nieco ciepła i przytulności, a także są świetnym elementem dekoracyjnym. Układa się je w równych odstępach od siebie, w pionie lub w poziomie. Mogą pokrywać ścianę do połowy, być tylko niewielkim elementem dekoracyjnym albo zajmować ścianę od góry do dołu przez całą jej szerokość. Lamele na ścianę pasują właściwie do wszystkiego. Dobrze przemyślane i dobrane, wkomponują się w klasyczne i nowoczesne wnętrza. Są doskonałym wyborem nie tylko dla miłośników dekoracji, ale również minimalizmu, co czyni je wyjątkowymi.

Zalety lameli

Lamele ścienne oprócz tego, że świetnie wyglądają, są genialnym materiałem, który izoluje akustycznie pomieszczenia i sprawia, że nie będziemy doświadczać w nich pogłosu. Jest to szczególnie ważne w dużych, nowoczesnych, przestronnych wnętrzach, urządzonych w bardzo minimalistycznym stylu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pogłosem w domu, czy w pracy, jest to zjawisko, które sprawia, że mówi się głośniej oraz gorzej się słyszy, zatem warto je wyeliminować dla większego komfortu użytkowania pomieszczenia.

Lamele w salonie – trendy

 Lamele drewniane w salonie to doskonały pomysł na dekorację za kanapą czy telewizorem. Jest to także możliwość wykonania ażurowej ścianki działowej, która będzie oddzielać przestrzeń. Ścianka działowa z lamelek jest doskonałym pomysłem na wydzielenie różnych stref w salonie, ponieważ nie ogranicza zanadto dopływu światła. Wcale nie jest powiedziane, że ścianka musi być wykonana w całości z drewna. Coraz częstszym trendem jest także obklejanie jej folią lustrzaną, malowanie na szalone kolory lub pokrywanie ciekawymi wzorami.

Lamele w kuchni – trendy

 Ściana z lameli w kuchni to również bardzo dobry pomysł, który musi zostać jednak dostosowany do specyfiki tego pomieszczenia. Kuchnia to nie tylko miejsce rodzinnych spotkań, ale również przestrzeń o funkcjach praktycznych. Smażymy tu i gotujemy, a na elementach kuchennych czasami zbiera się para wodna. Decydując się na lamele w kuchni, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego będą wykonane.

Jeśli wybór padnie na drewno, należy je odpowiednio zabezpieczyć środkiem do impregnacji. Kiedy kuchnia połączona jest z salonem, lamele świetnie sprawdzą się jako dekoracyjna ścianka. Jeśli nie, można zrobić z nich piękny element dekoracyjny, np. koło stolika czy blatu w kuchni. Ponieważ podczas przyrządzania posiłków często potrzebne jest dodatkowe źródło światła, świetnie sprawdza się połączenie lamelek z oświetleniem LED, np. w formie taśmy świetlnej.

Co będzie potrzebne do zrobienia lameli?

Można zamówić gotową ściankę z lameli, co będzie doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które nie przepadają za majsterkowaniem. Jeśli jednak decydujemy się na wykonanie ścianki samodzielnie, musimy zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Żeby wykonać lamele na ścianie, potrzebne będą:
  • lamele,
  • listewki wykończeniowe,
  • klej montażowy lub taśma montażowa,
  • poziomica i ołówek,
  • zależnie od rodzaju lameli – impregnat.
Opcjonalnie, jeśli zamówione listewki i lamele nie zostały przycięte w miejscu, w którym zostały zakupione, należy przygotować piłę lub pilarkę. Jeśli mamy w planach zmianę koloru lamelek, potrzebna będzie także farba i pędzle. O wiele łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zakup lamelek w odpowiednim rozmiarze i kolorze do konkretnego wnętrza. Nie stanowi to problemu, a różnica w kosztach jest stosunkowo niewielka. Lamele powinny być około dwa razy grubsze i wyższe od listewek wykończeniowych. Listewki mogą być także nieco ciemniejsze od lameli, żeby stworzyć efekt głębi.

Montaż lameli - jak zrobić lamele?

 Montaż lameli jest wyjątkowo prosty i nie będzie stanowił problemu dla nikogo. Rozpoczynamy od dokładnego wyznaczenia pionu na ścianie za pomocą poziomicy. Wyznaczoną linię zaznaczamy ołówkiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby było to zrobione idealnie, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, każda kolejna lamela będzie przyklejona krzywo.

Następnie bierzemy przyciętą i wyrównaną lamelkę, smarujemy ją klejem montażowym co kilkanaście centymetrów i dociskamy do ściany na całej długości. Zbyt mała ilość kleju może sprawić, że lamelka nie będzie się dobrze trzymała podłoża. Jeśli różnica w wysokości pomiędzy lamelą a listwą montażową wynosi co najmniej kilka centymetrów, niewielkiego nadmiaru kleju nie będzie widać. Alternatywą dla kleju są taśmy montażowe. W taki sam sposób układamy na ścianie lamele na zmianę z listwą wykończeniową, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Impregnacja lameli

Jeśli lamele nie były wcześniej impregnowane, należy zrobić to możliwie jak najszybciej po ich montażu. Konserwację drewnianych lameli należy przeprowadzać mniej więcej raz do roku, chyba że zdecydowaliśmy się na montaż paneli lamelowych na tarasie lub w ogrodzie – wówczas należy robić to o wiele częściej. Przy pierwszej impregnacji nakładamy dwie warstwy preparatu do drewna, natomiast podczas każdej kolejnej wystarczy jedna warstwa. Nakładamy go pędzlem lub niewielkim wałeczkiem, spokojnie, dokładnie i powoli. Przeprowadzamy konserwację wyłącznie w przypadku, w którym lamele są drewniane. W innych sytuacjach nie ma takiej potrzeby.
Autorka: Patrycja Wojas