Data modyfikacji:

Jaki klej do styropianu jest odpowiedni?


Styropian to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych, który szczególne zastosowanie ma w ocieplaniu budynków. By jednak odpowiednio spoić ze sobą krawędzie styropianowych prostokątów, a także zadbać o trwałość konstrukcji, niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich zapraw i klejów. Jaki klej do styropianu będzie odpowiedni? W jaki sposób dobrać odpowiedni preparat w zależności od wykonywanej pracy?
styropian

Styropian - zastosowanie i jego rodzaje

Styropian, jak wcześniej wspomniano, to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Najczęściej jednak po styropian sięgamy w celu ocieplenia budynków i ich elewacji. Dlaczego to właśnie styropian, oprócz wełny mineralnej, jest idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji?

Przede wszystkim ze względu na relatywnie niską cenę, bardzo skuteczną izolację cieplną (styropian minimalizuje ryzyko ucieczki ciepła z wnętrza budynku), a także łatwość nakładania i brak problemu z transportem. Oczywiście wraz z rozwojem technologii budowlanych wzrosła ilość rodzajów styropianów, które są wykorzystywane w procesie ocieplania budynków. Jakie główne rodzaje styropianów wyróżniamy? Między innymi:

  • styropian perforowany,
  • styropian grafitowy,
  • styropian tradycyjny,
  • styrodur.

Styrodur może być dla nas jedyną nowością wśród podanych rodzajów. Jest to materiał charakteryzujący się wyższą odpornością oraz lepszymi właściwościami izolacyjnymi.

Przeczytaj także, jaki styropian na podłogę wybrać

Jaki powinien być klej do styropianu? Podstawowe informacje

Najważniejsza informacja, o której powinniśmy zawsze pamiętać, decydując się na samodzielne wykonanie ocieplenia za pomocą styropianu, to fakt, iż do każdego rodzaju styropianu jest przewidziany inny rodzaj kleju. Warto przed zakupem produktu dokładnie zweryfikować, jaki rodzaj styropianu może być klejony z pomocą danego kleju. Jakie podstawowe cechy powinien mieć każdy klej do styropianu?

Przede wszystkim powinien być odporny na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak ulewny deszcz, mróz czy nadmierny upał. Klej do styropianu powinien ponadto charakteryzować się wysoką wytrzymałością, elastycznością i powinien być paroprzepuszczalny. Każdy klej dostępny na rynku powinien również posiadać odpowiednie atesty potwierdzające optymalny poziom przyczepności do takich podłoży jak beton, cegły i inne, mniej popularnych materiałów jak gazobeton.

Jaki klej w zależności od specyfiki prac budowlanych?

Spójrzmy zatem, jaką charakterystykę powinien mieć klej ze względu na konkretny rodzaj materiału. Jeśli izolacja jest wykonywana z pomocą styropianu grafitowego, powinniśmy poszukiwać najmocniejszych klejów. Styropian grafitowy to relatywnie ciężki materiał, który w przypadku wykorzystania najprostszego rodzaju kleju może nie spełnić oczekiwań.

Jeśli natomiast decydujemy się na wybór kleju uniwersalnego, warto mieć na uwadze, że najmocniejszą spoinę tworzą one w parze z siatką. W takiej sytuacji klej uniwersalny może z powodzeniem pełnić rolę zaprawy, w której zatapia się siatkę i jednocześnie do której przymocowuje się płyty styropianowe.

Co, jeśli decydujemy się na ocieplenie powierzchni z innych materiałów? Jako przykład weźmy drewno. Uniwersalny klej do styropianu może niszczyć powierzchnie drewniane, dlatego warto upewnić się, że wykorzystywany przez nas klej może być również zastosowany w przypadku podłoży drewnianych.

Co w przypadku przytwierdzania styropianu do takich materiałów jak pustaki czy zaprawy cementowe? Tutaj warto skusić się na dedykowane pianki montażowe, które z powodzeniem przytwierdzą styropian nawet do mniej popularnych podłoży.

Dlaczego wybór odpowiedniego kleju jest taki ważny?

Klej do styropianu to preparat, który nie jest zwykłą zaprawą klejową. To zmodyfikowany za pomocą polimerów i innych chemicznych dodatków środek, który sprawia, że klej do styropianu jest nie tylko bardzo trwały i wytrzymały, ale też odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jak powszechnie wiadomo, ocieplanie budynku to bardzo duża inwestycja, dlatego, nawet gdy staramy się zaoszczędzić, wykonując prace we własnym zakresie, powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć dobór odpowiednich materiałów, które zapewnią nam wysoką jakość ocieplenia budynku.

Pamiętajmy o tym, by wybrać klej w zależności od doboru konkretnego rodzaju płyt styropianowych. Do ocieplenia wybraliśmy styropian tradycyjny? Styropian grafitowy? A może bardzo wytrzymałe płyty styrodurowe? Zawsze zweryfikujmy w opisie produktu, do którego styropianu ów preparat jest przeznaczony.

Który klej powinniśmy wybrać?

Wśród wielu rodzajów i marek klejów do styropianu przede wszystkim możemy wyróżnić dwa główne typy - kleje poliuretanowe oraz kleje cementowe. Czym się różnią? Najpopularniejsze są oczywiście kleje cementowe, które służą zarówno do przyklejania styropianu, topienia siatki, a nawet pozwolą na wykonanie obu tych czynności budowlanych.

Preparaty poliuretanowe natomiast służą spajaniu płyt z takimi materiałami jak ceramika, pustaki czy beton komórkowy. Nie znaczy to jednak, że połączenia styropianu i pustaka czy betonu można dokonać jedynie za pomocą specyfiku poliuretanowego. Kleje cementowe są coraz popularniejsze między innymi dlatego, że z czasem zwiększają swoje zastosowanie i obecnie są idealnym produktem do łączenia niestandardowych materiałów budowlanych ze styropianem.

Przed wyborem zasięgnij opinii innych użytkowników

Przeglądając kleje do styropianu, bardzo może nas zdziwić, jak dużo produktów tego typu jest obecnie dostępnych na rynku. To prawda - każda osoba planująca ocieplić swój dom styropianem może popaść w niemałe zakłopotanie, widząc setki produktów tego typu. Czym się sugerować? Jak wybrać klej, który spełni nasze oczekiwania?

Przede wszystkim nie sugerujmy się ceną. Ceny klejów bardzo się od siebie różnią - z powodzeniem znajdziemy produkty bardzo tanie, które jednak nie mogą pochwalić się odpowiednią jakością wykonania. Jeśli zależy nam na satysfakcjonującym efekcie ocieplania styropianem, postawmy na klej sprawdzonej marki i upewnijmy się, że dotychczasowi użytkownicy tego produktu są z niego zadowoleni i mogą polecić go innym budowlańcom.

Autor: Norbert Rukowski