Data publikacji:

Jaki syfon wybrać do umywalki nablatowej?

Remont i urządzanie łazienki to bardzo wyczerpujące zadanie, zwłaszcza jeżeli sami musimy wybierać, a następnie zainstalować całą armaturę oraz elementy hydrauliki. Nasz krótki poradnik pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaki syfon do umywalki nadblatowej wybrać.

umywalka
Umywalki nadblatowe spotykają się z coraz większym zainteresowaniem osób urządzających łazienki. Do kupna tego typu modeli przekonuje nas przede wszystkim ich niezwykle elegancki wygląd, który przykuwa wzrok, bardzo często podkreślając charakter wnętrza. Misy mogą przyjmować fantastyczne kolory i formy, a dla ciekawszego efektu producenci stosują niestandardowe materiały, takie jak szkło, kamień, a nawet drewno. Co więcej, montaż umywalek na blacie lub specjalnej półce nie należy do specjalnie skomplikowanego zadania, wymaga tylko sprawnego wykonania izolacji silikonowej. Przed przystąpieniem do instalacji pojawi się jednak z pewnością pytanie – jaki syfon do umywalki nadblatowej wybrać?

Rodzaje syfonów w umywalkach nadblatowych

Umywalki nadblatowe wykorzystują uniwersalne syfony stosowane w zlewach i innych typach mis umywalkowych (np. szafkowych). Nie jesteśmy więc zmuszeni do poszukiwania specjalistycznych produktów.

Syfony butelkowe

Klasyczny rodzaj syfonu o pionowej budowie. W ich dolnej części umieszczony jest zbiorniczek na wodę, w którym lądują nieczystości i przypadkowo wrzucone do odpływu przedmioty (np. pierścionki). Modele tego typu są kompaktowe i zajmują niewiele miejsca, dlatego chętnie korzysta się z nich w umywalkach nadblatowych z szafką lub z rurami schowanymi w blacie.

Syfony rurowe

Syfon o budowie poziomej z charakterystycznie wygiętą rurą w kształt litery „u”. Dzięki swojemu kształtowi są bardzo wydajne i rzadko kiedy się zapychają. Przeznaczone głównie do większych łazienek. Ze względu na kształt, przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów i wykończenia, mogą spełniać dodatkową funkcję dekoracyjną. Świetnie pasują do umywalek nadblatowych umieszczonych na półkach, a także w łazienkach w stylu retro.

Syfony niestandardowe

Syfony o niestandardowej budowie i wielkości. Czasami są to modele z dodatkowymi walorami dekoracyjnymi, ale najczęściej mamy tu do czynienia ze specjalistycznymi rozwiązaniami wykorzystywanymi np. w łazienkach dla osób na wózkach inwalidzkich (budowa syfonu pozwala na swobodne wjechanie pod misę umywalki).

Materiał, z którego wykonywane są syfony

Syfony do umywalek nadblatowych wykonywane są z dwóch podstawowych rodzajów materiałów.

Syfony metalowe

Syfony tego typu wykonywane są najczęściej z chromowanego mosiądzu, choć znajdziemy wykończenia innego typu (np. czarne i matowe), które będą pasować do dowolnego stylu aranżacji łazienki. Stanowią one zarówno element funkcjonalny, jak i estetyczny akcent podkreślający wystrój pomieszczenia. Do ich wad należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę.

Syfony z PVC

Plastikowe syfony wykonane najczęściej z białego tworzywa. Nawet solidne modele tego typu pozostają wciąż bardzo tanie. Bez problemu dostaniemy też modele o bardzo różnej specyfikacji technicznej. Oczywiście minusem jest tutaj mało zachęcający wygląd wszystkich elementów syfonu. Z tego też powodu wybieramy go wówczas, gdy umywalka nadblatowa zamontowana jest na szafce, w której można ukryć całą hydraulikę. W przeciwnym wypadku sięgamy najczęściej po modele metalowe.
autor: Michał Kułakowski