Data modyfikacji:

Wybieramy najlepszą hulajnogę do jazdy po mieście

Hulajnogi elektryczne już od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Ten funkcjonalny środek transportu jest nie tylko bardzo wygodny i prosty w użytkowaniu, pozwala nam szybciej poruszać się po mieście, a przy tym jest ekologiczny dzięki zasilaniu elektrycznością i braku emisji spalin.

Na rynku możemy obecnie znaleźć szeroki wybór hulajnóg elektrycznych, co sprawia, że często nie wiemy, na co się zdecydować. Dlatego też przybliżamy modele, które warte są uwagi oraz podpowiadamy, czym wyróżniać powinna się najlepsza hulajnoga elektryczna do jazdy po mieście.

Polecamy: Deskorolka elektryczna - ranking

hulajnoga elektryczna

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem tego środka transportu. Na to pytanie trudno jednak jest udzielić jednoznacznej informacji. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie parametry posiada dany sprzęt. W przypadku hulajnóg o udźwigu do 100 kg oraz zasięgu do 25 km ceny hulajnóg elektrycznych zaczynają się już od nieco ponad 1000 zł

Bardziej profesjonalne hulajnogi, którymi możemy przejechać na jednym ładowaniu ponad 40 km, kosztują od 2 do 4 tysięcy złotych. Najlepsze hulajnogi elektryczne, będące prawdziwie profesjonalnymi urządzeniami, możemy zakupić nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Niemniej jednak, są to na tyle zaawansowane sprzęty, że nie sprawdzą się w przypadku rekreacyjnej jazdy po mieście.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej?

Mnogość urządzeń dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie najlepszej hulajnogi elektrycznej. Aby to zrobić, musimy sugerować się nie tylko marką hulajnogi, ale również szeregiem parametrów, które mają ogromny wpływ na komfort, bezpieczeństwo i dynamikę jazdy. Poznajmy je. 

Wielkość kół

Wybierając hulajnogę, warto zwrócić uwagę na wielkość kół. Im większe, tym hulajnoga jest bardziej dynamiczna, a przy tym wydajna. Obecnie większość producentów proponuje modele, w których koła mają od 8,5 do 10 cali. Są to dość duże koła idealne dla osób dorosłych, które dobrze poradzą sobie zarówno na asfalcie, jak i na nieco nierównej kostce brukowej, zapewniając komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Udźwig

Choć na oko wszystkie hulajnogi elektryczne wyglądają podobnie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że posiadają odmienne konstrukcje, są również wykonywane z różnych materiałów. Aby więc mieć pewność, że możemy jeździć na danym urządzeniu bez obaw, warto sprawdzić maksymalny udźwig. W dobrych hulajnogach elektrycznych dla dorosłych najczęściej waha się on w przedziale 100-120 kg.

Waga i składanie

Dla wielu osób hulajnoga elektryczna stała się środkiem transportu do pracy i szkoły. Ponieważ wciąż brakuje miejsc, gdzie możemy bezpiecznie pozostawić urządzenie, a infrastruktura wielu miast wymaga przebycia niektórych odcinków na piechotę – warto postawić na urządzenie, którego waga nie przekracza 15-17 kg. Obecnie w ofercie czołowych producentów nie brakuje hulajnóg elektrycznych, które ważą nieco ponad 10 kg, co jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdźmy również, w jaki sposób składa się hulajnoga. W mieście najlepiej sprawdzają się te z nich, które nie wymagają dodatkowych akcesoriów do złożenia. 

Oświetlenie

To niezwykle ważna kwestia wpływająca zarówno na bezpieczeństwo kierującego, jak i na innych uczestników ruchu. Idealnie jest, gdy hulajnoga elektryczna wyposażona jest w przednie i tylne światła. Przednia lampka powinna mieć neutralne dla oczu światło, które doświetli drogę, a jednocześnie nie będzie oślepiało innych. Dobrym pomysłem jest dodatkowe oświetlenie LED lub odblaski po bokach, które sprawią, że będziemy jeszcze bardziej widoczni. 

