Data publikacji:

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m2 wybrać?

Ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne przy dużych powierzchniach oraz starych systemach budownictwa. Przy małych pomieszczeniach i dobrze zaizolowanych termicznie ścianach zewnętrznych, podłodze i dachu warto rozważyć taką możliwość. Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i czym się różnią? Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m2 będzie najkorzystniejszy?
jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m
Różnice pomiędzy grzejnikami elektrycznymi związane są z ich konstrukcją, zasadą działania i sposobem przekazywania ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Zastanawiając się, jaki grzejnik elektryczny do pokoju, a jaki do łazienki będzie najkorzystniejszą opcją, koniecznie trzeba poznać zalety i wady każdego typu grzejnika. Jedne rodzaje grzejników elektrycznych można wykorzystać jako stacjonarne źródło ciepła, inne natomiast będą służyły tylko doraźnie.

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m2 wybrać? Jakie są nasze wymagania?

Zanim podejmiemy decyzję, jaki grzejnik elektryczny do pokoju kupić, warto odpowiedzieć na kilka pytań, dzięki czemu ograniczymy szerokie pole wybory, jakie dają nam producenci i sprzedawcy.
  1. Czy grzejnik ma być podstawowym, czy uzupełniającym źródłem ciepła?
  2. Czy ma długo utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, czy zależy nam na szybkim i krótkotrwałym ogrzaniu?
  3. Czy z grzejnika chcemy korzystać w jednym miejscu, czy wolimy urządzenie przenośne?
  4. Czy zależy nam na energooszczędności urządzenia?
  5. Jaki jest zakres cenowy urządzenia, które chcemy kupić?
  6. Czy nasza instalacja elektryczna wytrzyma dodatkowy pobór mocy?
  7. Jaki grzejnik do pokoju będzie miał odpowiednie parametry, by zapewnić komfort w pomieszczeniu?

Rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejniki elektryczne nagrzewają się szybciej niż tradycyjne grzejniki centralnego ogrzewania, ale potrzebują w tym celu więcej energii. Przekazywanie ciepła otoczeniu odbywa się zazwyczaj w drodze promieniowania lub konwekcji. Oto główne rodzaje grzejników elektrycznych:

1. Termowentylatory, nazywane kiedyś farelkami (od nazwy zakładów Farel w Bydgoszczy, popularnego w czasach PRL producenta suszarek do włosów, grzałek, termowentylatorów i innych domowych urządzeń elektrotechnicznych), są niewielkimi, przenośnymi urządzeniami łączącymi w sobie cechy wentylatora i spirali grzewczej. Termowentylator może w krótkim czasie znacznie podnieść temperaturę powietrza w najbliższym otoczeniu, bo nadmuch ciepłego powietrza jest ukierunkowany.

2. Promienniki ciepła na podczerwień emitują promieniowanie podczerwone, pod którego wpływem nagrzewają się ściany i meble w najbliższym otoczeniu. Działają tylko w miejscu, na które pada promieniowanie, podczas gdy otoczenie pozostające „w cieniu” jest dużo chłodniejsze. Stosowane są w zimowych ogródkach lokali gastronomicznych lub na straganach.

3. Grzejniki radiacyjne, podobnie jak tradycyjne żeliwne kaloryfery, przekazują ciepło całą swoją powierzchnią, a ogrzane powietrze na zasadzie dyfuzji rozchodzi się od grzejników we wszystkich kierunkach. Nie powodują nadmiernego wysuszenia powietrza.

4. Grzejniki konwekcyjne wykorzystują zjawisko konwersji, czyli okrężnego ruchu powietrza w celu wyrównania różnic temperatury. Ogrzane przez grzejnik powietrze unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu powietrze chłodniejsze. Grzejniki konwekcyjne szybko i skutecznie ogrzewają i osuszają pomieszczenie, ale pozbawione zasilania szybko się wychładzają. 


Przeczytaj także: Jakie grzejniki do kuchni wybrać?


