Data publikacji:

Jaki wałek do farby strukturalnej piasek pustyni wybrać?

Farby strukturalne to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną nadać swoim ścianom unikalny wygląd i faktury, bez potrzeby używania ciężkich i trudnych w nakładaniu tynków dekoracyjnych. Dowiedz się, jaki wałek do farby strukturalnej piasek pustyni będzie najbardziej odpowiedni.

wałek do farby strukturalnej
Czasami zwykłe pomalowanie wnętrza nie wystarczy, by zapewnić mu pożądany przez nas efekt. Wiele osób, poszukując jakiejś odmiany, stawia więc na tzw. ściany strukturalne, które nadają pokojowi charakter i głębię świetnie korespondujące z niektórymi aranżacjami. Przykuwającą wzrok teksturę na ścianie otrzymujemy na trzy sposoby, poprzez użycie tynków strukturalnych, położenie tapet lub użycie specjalnych farb. Ostatnia metoda jest zdecydowanie najszybsza, zwłaszcza gdy podczas malowania wykorzystujemy odpowiednie narzędzia. W artykule podpowiadamy, jaki wałek do farby strukturalnej piasek pustyni użyć.

Czym są farby strukturalne?

Jak już zaznaczyliśmy, farby strukturalne są dobrą alternatywą dla ciężkich i schnących przez długi czas tynków strukturalnych, pozwalając w szybki sposób osiągnąć podobny efekt. Większość farb strukturalnych oparta jest o formuły akrylowe, oznacza to więc, że są nietoksyczne i nie wymagają specjalnych chemicznych rozpuszczalników, przez co nie wydzielają mocnego zapachu i można spokojnie wykorzystać je także w pokojach dla dzieci. W przeciwieństwie do zwykłych farb akrylowych, farby strukturalne zawierają specjalnej wypełniacze, nadające im znacznie gęstszą i często ziarnistą konsystencję. Lepka farba nie rozlewa się po malowanej powierzchni i schnie nieco dłużej, dzięki temu możemy dowolnie formować jej fakturę, korzystając z odpowiedniego wałka lub pędzli.

Farby strukturalne piasek pustyni

Farby strukturalne typu piasek pustyni cieszą się sporym zainteresowaniem. Pomalowana nimi powierzchnia przyjmuje charakterystyczną chropowatą i drobnoziarnistą fakturę, która przypomina piaskowiec. Farby tego typu w skuteczny sposób maskują nierówne oraz niezbyt dokładanie zaszpachlowane ściany. Są one dostępne w wielu kolorach i będą pasować do różnych rodzajów wnętrz. Jeżeli nie znajdziemy odpowiadającej nam barwy, zawsze możemy również wybrać białą emulsję, którą wedle upodobania wzbogacimy mieszanką pigmentów.

Jaki wałek do farby strukturalnej piasek pustyni?

Farbę strukturalną można nakładać pędzlem, pacą, szpachelką lub wałkiem. Z tych czterech narzędzi najbardziej skuteczne i wydajne będą jednak wałki. Jaki model nadaje się jednak najlepiej do tego zadania zależy w dużej mierze od typu oraz wielkości pomieszczenia, w którym przeprowadzamy remont.

Wałki dzieli na dwie podstawowe kategorie wielkości. W pierwszej z nich znajdują się modele o szerokości od 5 do 12 cm. W drugiej znajdziemy modele o szerokości od 12 do ponad 25 cm. Mniejsze modele stworzone są z myślą o mniejszych przestrzeniach. Pomagają one też wykończyć trudno dostępne i wąskie zakamarki, np. tuż za grzejnikami. Duże wałki ułatwiają i przyśpieszają z kolei malowanie dużych powierzchni. Jeżeli pracujemy w wysokim pomieszczeniu, podczas korzystania z farby strukturalnej przydatne okażą się wałki z dłuższymi rączkami lub teleskopowymi ramionami. Przydatne mogą być również modele kątowe, którymi wykończymy rogi pokojów.

Poszycie wałka do farby strukturalnej piasek pustyni

Poszycie wałka w dużej mierze determinuje efekty osiągnięte podczas malowania. Do malowania farbą strukturalną typu piasek pustyni (a także innych popularnych rodzajów tego typu emalii) zaleca się korzystanie z wałków z włókien syntetycznych, takich jak mikrofibra, poliester lub poliakryl.

Producenci zalecają korzystanie z modeli o krótkiej (do 8 milimetrów) lub średniej długości włosia (od 8 do 12 milimetrów). Zapewniają one optymalne rozprowadzenie farby i poprawne wykonanie jej struktury. Do malowania nie nadają się z kolei wałki wykonane z gąbki oraz z długiego włosia, które utrudnia równomierne wykończenie całości.

Malowanie farbą strukturalną piasek pustyni – na co zwracamy uwagę?

Dobór odpowiedniego wałka to jednak nie wszystko. Podczas malowania musimy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. W pierwszej kolejności, w zależności od potrzeb, zabezpieczamy podłogę pomieszczenia folią oraz taśmą malarską i przygotowujemy niezbędne narzędzia, w tym solidną kuwetę.

Większość producentów zaleca, by przed nałożeniem farby strukturalnej w pierwszej kolejności użyć specjalnego podkładu pod masy dekoracyjne. Ściana lub sufit powinny być suche, pozbawione tłustych plam, odprysków, szpar i dziur, a także względnie równe. Podkłady schną w przeciągu paru godzin, dlatego względnie szybko możemy przystąpić do właściwego malowania.

Farbę strukturalną dokładnie mieszamy (pamiętajmy, by czynność tą powtarzać wielokrotnie podczas pracy) i nakładamy przy pomocy wałka szybkimi ruchami, od dołu ku górze, w wielu różnych kierunkach. Zwracamy uwagę na otrzymaną grubość emalii, dbając o to, by była ona równomierna na całej wysokości ściany. Po częściowym wyschnięciu pierwszej warstwy, co w zależności od temperatury następuje w przeciągu około 3-6 godzin, przystępujemy do nałożenia drugiej warstwy farby, która pokryje ewentualne niedoskonałości oraz wyrówna fakturę malowanej powierzchni. Całkowite wyschnięcie ściany w optymalnych warunkach nastąpi po około 24 godzinach.

autor: Michał Kułakowski