Data modyfikacji:

Jaki klucz pneumatyczny do kompresora 50 l?

Klucz pneumatyczny to narzędzie, które z łatwością znaleźć można w warsztatach, zarówno tych profesjonalnych, jak i przydomowych, szczególnie tych należących do miłośników mechaniki. Taki klucz z pewnością znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie wielu czynności związanych z samochodem i innymi pojazdami mechanicznymi. Klucz pneumatyczny świetnie się sprawdzi nie tylko podczas pracy z kołami, ale także w wielu innych sytuacjach.
klucz pneumatyczny

Typy kompresorów 50 l

Jaki kompresor wybrać? Kompresory 50 l stanowią największą grupę produktów, jakie można dostać w tej kategorii. Takie kompresory są najczęstszym wyborem, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych mechaników. Obecnie na rynku znaleźć można trzy najpopularniejsze modele kompresorów 50 l:

  • kompresor 50 l – napęd bezpośredni, jeden tłok,
  • kompresor 50 l – napęd bezpośredni, dwa tłoki,
  • kompresor 50 l – napęd pasowy.

Wybór kompresora należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Osoby, które planują korzystanie z kompresora jedynie sporadycznie, mogą zdecydować się na urządzenia z napędem bezpośrednim. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników są przystosowane kompresory mobilne, które wyposażono w napęd pasowy.

Najlepsza sprężarka do klucza pneumatycznego – jak wybrać?

Wybór sprężarki do klucza pneumatycznego nie jest łatwy, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Klucz pneumatyczny to narzędzie, które przez wielu użytkowników jest wykorzystywane niemal każdego dnia. Klucz pneumatyczny świetnie się sprawdza podczas zmiany kół samochodowych oraz nadaje się do odkręcania niemal każdego rodzaju śrub.

Po takie urządzenia warto sięgnąć wtedy, gdy śruba jest bardzo mocno zakręcona lub zapieczona. W takiej sytuacji odkręcenie jej bez takiego urządzenia jest niemal niemożliwe.

Do prawidłowego działania kluczy pneumatycznych niezbędna jest sprężarka, nazywana także kompresorem, która napędza klucz sprężonym powietrzem. Aby klucz działał poprawnie i ułatwiał pracę, wytwarzane przez sprężarkę powietrze musi spełniać określone warunki: odpowiednie ciśnienie robocze, wydajność oraz czystość sprężanego powietrza.

Ciśnienie robocze to pojęcie odnoszące się do minimalnego ciśnienia powietrza, jakie może wygenerować sprężarka podczas pracy. Odpowiednia wydajność kompresora oznacza, że urządzenie podczas pracy dostarcza wymaganą ilość powietrza. W sytuacji, gdy klucz pneumatyczny zużywa mniej powietrza, niż ilość dostarczana przez kompresor, ciśnienie powietrza spada, a to sprawia, że urządzenie znacznie traci swoją moc.

Aby dobrać odpowiednią wydajność kompresora, warto sprawdzić, jakie zapotrzebowanie generuje posiadany klucz pneumatyczny. Każdy kompresor dostępny na rynku, bez względu na swój typ, dostarcza sprężone powietrze, które nie jest wolne od zanieczyszczeń, dlatego parametr informujący o klasie czystości powietrza jest niezwykle ważny.

Klucz pneumatyczny – jakie ma zastosowania?

Klucz pneumatyczny to urządzenie, które znajdzie swoje zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach, jak i w profesjonalnych zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych. Klucze pneumatyczne w znacznym stopniu ułatwiają pracę oraz umożliwiają wykonanie wielu czynności, które nie byłyby możliwe do wykonania bez posiadania takiego urządzenia.

Klucze pneumatyczne są wykorzystywane podczas wkręcania i dokręcania topornych śrub, gwintów lub różnych obrotowych części. Klucze pneumatyczne najczęściej wykorzystywane są do odkręcania śrub zabezpieczających koła w samochodzie, a także podczas odkręcania zapieczonych śrub przy innych samochodowych elementach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klucz pneumatyczny

Po klucz pneumatyczny sięgają te osoby, które chcą mieć w swoim warsztatowym wyposażeniu profesjonalny sprzęt do pracy z samochodem. Wybór dobrego klucza pneumatycznego często jest trudniejszy, niż początkowo może się wydawać, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt.

Jaki klucz pneumatyczny kupić? Wybierając dobry klucz pneumatyczny do kompresora 50 l, należy wziąć pod uwagę pięć najważniejszych parametrów:

  • Maksymalny moment obrotowy – najlepszym rozwiązaniem jest wybór klucza pneumatycznego o najwyższym. Moment obrotowy oznacza siłę, która jest wygenerowana przez klucz w ciągu krótkiej chwili. Im wyższy moment obrotowy, tym większe śruby można odkręcić danym kluczem pneumatycznym. Moc klucza pneumatycznego warto dobierać do potrzeb, ponieważ do obsługi samochodów osobowych nie jest wymagany klucz o maksymalnym momencie obrotowym. Do samochodu osobowego warto wybrać klucz pneumatyczny z momentem obrotowym 1500 Nm lub 1900 Nm.
  • Stopnie odkręcania/dokręcania – najlepsze klucze pneumatyczne dostępne na rynku zazwyczaj cechują się kilkoma stopniami regulacji. Więcej stopni regulacji wpływa na komfort korzystania z klucza pneumatycznego, ponieważ wykonywane takim kluczem czynności mogą być zdecydowanie bardziej precyzyjne.
  • Obudowa – w znacznej większości przypadków obudowa klucza pneumatycznego wykonana jest z metalu, jednak można znaleźć także klucze z obudową kompozytową. Klucze metalowe są znacznie cięższe niż wersje posiadające obudowę kompozytową. Wybór odpowiedniej obudowy warto dostosować do osobistych preferencji i potrzeb przyszłego użytkownika, dlatego nie można wskazać na jedyny słuszny wybór.
  • Zapotrzebowanie klucza na powietrze – znając wartość, jaką wymaga dany klucz, można dopasować odpowiedni kompresor. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie klucza na powietrze może się znacznie różnić w trakcie pracy, ponieważ ta wartość rośnie lub spada w trakcie pracy.
  • Poziom generowanego hałasu – oczywiste jest, że każdy klucz pneumatyczny podczas pracy generuje hałas, dlatego wybierając sprzęt tego typu dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, jaki hałas generuje dany sprzęt.
Zdjęcie: jirkaejc/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!