5. Grzejniki akumulacyjne, w których grzałka nagrzewa wkład o dużej pojemności cieplnej. Tym wkładem może być olej (grzejniki olejowe) lub wkład ceramiczny (grzejniki ceramiczne). Wkład nagrzewa się powoli, ale za to długo trzyma i oddaje ciepło, nie doprowadzając do przesuszenia się powietrza. Można je polecić tym, którzy korzystają z tańszej taryfy nocnej.

Jak właściwie dobrać moc grzejnika?

Powierzchnia użytkowa decyduje o tym, jaki grzejnik do pokoju należy wybrać. Moc grzejnika musi odpowiadać zapotrzebowaniu pomieszczenia na energię cieplną. Przyjmuje się, że przeciętnie dla zrekompensowania niedoboru ciepła potrzebny jest grzejnik, którego moc jest wynikiem pomnożenia powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych przez 100 W. Duży wpływ na wielkość zapotrzebowania energetycznego ma technologia ocieplenia danego pomieszczenia. Stare sposoby budowania nie zapewniały dostatecznej izolacji termicznej i dlatego każdy metr kwadratowy pokoju w domu budowanym starym systemem, który nie przeszedł termomodernizacji, może wymagać ogrzewania o mocy 150 W, podczas gdy w budynku energooszczędnym wystarczy 50 W. Jaki grzejnik do pokoju 16 m² należałoby wówczas wstawić? Przyjmując wartość średnią, mamy 16 × 100 W = 1600 W. W przypadku domu energooszczędnego wystarczyłby grzejnik o mocy 800 W, a w budynku nieocieplonym konieczny byłby grzejnik o mocy 2400 W.

Czy warto ogrzewać prądem?

Nawet najbardziej energooszczędne grzejniki elektryczne generują koszty wyższe niż inne sposoby ogrzewania domu. Analizując zapotrzebowanie energetyczne różnych typów domów, łatwo można dostrzec, że w budynkach energooszczędnych i pasywnych wyraźnie spada moc potrzebna do ich ogrzania. Przy niewielkiej powierzchni użytkowej może się okazać, że rachunki za ogrzewanie elektryczne nie będą takie straszne, zwłaszcza w przypadku korzystania z taryfy G12, w której ceny prądu w godzinach nocnych oraz w godzinach 13:00 – 15:00 są niższe. Im niższe zapotrzebowanie energetyczne pomieszczeń i mniejsza powierzchnia, tym większa opłacalność ogrzewania elektrycznego. Ogrzewanie prądem nie wymaga kosztownych instalacji, wystarczy podłączenie grzejnika do gniazdka, nie ma też ryzyka zatrucia spalinami lub tlenkiem węgla. Właściciel domu ogrzewanego prądem nie musi mieć kotłowni ani pomieszczenia na opał. Jedyne ryzyko wiąże się z przerwami w dostawie prądu.

Jaki grzejnik do pokoju? Na co zwrócić uwagę?

Niektóre grzejniki powodują nadmierne osuszenie powietrza w pomieszczeniu lub wzbijają kurz podczas wymuszania ruchu powietrza, co jest szkodliwe dla astmatyków i alergików. Wysokie ceny prądu skłaniają do szukania oszczędności. Oszczędnością z pewnością nie bezie zakup grzejnika w niskiej cenie. Niska cena jest gwarancją niskiej jakości i wysokich kosztów eksploatacji. Warto poszukiwać grzejników energooszczędnych wyposażonych w regulatory temperatury i mocy, które płynnie dochodzą do wymaganego poziomu temperatury. O tym, jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m² wybrać, powinna decydować możliwość uzyskania optymalnej temperatury w pokoju kosztem minimalnego zużycia prądu. Przy okazji warto wspomnieć, że zgodnie z normami standardową temperaturą w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, jest +20°C, a w łazienkach i w pomieszczeniach dla niemowląt +24°C. Nieodczuwalne obniżenie jej na stałe o 1°C może dać kilka procent oszczędności energii.
Autor: Lech Wójcik