Data publikacji:

Jaki longboard na początek wybrać?

Jazda na deskorolce cieszy się obecnie zainteresowanie wśród dzieci oraz młodzieży, jak również u dorosłych. Rozpoczęcie zabawy z tym sportem może być jednak onieśmielającym wzywaniem. Takim osobom poleca się większe deski w charakterystycznym kształcie, które w ostatnich czasach podbijają miejskie chodniki i parki. Radzimy, jaki longboard na początek wybrać.
longboard

Wbrew pozorom i tego, co nauczyły nas filmy i popkultura, deskorolki występują w wielu rodzajach, które różnią się konstrukcją, a także przeznaczeniem i stylem jazdy. Dodatkowo wiele ich elementów, takich jak kółka, można swobodnie wymieniać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Na rynku operują dziesiątki producentów specjalizujących się w dostarczaniu akcesoriów i części dla skaterów.

Wybór produktów w bardzo szerokim przedziale cenowym jest tutaj naprawdę bardzo duży. Deskorolka fiszka, pennyboard, skateboard. Nie dziwne więc, że niektórych osób zainteresowanych deskorolką czasami przerasta wybór odpowiedniego sprzętu. Jednym z idealnych rozwiązań dla początkujących zaczynających jazdę jest longboard.

Czym jest longboard?

Już sama nazwa wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z długą deską (ang. long board). Deskorolki tego typu odznaczają się bowiem największą długością ze wszystkich dostępnych na rynku modeli. Modele dla dorosłych mają od około 100 do 120 cm długości. Dla porównania, standardowy skateboard ma długość od 71 do 81 cm.

Przeciętny longboard przyjmuje bardzo specyficzny, niesymetryczny kształt kropli wody, z bardzo wąskim końcówkami, przypominający deskę do surfingu, który różni się mocno od klasycznego skateboardu. Następną ważną cechą deski są bardzo szerokie mocowania kółek oraz ich ponadprzeciętnie duża średnica.

Z longboardów korzysta się głównie do celów typowo rekreacyjnych. Wpływ ma na to ich konstrukcja, która pozwala bez problemu osiągnąć duże szybkości, ale tylko na równym terenie. Równocześnie deska jest jednak mniej sterowna i zwrotna. Mimo to, początkujący skaterzy doceniają fakt, że duża powierzchnia longboardu zapewnia większą stabilność jazdy podczas nauki.

ongboardy są również lubiane przez miłośników adrenaliny, którzy organizują wyścigi zjazdowe na drogach o dużej różnicy wysokości, ciągnących się np. po wzgórzach. Dla osiągnięcia jak najlepszych wyników rywalizują ze sobą na longboardach downhillowych.

Jaki longboard dla początkującego?

Podczas zakupu longboardu dla początkującego zwracamy uwagę na przeznaczenie oraz kluczowe elementy deski, których charakterystykę przedstawiliśmy poniżej.

Deck w longboardzie dla początkujących

Kluczowym elementem longboardu jest jego deck, a więc deska, na której staje użytkownik. Jest ona zbudowana z wytrzymałej drewnianej sklejki, która może być czasami wzmocniona tworzywami sztucznymi.

Powierzchnia deski pokryta jest tzw. gripem, a więc chropowatą warstwą materiału, zwiększającą przyczepność butów i zapobiegająca przypadkowe ześlizgnięciu się skatera. Spód deski jest tradycyjne ozdobiony różnego typu grafikami lub geometrycznymi wzorami. Miłośnicy deskorolek przykładają do tych rysunków całkiem sporą wagę, ponieważ nadają ich sprzętowi indywidualny charakter.

Longobard na początek to model do wspomnianej już jazdy rekreacyjnej, tzw. cruisingu. Najpopularniejsze kształty decków przeznaczonych do tego zadania to pintail oraz twin tip. Pod pierwszą nazwą kryje się tradycyjna forma deski surfingowej. Odznacza się ona dużą stabilnością i pozwala także, po zdobyciu odrobiny doświadczenia, na wykonywanie pierwszych trików.

Deski typu twin tip składają się z symetrycznego decku, którego obie końcówki są zwężone i czasami dodatkowo zagięte. Kształt ten pozwala na szybką zmianę kierunku jazdy, a także wykonanie wielu trików.

Trucki w longboardzie dla początkujących

Truck to metalowa konstrukcja, która stanowi podstawę dla kółek. Zarówno przedni, jak i tylny truck, składa się z dwóch elementów – przymocowanego na stałe do deski baseplate’a, który łączy się z hangerem, do którego przykręcone są koła. Trucki w longboardach dla początkujących mają standardową szerokość 180 milimetrów.

Koła w longboardzie dla początkujących

Podobnie jak klasyczne deskorolki, longboardy wyposażone są w cztery kółka zrobione z tworzywa sztucznego, najczęściej kauczuku lub poliuretanu. Wybór odpowiednich kółek ma spore znaczenie dla amatora, bowiem wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przeciętny longboard dla początkującego posiada kółka o średnicy 70 milimetrów (standard dla tego typu desek).

Istotnym parametrem jest też miękkość kół, która identyfikowana jest przez producentów w specjalnej skali liczbowej, której towarzyszy literka „a”. Im kółka otrzymają w niej więcej punktów, tym twardszy jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Dla amatorów zaleca się korzystanie z modeli o dużej lub średniej miękkości (ocena od 76a do 80a), które znacznie lepiej przylegają do ziemi i zminimalizują wstrząsy wywołane jej nierówną powierzchnią.