Bateria i ładowanie

Nawet najlepsza hulajnoga elektryczna do jazdy po mieście posiada ograniczony dystans, który może przebyć. Jeśli nie chcemy zmagać się z brakiem energii napędu w środku przejażdżki, warto zwrócić uwagę na baterię oraz czas ładowania. Pojemność baterii określana jest wartością liczbową oraz symbolem mAh. Im wyższa, tym dłużej hulajnoga może być w ruchu. Dodatkowo praktycznie każdy producent określa obecnie czas pełnego naładowania baterii. Jeśli nie przekracza on 4-5 godzin, mamy do czynienia z dobrą hulajnogą elektryczną, na którą warto zwrócić uwagę.

Hamulce

Z racji tego, że hulajnogami poruszać możemy się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych, musimy mieć świadomość, że są to trasy, które są często uczęszczane przez różne osoby. Dlatego też powinniśmy zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie ma więc wybór odpowiednich hamulców. Obecnie w sklepach możemy znaleźć hulajnogi wyposażone w hamulce tarczowe oraz elektromagnetyczne. Pierwsze z nich pozwalają na szybkie i ostre hamowanie, mogą jednak doprowadzić do naszego upadku. Drugi rodzaj hamulców działa delikatniej, dostosowując tempo wytracania prędkości. 

Wodoszczelność

To parametr, który może wydawać się nieistotny. Jest jednak zupełnie inaczej. Jeśli chcemy wykorzystywać hulajnogę elektryczną do jazdy po mieście, musimy mieć świadomość, że pogoda w naszym kraju bywa kapryśna, a kałuże, przez ogrom betonu w miastach, utrzymują się przez długi czas. Szybko dojdziemy więc do wniosku, że tylko wodoszczelna hulajnoga jest w stanie być codziennym środkiem transportu. Dlatego też, poszukując urządzenia dla siebie, warto upewnić się, że dany model posiada certyfikat IP54.

Najlepsza hulajnoga elektryczna do jazdy po mieście – ranking 

Wiemy już, czym powinna charakteryzować się dobre hulajnogi elektryczne. Ranking, który znajdziesz poniżej, pomoże ci dowiedzieć się, które z dostępnych na rynku modeli spełniają te kryteria. 

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Hulajnogi Xiaomi należą do jednych z najchętniej wybieranych modeli. To nowoczesna hulajnoga znanego i cenionego producenta, która wyróżnia się unikalnym systemem odzyskiwania energii. Posiada również akumulator o pojemności 12800 mAh. Hulajnoga została wykonana z lekkiego i wytrzymałego aluminium lotniczego.

Najważniejsze cechy to:

  • maksymalna prędkość: 25 km/h,
  • maksymalny zasięg: 45 km,
  • średnica kół: 8,5 cala,
  • waga: 14,2 kg.

Ninebot by Segway KickScooter E10

To hulajnoga elektryczna marki Segway, która wyróżnia się bardzo atrakcyjną, przystępną ceną. Stworzona z myślą o starszych dzieciach, doskonale sprawdzi się w jeździe rekreacyjnej.

Najważniejsze cechy tej hulajnogi to:

  • maksymalna prędkość: 16 km/h,
  • maksymalny zasięg: 10 km,
  • średnica kół: 7 cali,
  • waga: 8,5 kg.

Motus Pro 8.5 LITE

Hulajnoga, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników jazdy jednośladem. Hulajnoga ta wyróżnia się bardzo lekką konstrukcją, prostym składaniem oraz amortyzowanymi kołami z przodu i tyłu, dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort nawet na wyboistej ścieżce. 

Najważniejsze cechy to:

  • maksymalna prędkość: 30 km/h,
  • maksymalny zasięg: 40 km,
  • średnica kół: 8,5 cala,
  • waga: 17 kg.

Kugoo S1 Pro Czarny

Bardzo lekka, łatwa do złożenia, dostępna w zestawie z praktyczną torbą hulajnoga, która posiada trzy tryby jazdy. Lampa LED oraz odblaski po bokach zwiększają bezpieczeństwo kierującego.

Najważniejsze cechy to:

  • maksymalna prędkość: 30 km/h,
  • maksymalny zasięg: 30 km,
  • średnica kół: 8 cali,
  • waga: 11 kg.
Autor: Kamila Łońska-Kępa