Data modyfikacji:

Jakie karnisze do salonu będą najlepsze?

Jakie karnisze do salonu wybrać – to pytanie, które zadajemy sobie na etapie projektowania aranżacji wnętrza. Z artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę i o czym w szczególności pamiętać podczas zakupu karniszy.

karnisze
Zasłony i firany spełniają niezwykle ważną rolę w określeniu charakteru każdego wnętrza, dodając mu kolorytu lub będąc tłem dla innych elementów wyposażenia. Oczywiście trudno je wyeksponować bez instalacji odpowiednich karniszy, które bardzo często same w sobie stanowią interesujący element dekoracyjny. Do lat 2000. w większości polskich domów znaleźć można było jedynie proste aluminiowe szyny na klamerki. Dziś sytuacja jest zgoła inna, a wybór modeli i wzorów jest nieporównywalny z tym sprzed ponad dwóch dekad. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak wybrać karnisze sufitowe do salonu.

Karnisze pojedyncze czy podwójne?

Decydując się na zakup modnych karniszy do salonu, w pierwszej kolejności decydujemy, czy planujemy zakup modeli pojedynczych, czy podwójnych. Jaka jest w tym przypadku różnica? Na karniszu pojedynczym zawiesimy tylko jedną tkaninę. W zależności od potrzeb oraz wybranej aranżacji będzie to zasłona lub firana. Jest to rozwiązanie idealne do minimalistycznych i nowoczesnych salonów, a także kuchni, w których nie ma potrzeby wieszania zasłon. Czasami uzupełnia się je jednak również dodatkowo o rolety.
Bardziej popularne karnisze podwójne umożliwiają zawieszenie dwóch uzupełniających się tkanin. Najczęściej jest to zestaw zasłona + firana, ale dla celów dekoracyjnych wykorzystuje się też podwójne zasłony, wykonane np. z tkanin o różnych kolorach lub fakturach. Karnisze tego typu nadają się idealnie do klasycznych wnętrz, które stawiają na przytulność lub elegancję.

Sposób montażu karnisza

Kolejną ważną kwestią jest sposób montażu karnisza. Do wyboru mamy modele mocowane bezpośrednio nad oknem lub przymocowywane do sufitu. Te pierwsze idealnie powinny znajdować się do około 10 cm nad ramą okna oraz wystawać na około 10-15 cm od ściany, co pozwala na swobodne otwieranie okna. W przypadku drugiego typu pozycja karnisza zależy wprost od wysokości pokoju i okien. Warto dodać, że zasłony dotykające sufitu mogą optycznie powiększać mniejsze pomieszczenia. Dodajmy, że jeżeli długość karnisza w salonie przekracza dwa metry, zalecane jest zainstalowanie na jego środku dodatkowego wspornika, zwłaszcza jeżeli korzystamy z ciężkich zasłon.

Metoda mocowania tkaniny

Istnieje wiele systemów montowania zasłon, w większości wymagają one specjalnego wykończenia tkaniny, wszycia do niej specjalnych przelotek, szelek, elastycznych taśm, zrobienia tuneli lub troczków. Z tego też powodu najczęściej wybieramy karnisze drążkowe, które bez problemu sprawdzają się z tymi metodami, pozwalając nam po metamorfozie salonu zmienić też sposób zawieszania zasłon.

Design karnisza i materiał

Modne karnisze do salonu wykonywane są z metalu (aluminium i stal) lub drewna. Ich charakter i wygląd dopasowujemy do aranżacji wnętrza, a także zasłon. Tradycyjne, lakierowane, drewniane drążki z rzeźbionymi końcówkami będą wyglądać nie na miejscu w nowoczesnym salonie. Z drugiej strony, proste karnisze pomalowane czarną proszkową farbą nie sprawdzą się w jasnych przestrzeniach w stylu skandynawskim. Dodajmy, że niektóre sklepy oferują wymienne końcówki karniszy, dzięki temu ich najbardziej widoczny element możemy dodatkowo dostosować do swojego gustu i potrzeb.

autor: Michał Kułakowski