Data modyfikacji:

Jaką hulajnogę dla dorosłych kupić?

Popularność mikroelektromobilności sprawia, że zadajemy sobie pytanie jaka hulajnoga dla dorosłych jest najlepsza do jazdy po mieście? Najważniejsze jej cechy to prędkość. moc i zasięg oraz ściśle związana z nimi waga i wygoda użytkowania. Jeśli chodzi o prędkość, legalną granicą jest 20 km/h. Z kolei moc silnika na poziomie 500 W zapewni całkiem przyzwoitą dynamikę. Z kolei zasięg nie powinien być mniejszy niż przynajmniej 25 km, ale im dalszy tym lepiej. Jednak wraz ze wzrostem zasięgu rośnie też masa baterii i samej hulajnogi. Nie powinna ona być wyższa niż niskie kilkanaście kilogramów. Cięższa hulajnoga staje się nieporęczna przy wnoszeniu po schodach lub wkładaniu do auta. Trzeba więc wybrać odpowiedni balans wymienionych cech i dopiero wtedy można świadomie porównywać marki oraz ceny. 

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych? 

Hulajnoga elektryczna stała się realną konkurencją dla rowerów czy motocykli do jazdy po mieście. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością wśród dorosłych, również jako uzupełnienie samochodu czy komunikacji miejskiej. Zaletą hulajnogi elektrycznej, która przesądza o jej atrakcyjności dla dorosłych użytkowników, jest możliwość jazdy w dowolnym stroju oraz brak konieczności szukania miejsca do parkowania i łatwość wniesienia do tramwaju, autobusu lub metra.  
Najlepsze hulajnogi elektryczne ułatwiają pokonywanie zarówno tzw. ostatniej mili, czyli np. odległości między biurem a przystankiem komunikacji miejskiej, ale pozwalają też pokonać cały dystans. Dlatego powinna zapewniać przynajmniej 25 km dynamicznej jazdy na jednym ładowaniu, będąc jednocześnie lekka i poręczna. Sprzęt o takich cechach możemy kupić za około 2.500 zł. Poniżej tej granicy też można znaleźć coś sensownego, ale warto rozumieć rolę poszczególnych parametrów, żeby świadomie zrezygnować z tego, co akurat dla nas nie jest konieczne. 

Hulajnogi dla dorosłych – jakie parametry brać pod uwagę? 

Prędkość hulajnogi dla dorosłych  

Ten parametr jest regulowany przez przepisy i wszyscy producenci muszą oferować sprzęt z jednakowym limitem. Rozporządzenie o Warunkach Technicznych dla Pojazdów i ich Niezbędnym Wyposażeniu obowiązujące od początku 2022 r. ograniczenia maksymalną prędkość do 20 km/h. Ograniczenie to nie oznacza jedynie, że nie wolno poruszać się z większą prędkością, ale że konstrukcyjnie wyższa prędkość powinna być niemożliwa do osiągnięcia. Producenci uwzględniają to ograniczenie instalując odpowiednie oprogramowanie limitujące prędkość maksymalną. Nie jest tajemnicą, że technicznie takiego ograniczenie jest możliwe do usunięcia i część użytkowników czyni to na własne ryzyko.  
Warto też podkreślić, że hulajnogi mogą być wyposażone w różne tryby prędkości, które pozwalają na automatyczne zachowanie prędkości. Na przykład do jazdy po chodniku, gdzie hulajnoga może poruszać się tylko z prędkością zbliżoną do pieszych możemy włączyć tryb wolny do 5 km/h, a np. na niezatłoczonej ścieżce rowerowej szybki, do 20 km/h. 

Jaka moc silnika hulajnogi dla dorosłych?  

Producenci podają zwykle dwie wartości - moc znamionową i moc maksymalną np. 300 i 600 W. Słabsze modele zaczynają się już od 250 W, jednak taka moc będzie odpowiednia dla lżejszych osób. Jeśli mamy bardziej solidną posturę, lepiej sięgnąć po moc przynajmniej na poziomie 300-350 W.  
Można kupić hulajnogę nawet o mocy 1000 W lub więcej i zapewnia ona oczywiście lepszą dynamikę, ale będzie też dużo cięższa i przez to mniej wygodna. Na moc warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli ważymy ciut więcej niż przeciętna osoba lub gdy wiemy, że często będziemy pokonywać wzniesienia. 

Zasięg hulajnogi dla dorosłych  

Mieszkając w granicach miasta, zwykle w drodze o pracy lub na uczelnię pokonujemy dystans od kilku do kilkunastu kilometrów w jedną stronę. Dlatego zasięg hulajnogi powinien być przynajmniej dwukrotnie większy, gdyż nie zawsze będziemy mieli możliwość doładowania hulajnogi w ciągu dnia.  
Minimum to 25 km, ale 30 lub nawet 40 km daje wyższy komfort i pewność, że hulajnoga nie rozładuje się przed końcem trasy. Warto pamiętać, że zasięg podany w instrukcji zmniejsza się, jeśli bardziej dynamicznie przyspieszamy lub kiedy ważymy nieco więcej. Dlatego też spotykany w niektórych komentarzach "zbyt mały zasięg w stosunku do deklarowanego przez producenta" w praktyce oznacza realny zasięg, uwzględniający wyższą masę kierowcy, stromszy teren oraz intensywne operowanie przyspieszeniem. 

