Data modyfikacji:

Jaki stelaż do łóżka będzie najlepszy?

Planując sypialnię, skupiamy się zazwyczaj głównie na jej wystroju oraz wielkości łóżka. Stelaż jest produktem traktowanym po macoszemu – istotne jest dla nas głównie to, żeby materac miał jakieś podparcie. Tymczasem to, jaki stelaż do łóżka wybierzemy, ma ogromne znaczenie dla jakości snu oraz trwałości materaca. Zobacz, czym zatem kierować się przy zakupie.

stelaż do łóżka

Jaki stelaż do łóżka? Rodzaje stelaży

Choć wielu z nas wydaje się, że stelaż do łóżka nie ma większego znaczenia – ostatecznie śpimy przecież na materacu, więc istotne powinno być to, jaki materac wybrać – w istocie to produkt, który może znacząco wpłynąć na nasz komfort oraz… grubość portfela. Dlaczego dobry stelaż do łóżka jest taki ważny?

Po pierwsze, dzięki dobremu stelażowi możemy przybrać odpowiednią pozycję do spania i odciążyć niektóre partie ciała. Po drugie, odpowiednie podparcie dla materaca zapewni mu wentylację, co zmniejszy ryzyko pojawienia się wilgoci i grzybów. Po trzecie, dobrej jakości stelaż dobrze zapobiegnie odkształcaniu się materaca, co przedłuży jego użytkowanie i uchroni nas przed kolejnym wydatkiem.

Krótko mówiąc – to, jaki stelaż do łóżka wybierzemy, powinno być dla nas bardzo istotne. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom tych produktów.

Stelaże do łóżka dzielą już pod względem budowy. Jaki kupić stelaż do łóżka?

  • Stelaże elastyczne – najlepsze dla materaca i dla użytkownika. Są bardzo wytrzymałe, chronią materac przed odkształceniami (dzięki wysokiej amortyzacji) i zapewniają dużą wygodę śpiącemu.
  • Stelaże rolowane – to te, które można zwinąć niczym matę. W takim modelu listewki przymocowane są do dwóch taśm. Łatwo je przenosić, są dobrym podparciem dla materaca, ale nie cechują się elastycznością. Ich wadą jest także to, że listewki mogą się przesuwać lub ocierać, co może prowadzić do skrzypienia łóżka oraz zapadania się materaca (a w konsekwencji do jego zniszczenia).
  • Stelaże mocowane do ramy łóżka – to sztywne listwy, które na stałe przytwierdza się do ramy łóżka. Ze względu na to, że nie zapewniają właściwie żadnej amortyzacji, tracą na popularności.

Jak dobrać stelaż do łóżka? Rodzaj materiału

Budowa stelaża to nie jedyna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę – ważny jest również materiał, z którego listewki danego modelu zostały wykonane. Jak wybrać stelaż do łóżka na podstawie rodzaju drewna?

Stelaż sosnowy

Jest najtańszy, ale najmniej trwały. Cechuje się wysoką twardością, co może wpłynąć na szybkie zniekształcanie się materaca z pianki termoaktywnej, lateksowego albo kieszeniowego. Możemy jednak zdecydować się na taki stelaż, jeżeli posiadamy klasyczny, twardy materac sprężynowy.

Stelaż bukowy

Masz drogi, dobry materac i zastanawiasz się, jaki wybrać stelaż do łóżka? Opinie zarówno specjalistów, jak i samych użytkowników są jednoznaczne – zdecyduj się na model bukowy. Jest elastyczny, więc współgra z ruchami materaca, jednocześnie stanowiąc dla niego świetną podporę. Stelaż bukowy będzie służył ci przez wiele lat.

Stelaż brzozowy

Jest nieco wytrzymalszy niż ten sosnowy, ale nie cechuje się specjalnie dużą elastycznością. Dlatego nie poleca się go pod materace wysokiej jakości – zarówno kieszeniowe, jak i piankowe. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak wybrać stelaż do łóżka, a twój wybór ograniczony jest do modelu sosnowego i brzozowego, to postaw na ten drugi.

Stelaż do łóżka – jaki wybrać rodzaj regulacji?

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji stelaża. Na rynku są modele nieregulowane, regulowane mechanicznie oraz automatycznie.

Te pierwsze pasują do każdego rodzaju materaca, ale nie pomogą nam w przybraniu idealnej pozycji czy zredukowaniu dolegliwości. Stelaż regulowany mechanicznie umożliwia zazwyczaj uniesienie zagłówka, ewentualnie też podnóżka – pod lekkim kątem.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jaki stelaż do łóżka najbardziej cię usatysfakcjonuje, to będzie to oczywiście model automatyczny, obsługiwany pilotem. Ten ostatni typ nadaje się przede wszystkim do materacy piankowych oraz lateksowych.