Data publikacji:

Jaki papier do szlifowania drewna wybrać?

To, jaki papier do szlifowania drewna powinniśmy wybrać, zależy od rodzaju pracy i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Istnieje wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy takim wyborze.
papier do szlifowania drewna

Papier ścierny – jaki jest najlepszy?

Papier ścierny składa się z ziaren ściernych umieszczonych na nośniku, którym najczęściej jest mocny karton, rzadziej tkanina bawełniana lub syntetyczna. Ziarna, zapewniające papierowi odpowiednią szorstkość, mogą być pochodzenia naturalnego albo syntetycznego. Z podkładem wiąże je klej z żywic syntetycznych.

Papier ścierny dobrej jakości charakteryzuje się dobrym zlepieniem ziaren z nośnikiem, które nie rozlepiają się nawet w wysokiej temperaturze czy też poddane dużym obciążeniom mechanicznym. Ziarno powinno być pokryte powłoką zapobiegającą przylepianiu się pyłu. Pozwala to zachować wysoką zdolność ścierania podczas pracy. Kartonowy podkład papieru także powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością na rozerwanie.

Rodzaje papierów ściernych

Rodzaj papieru ściernego możemy najłatwiej określić, po prostu zwracając uwagę na jego kolor i opis. Produkuje się je w pięciu głównych rodzajach:
  • papier ścierny do drewna,
  • papier ścierny do metalu,
  • papier ścierny do betonu,
  • papier ścierny do tworzyw sztucznych,
  • papier uniwersalny.
Istotną przy wyborze papieru ściernego jest jego granulacja, najczęściej ujęta pomiędzy wartościami od P24 do P2500. Zależnie od właściwości rozróżniamy też papiery twarde i elastyczne. Ta druga grupa sprawdza się zwłaszcza przy pracach z drewnem. Jeżeli planujemy prace ręczne z papierem, możemy kupować go w gotowych rolkach formatu A4 lub na metry. Jeśli będziemy wykorzystywać narzędzia elektryczne, powinniśmy kupić specjalny papier przeznaczony właśnie do naszego urządzenia.

Poza klasycznym papierem w rolkach i arkuszach możemy także zdecydować się na zakup płótna lub folii ściernej. Folię ścierną można wykorzystać w procesie ścierania drewna na mokro i charakteryzuje ją duża elastyczność. Można wykorzystać ją w obróbce ręcznej, jak i do pracy z narzędziami elektrycznymi. Płótno ścierne jest odrobinę sztywniejsze od folii, za to kupimy je w bardziej atrakcyjnej cenie.

Jakim papierem szlifować meble?

Wszyscy entuzjaści renowacji mebli wiedzą, że nie istnieje jeden uniwersalny papier ścierny do wszystkich zastosowań. Przeznaczenie papieru ściernego możemy określić, sprawdzając jego ziarnistość, inaczej nazywaną granulacją:
  • od P24 do P400 – papiery ścierne do drewna,
  • od P40 do P1200 – papiery ścierne do powierzchni lakierowanych,
  • przedział P80-500 i P800-1500 – to papier ścierny przeznaczony do metalu,
  • od P20 do P24 – papier ścierny do powierzchni mineralnych i betonu,
  • od P600 do P1200 – papier ścierny do tworzyw sztucznych.
Szlifowanie drewna papierem ściernym to praca wymagająca cierpliwości i uwagi. Nie można rozpoczynać od najmniejszej granulacji papieru, licząc na szybsze uzyskanie pożądanego efektu. Należy zawsze stopniowo przechodzić z jednego rodzaju ścierniwa do kolejnego, rozpoczynając od mniejszej ziarnistości, przechodząc do następnych, nie pomijając kolejnych stopni.

Taki system wpływa bardzo wyraźnie na precyzję obróbki i jej jakość. Przechodząc przez kolejne etapy, przy okazji możemy usunąć zarysowania, które pojawią się podczas obróbki wstępnej.

Papier ścierny do narzędzi elektrycznych

Jeśli będziemy pracować z pomocą urządzenia mechanicznego do obróbki drewna, musimy wybrać odpowiedni rodzaj papieru ściernego do posiadanego modelu.

Szlifierki oscylacyjne – stopa tego rodzaju szlifierek efekt ścierny uzyskuje, poruszając się w przód i w tył. Dlatego też stosuje się tu papier ścierny mający za swoje spoiwo włókninę lub welur. Wybieramy prostokątny papier o rozmiarze dopasowanym do rozmiaru stopu naszej szlifierki.

Pamiętajmy – jeśli posiadany przez nas model ma system odsysania pyłu, to w papierze ściernym powinny znajdować się otwory pozwalające na zasysanie powietrza. Możemy kupić od razu papier tego rodzaju lub samemu wykonać taką perforację.

Papier ścierny RED WOOD TOP charakteryzuje się właśnie takimi właściwościami. W szlifierkach oscylacyjnym typu delta zamiast prostokątnego stosujemy papier o kształcie trójkąta, za przykład może posłużyć nakładka ścierna Festool SSH-STF-Delta.
Szlifierki mimośrodowe – te modele posiadają na stopie rzepy, do których przytwierdzamy papier ścierny o kształcie okrągłym, w takim samym rozmiarze, jak stopa szlifierki. Tak jak w poprzednim wypadku, jeśli nasze narzędzie posiada system odsysania pyłu, wybieramy krążki z odpowiednimi otworami. Przykładem takiego rodzaju nakładki jest dysk szlifierski z mocowaniem na rzep firmy Wolfcraft.
Szlifierki taśmowe – papier ścierny do tego typu szlifierek kupujemy w formie obręczy, którą zakłada się na rolki szlifierki. Zależnie od modelu różnią się one rozmiarami. Przedstawicielem tego rodzaju pasów ściernych jest na przykład pas bezkońcowy Germa Flex do szlifierek taśmowych.

Jakim papierem szlifować lakier z drewna?

W przypadku, gdy chcemy usunąć starą powłokę lakieru lub farby z drewna, musimy sięgnąć po taki papier, który nie tylko będzie bezpieczny dla powierzchni, ale także przystosowany do ścierania takiego rodzaju powłok. Pracy nie należy rozpoczynać od ostrego papieru o niskiej gradacji, gdyż jest to pierwszy krok w stronę uszkodzenia drewna. Powinniśmy rozpocząć proces ścierania starego lakieru od użycia delikatnego papieru ściernego, a także wybrać odpowiednią metodę obróbki. Choć będzie to bardziej czasochłonne, to pozwoli uzyskać o wiele lepsze efekty, a co za tym idzie, zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.
Autor: Bartosz Stoczkowski