Data publikacji:

Jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać?

Skrzydłokwiat jest niezwykle łatwy w uprawie. Nie oznacza to jednak oczywiście, że nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Przeciwnie – by zdrowo rosnąć i pokazać swoje prawdziwe piękno, musi mieć odpowiednie warunki i być nawożony dobrymi preparatami. Kupując roślinę, warto od razu dowiedzieć się, jaki nawóz do skrzydłokwiatu będzie najlepszy, by od początku miała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Trzeba również wiedzieć, kiedy i jak często go stosować, żeby zapewnić kwiatu najlepsze warunki.
nawóz do skrzydłokwiatu

Nawóz do skrzydłokwiatu – kiedy go stosować?

Wiedza na temat tego, jaki nawóz do skrzydłokwiatu będzie najbardziej odpowiedni, pomoże ci dobrze pielęgnować twoją roślinkę. Nie mniej istotna jest jednak informacja, kiedy go stosować. W miesiącach zimowych kwiat odpoczywa, natomiast wraz z nadejściem wiosny, jak cała przyroda, budzi się do życia. To właśnie wtedy najlepiej jest wkroczyć z pomocnymi preparatami, które pomogą odżywić roślinę. Zanim jednak zaczniesz cykl nawożenia, warto przesadzić skrzydłokwiat do nieco większej niż wcześniej doniczki. Najlepiej będzie to zrobić pod koniec zimy, czyli na przełomie lutego i marca. Gdy kwiat zaaklimatyzuje się, zdecyduj, jakiego nawozu do skrzydłokwiatu będziesz chciał użyć. Do wyboru są różne preparaty o odmiennych składach i formach, a jeśli twój skrzydłokwiat jest w dobrej formie i nie wymaga intensywnej interwencji, możesz również wykorzystać domowe sposoby nawożenia.

Nawóz do skrzydłokwiatu najlepiej stosować od kwietnia do sierpnia w ostępach dwutygodniowych. Pozwoli to roślinie w pełni skorzystać z wartościowych składników, znajdujących się w wybranym nawozie. Wiosną i latem można będzie cieszyć się pełnią piękna swojej roślinki. Preparaty podaje się wraz z podlewaniem, na wilgotną ziemię. Zawsze trzeba trzymać się instrukcji, która znajduje się na opakowaniu. Zastanawiasz się, w jaki sposób rozpoznać, że zbyt szczodrze obdarzyłeś roślinę nawozem? W takiej sytuacji pojawią się na jej liściach małe brązowe plamki, sygnalizujące, że konieczne jest zmniejszenie ilości preparatu.

Jaki nawóz do skrzydłokwiatu?

Decydując, jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać, trzeba wiedzieć, jakiego typu jest to roślina. Należy ona do roślin kwitnących. To ważne, ponieważ każdy rodzaj potrzebuje innych składników. W tym przypadku należy wyjątkowo uważać z ilością azotu, konieczne są natomiast duże dawki fosforu i potasu. Ich znaczenie dla roślin kwitnących jest nieocenione – odpowiadają za kolor i wielkość liści, ukorzenienie oraz kwiaty. Krótko mówiąc, zależy od nich zdrowie i wygląd rośliny. Dodatkowym kryterium przy podejmowaniu decyzji, jakiego nawozu do skrzydłokwiatu użyć, powinien być brak wapnia w składzie.

Istnieją różne formy nawozu, za jedną z najwygodniejszych uznaje się pałeczki. W okresie kwitnienia najlepiej sięgnąć po pałeczki nawozowe do roślin kwitnących. Są one łatwe do podawania – wystarczy włożyć pałeczki do doniczki, ich ilość zależy od jej średnicy. W ten sposób do ziemi przedostają się łatwo przyswajalne dla rośliny składniki, dzięki którym będzie mogła pięknie kwitnąć i cieszyć oczy opiekuna.

Dużym powodzeniem cieszy się również nawóz granulowany lub w proszku oraz nawóz płynny. Ten ostatni jest wygodny w przypadku gęstych roślin, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest je równomiernie podlać niż podsypać. Ich zaletą jest z pewnością wydajność. Jeśli masz w domu wiele roślin i zastanawiasz się, jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać, zdecyduj się na preparat uniwersalny, który może być również stosowany do innych kwiatów domowych. Zwróć jednak wówczas baczną uwagę na skład, unikając wapnia oraz nadmiaru azotu.

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu

Wielbiciele naturalnych rozwiązań mogą zdecydować się na domowy nawóz do skrzydłokwiatu, żeby uniknąć chemicznego nawożenia. Jest to rozwiązanie tanie i wymaga jedynie chęci oraz wiedzy, jaki nawóz do skrzydłokwiatu będzie najlepszy spośród wielu propozycji na naturalne wzmacnianie rośliny.

Miłośnicy roślin doniczkowych z pewnością dobrze znają domowe sposoby takie jak fusy z kawy, woda z gotowania warzyw czy skorupki jajek. Poza aspektami finansowymi i zdrowotnymi, za domowym nawożeniem przemawia bezpieczeństwo roślin – w ich przypadku jest bardzo małe ryzyko dostarczenia zbyt dużej ilości składników odżywczych. Zdarza się, że pielęgnując roślinę, osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego. Wśród domowych sposobów nawożenia roślin warto zwrócić uwagę szczególnie na następujące:
  • fusy z kawy – to rewelacyjny naturalny nawóz do skrzydłokwiatu. Zawierają fosfor, magnez i potas, a składniki te uwalniają się do podłoża powoli. Skrzydłokwiat to roślina, której nie przeszkadza kwaśne podłoże, dlatego nie ma przeciwwskazań do stosowania w jej przypadku fusów. Co ciekawe, ten rodzaj naturalnego nawozu pomoże zrównoważyć nadmiar wapnia w twardej wodzie z kranu. Żeby wykorzystać fusy, wystarczy wymieszać jedną ich łyżeczkę ze szklanką wody, taką mieszanką można podlać roślinę raz na dwa tygodnie;
  • woda z gotowania ziemniaków – nie warto jej wylewać do zlewu, zamiast tego możesz użyć jej do odżywienia roślin. Jeśli obawiasz się przenawożenia, ten sposób pozwoli ci go uniknąć, a jednocześnie wzbogacić ziemię w skrobię i sole mineralne. Pamiętaj jednak, że taka woda nie może być słona;
  • woda mineralna – ten sposób również pozwoli w naturalny sposób odżywić rośliny, trzeba jednak zwrócić baczną uwagę, by wybrać odpowiedni rodzaj wody. Nie jest dobrym pomysłem gazowana, jednak można użyć wysokozmineralizowej o niskiej zawartości wapnia.
Polecane do niektórych roślin mleko oraz skorupki jaj nie są dobrym wyborem dla ciebie, jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz do skrzydłokwiatu bez chemii wybrać. Produkty te są bardzo bogate w wapń, którego skrzydłokwiaty w nadmiarze nie potrzebują i nie lubią.
Autorka: Nina Nadybska