Data modyfikacji:

Jaka pralka Bosch jest najlepsza?

Jeżeli poszukujesz nowego sprzętu AGD, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zazwyczaj wybór produktów sprawdzonego producenta. Decyzja ta jest najczęściej właściwa, nawet wówczas, gdy trzeba nieco dopłacić do markowego modelu. Z artykułu dowiesz się więc, jaka pralka Bosch jest najlepsza.
jaka pralka bosch najlepsza

Firma Bosch powstała oficjalnie w 1888 roku, w niemieckim Stuttgarcie, zaczynając od produkcji części do silników oraz pierwszych automobili. Dziś Bosch jest międzynarodowym konglomeratem, który zajmuje się wytwarzaniem najróżniejszych maszyn, podzespołów elektronicznych i urządzeń używanych w różnych sektorach gospodarki, od motoryzacji po IT. Przeciętny konsument kojarzy jednak logo firmy głównie z nowoczesnym sprzętem AGD oraz elektronarzędziami. Pralki Bosch dostępne są na rynku od dziesiątek lat, a konsumenci cenią sobie przede wszystkim ich jakość oraz wydajność. Jaką pralkę kupić od tej uznanej marki.

Pralka Bosch – na co zwracamy uwagę przy zakupie

Rozmiary i typ

Bosch ma w swojej ofercie zarówno pralki wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy. W katalogu producenta nie brakuje też coraz popularniejszych pralkosuszarek, a także pralek typu slim, charakteryzujących się zmniejszoną głębokością obudowy, które przeznaczone są do niewielkich pomieszczeń.

Ładowność bębna

Parametr wpływający na to, ile prania jednorazowo zmieści się w bębnie urządzenia. Standardowo podawany jest w kilogramach. Zależy on wprost od głębokości pralki. Przeciętny model typu slim zmieści od około 5 do 7 kilogramów odzieży. W pełnowymiarowych pralkach Boscha waga ta wzrasta do około 7-10 kilogramów, w zależności od wybranego modelu. Dla pary lub jednej osoby w zupełności wystarcza 4-5 kilogramów wkładu. W większych gospodarstwach domowych liczba ta rośnie wraz z kolejnym członkami rodziny.

Energooszczędność i wodooszczędność

Bosch przykłada ogromną wagę do ekologii swoich produktów. Większość z pralek producenta otrzymuje bardzo wysokie certyfikaty efektywności energetycznej. Nie inaczej jest w przypadku zużycia wody. Najbardziej oszczędne są najdroższe modele producenta. Pralka Bosch Serie8 WAVH8K92PL zużywa np. w ciągu jednego cyklu prania tylko 9 litrów wody (średnia wartość w tym przypadku wynosi od 25 do nawet 50 litrów).

Prędkość pralki

Liczba obrotów bębna w ciągu minuty wpływa na skuteczność prania oraz suszenia ubrań. Nawet tanie pralki Bosch nie zawodzą w tym zakresie, pracując z prędkością od 1200 do ponad 1400 obrotów.

Głośność pracy

Podobnie jak inni producenci, Bosch podaje informację o głośności pracy urządzenia wyrażonej w decybelach, osobno dla prania oraz wirowania. Sprzęt niemieckiej firmy nie odstaje w tym przypadku od konkurencji, a jego pralki pracują wytwarzając dźwięk o mocy ok. 55 dB (pranie) oraz 72 dB (wirowanie). Cicha pralka jest dobrym rozwiązaniem w blokach.

Dodatki i programy pracy

Pralki Bosch znane są z przejrzystych i łatwych w obsłudze paneli kontrolnych. Wybierając droższe modele z katalogu producenta, skorzystamy z większej liczby dodatkowych programów prania oraz funkcji. Niektóre z nich mają nawet możliwość sterowania sprzętem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Polecane wolnostojące pralki Bosch

Poniżej zebraliśmy kilka najlepszych wolnostojących pralek Bosch w swoich kategoriach cenowych i wydajnościowych.

Bosch Serie2 WAJ2006KPL

Najtańsza pralka w zestawianiu, którą kupimy za około 1200 złotych. Solidnie wykonany sprzęt oferuje osiem podstawowych programów pracy. Jego pojemność wynosi 7 kilogramów. Bęben podczas wirowania osiąga prędkość 1000 obr./min. Średnie zużycie wody w cyklu to 41 litrów.

Bosch HomeProfessional WAX32EH0BY

Pralka Bosch wchodząca w skład premiowej linii najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń producenta. Została ona wyposażona w liczne sensory wspomagające pranie, wyświetlacz, aż 17 różnych programów, a także zaawansowane systemy oszczędzania detergentów oraz wody. Pojemność jej bębna to 10 kilogramów; podczas wirowania osiąga on natomiast prędkość 1600 obr./min. Imponujące możliwości modelu odzwierciedla wysoka cena, która wynosi około 5000 złotych.

Bosch Serie4 WAN282MSPL

Dobrze oceniana pralka Bosch, w cenie około 1700 złotych. Urządzenie ma bęben o ładowności 8 kilogramów, który rozpędza się do 1400 obr./min. Producent wyposażył model w 15 programów prania, skracającą jego pracę funkcję SpeedPerfect, a także technologie pozwalające zaoszczędzić zużywaną wodę i energię elektryczną.

Bosch Serie8 WAV28M91PL

Pralka Bosch w cenie około 3500 złotych. Jej bęben pracuje z prędkością 1400 obr./min i mieści w sobie 9 kilogramów wkładu. Sprzęt oferuje w sumie 12 programów prania, a także duży wyświetlacz i wysokiej jakości pokrętło. Model jest energooszczędny, a także bardzo cichy, przy zwykłym praniu jego głośność nie przekracza poziomu 46 dB.

Polecana pralka Bosch do zabudowy

W przypadku pralek do zabudowy wybór urządzeń firmy Bosch nie jest aż tak szeroki. Poniżej przedstawiamy jeden z najlepszych modeli tego typu.

Bosch WIW24341EU

Otwierana od frontu pralka do zabudowy firmy Bosch, o szerokości 59,6 cm oraz głębokości 54,4 cm. Ładowność bębna modelu wynosi 8 kilogramów, a jego maksymalna prędkość to 1200 obr./min. Producent wyposażył urządzenie w 8 programów, które wspierają funkcję start/pauza, pozwalającą na włożenie lub wyjęcie ubrań w trakcie prania.
Autor: Michał Kułakowski