Masa własna  

Hulajnoga do codziennych dojazdów nie powinna być cięższa niż niskie kilkanaście kg (według przepisów maksymalna masa to 30 kg), a najlepiej, żeby nie przekraczała 15 kg, gdyż powinniśmy móc w razie potrzeby podnieść ją jedną ręką. Pokonywanie schodów, wkładanie hulajnogi do bagażnika auta lub nawet wzięcie jej do ręki w zatłoczonej windzie powinno być łatwe i możliwe do wykonania bez namysłu. Pamiętajmy, że w codziennych sytuacjach będziemy mieli ręce zajęte telefonem, kubkiem z kawą i plecakiem na laptopa. 

Poręczność elektrycznej hulajnogi dla dorosłych  

Oprócz masy na wygodę użytkowania wpływa też łatwość składania i solidność wykonania zacisków. Również sama grubość sztycy kierownicy powinna pozwalać na chwycenie jej jedną ręką - czasem producenci umieszczają na niej dodatkową baterię, co niestety nie poprawia poręczności. Zaciski do składania kierownicy są elementem najbardziej podatnym na złamanie, warto więc zwrócić wagę na solidność ich wykonania i łatwość użytkowania.  

Komfort jazdy na hulajnodze dla dorosłych 

Wpływa na niego wielkość kół (zwykle między 8 a 10 cali) oraz to czy są pneumatyczne czy pełne oraz ewentualnie amortyzatory. Koła pneumatyczne podwyższają komfort jazdy, ale niestety mają tę samą wadę co opony samochodowe – stosunkowo często ulegają przebiciu. Niektóre modele mogą być też wyposażone w amortyzatory lub amortyzację wbudowaną w ramę hulajnogi.  
Jeśli chodzi o komfort jazdy, to na rynku są też dostępne modele z siodełkiem w zestawie, jednak obecnie nie warto ich kupować, gdyż nie będziemy mogli z nich korzystać. Prawo o Ruchu Drogowym, a konkretnie jego nowelizacją obowiązującą od 2021 r. zawiera przepis jasno wskazujący, że hulajnoga elektryczna, nie może być wyposażona w siodełko, gdyż wtedy podlega takim samym wymaganiom jak skuter.  

Stylistyka i jakość  

Wygląd odgrywa niebagatelną rolę w przypadku każdego środka transportu. Hulajnogi elektryczne oprócz swojej praktyczności oferują też estetyczny wygląd, czemu również zawdzięczają swoją popularność. Potencjał stylistyczny hulajnóg elektrycznych dostrzegli nawet producenci samochodów, którzy wprowadzili modele sygnowane swoimi markami np. Fiat 500, Jeep oferujący uterenowioną wersję hulajnogi, a nawet Mercedes AMG sygnujący jeden z modeli Xiaomi.  

Jaka cena hulajnogi dla dorosłych?  

Kiedy rozważymy wszystkie powyższe parametry cena będzie już w praktyce tylko ich wynikiem. Tak jak powiedziano we wstępie, żeby mieć wybór trzeba zarezerwować na zakup ok. 2.500 zł. Możemy wtedy kupić sprzęt ze stosunkowo dużym zasięgiem, mocą zapewniającą dynamikę oraz estetyczny i dobrze wykonany.  
Nie znaczy to jednak, że jeśli chcemy zmieścić się powiedzmy w 1.500 zł to nie mamy wyboru - przeciwnie, większość renomowanych producentów oferuje też sprzęt także w tej półce cenowej, ale z pewnymi ograniczeniami. Wystarczy po prostu określić na czym nam najbardziej zależy, a spokojnie wybierzemy coś dla siebie. 

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych. Ranking polecanych modeli 

Ranking hulajnóg elektrycznych zawsze powinien uwzględniać konkretne zastosowanie, gdyż różnice w sprzęcie i cenach są na tyle spore, że trudno wskazać uniwersalnie najlepszą hulajnogę, która byłaby idealna dla wszystkich. Poniżej przedstawiamy popularne modele sprawdzonych producentów: 

Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Pro  

Absolutny klasyk od znanego i sprawdzonego producenta, oferuje doskonały stosunek ceny do jakości - 300 W i 45 km zasięgu. Wyróżnia ją lekkość i estetyczne wykonanie. 

Xiaomi Mi Electric Scooter 3  

Nieco tańsza alternatywa również od Xiaomi o trochę mniejszym, ale również przyzwoitym zasięgu 30 km. 

Motus Scooty 10  

Motus jest renomowanym producentem oferującym bardzo wysoką jakość, np. Scooty 10 zapewnia moc 350 W i deklarowany zasięg nawet do 60 km. 

Techlife X5  

Najbardziej przystępny cenowo model znanego polskiego producenta hulajnóg elektrycznych marki TechLife, oferującego modele o doskonałych osiągach. 

Segway Ninebot by Kickscooter F30D  

Produkt znanej z branży elektro-mobilności marki Seqway, seria D to typowe miejskie hulajnogi o dobrych osiągach. 
Zdjęcie: ORION_production / Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo