Data modyfikacji:

Jakie listwy przypodłogowe? Poradnik

Montaż listw przypodłogowych to jeden z ostatnich etapów wykańczania podłogi w pomieszczeniu. Dzięki nim posadzka prezentuje się znacznie lepiej i można zamaskować pewne niedoskonałości. Wybór listw ma zatem ogromny wpływ na efekt końcowy aranżacji. Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Które modele będą pasować do gresu, a jakie do paneli i podłóg drewnianych?
listwy przypodłogowe

Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe montuje się w miejscu, w którym posadzka styka się ze ścianą. Ich montaż ma przede wszystkim funkcję estetyczną – listwy maskują szczeliny dylatacyjne, dzięki którym materiał ułożony na podłodze może swobodnie pracować, bez ryzyka wypaczania czy odkształcania.

Dodatkowo za pomocą listw można ukryć przewody elektryczne np. internetowe czy zasilające telewizor.

Rodzaje listw przypodłogowych

Listwy drewniane

W sprzedaży znajdziesz modele wykonane z litego drewna oraz fornirowane. Te pierwsze powstają najczęściej z drewna sosnowego czy świerkowego, rzadziej dębowego. Można je swobodnie wykończyć na dowolny kolor. Łatwo się je przycina i w razie potrzeby można je poddać renowacji.

Listwy fornirowane

Wykonane są z drewna pokrytego cienką warstwą okleiny, czyli drewnianego forniru uzyskanego ze szlachetniejszych gatunków. W rezultacie mają bardziej dekoracyjny wygląd, niemożliwa jest jednak ich renowacja. Ponadto należy je ostrożnie docinać, aby nie uszkodzić forniru.

Listwy z MDF

To właśnie z tego materiału najczęściej wykonywane są modne białe listwy przypodłogowe. Dla uzyskania koloru powierzchnia listw jest pokrywana fornirem lub lakierem. Listwy tego typu dostępne są w wielu różnych wariantach i dają bardzo ciekawy efekt wizualny.

Ich montaż nie jest trudny i można to zadanie wykonać samodzielnie. Trzeba jedynie pamiętać o precyzyjnym docinaniu kolejnych listw, zwłaszcza tych okleinowanych – jeśli tarcza ukośnicy nie będzie wystarczająco ostra, jej ostrza mogą strzępić okleinę w miejscu cięcia.

Listwy z PCV

Popularne i dość tanie rozwiązanie. Listwy tego typu najczęściej są wykonane tak, aby przypominały drewno, dlatego montuje się je wraz z panelami podłogowymi, których wzornictwo przypomina rysunek drewna. PCV jest materiałem elastycznym, dlatego listwy tego typu poleca się w miejscach, gdzie występują krzywizny i nierówności podłoża – listwy pomogą zamaskować te niedoskonałości.

Listwy z polistyrenu

Solidne i odporne na uszkodzenia listwy, które utrzymają swój dobry wygląd przez długi czas. Świetnie nadają się do montażu w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, gdzie podłoga i pozostałe elementy wystroju są narażone na kłopotliwe zabrudzenia.

W sprzedaży znajdziesz przede wszystkim modne białe modele, ale listwy przypodłogowe tego typu barwi się też na inne kolory.

W sprzedaży dostępne są również listwy przypodłogowe wykonane z metalu. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dlatego z reguły montuje się je w pomieszczeniach biurowych czy w miejscach, gdzie podłoga jest narażona na uszczerbki.

Jak dobrać kolor listw przypodłogowych?

Jeśli chcesz, aby listwy przypodłogowe dobrze komponowały się z resztą aranżacji wnętrza, należy znaleźć jakiś wspólny mianownik z pozostałymi elementami wystroju. Kolor listw przypodłogowych można dopasować do:
  • stolarki okiennej oraz drzwiowej,
  • podłóg,
  • ściany.
Często stosuje się listwy przypodłogowe w takim samym kolorze lub o ton ciemniejsze niż podłoga. W takim wydaniu całość ma spójny i estetyczny charakter.

Jeśli chcesz dodatkowo zaakcentować płaszczyznę i podkreślić jej wygląd, możesz zdać się na zasadę kontrastu i dobrać listwy w zupełnie innej barwie niż podłoga. W takim przypadku warto, aby ich kolor pasował właśnie do stolarki drzwiowej.

Bardzo uniwersalne i zarazem modne rozwiązanie stanowią białe listwy z MDF. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać listwy przypodłogowe, białe modele sprawdzą się świetnie zarówno w przypadku podłóg drewnianych, paneli czy gresu.

Jakie listwy przypodłogowe do paneli?

W tym przypadku idealnie sprawdzą się listwy z PCV oraz MDF barwione na biało. Te pierwsze będą tańszym i łatwiejszym w montażu rozwiązaniem. Listwy z PCV wykonane są w taki sposób, aby imitowały drewno i dostępne są w wielu odcieniach, więc z pewnością dopasujesz model, który będzie się idealnie komponować z wybranymi panelami.

Z kolei białe listwy dodatkowo podkreślą kolor i strukturę podłogi, zwłaszcza jeśli ściany będą pomalowane na inny kolor niż biel. Listwy przypodłogowe tego typu dobrze pasują zarówno do jasnych, jak i ciemnych paneli.

Jakie listwy przypodłogowe do gresu?

Tradycyjnie przy wykańczaniu posadzki pokrytej płytkami podłogowymi, w celu zamaskowania szczelin dylatacyjnych stosuje się ceramiczne cokoły.

To praktyczne rozwiązanie, ponieważ cokoły wyróżniają się podobnymi właściwościami jak gres – są wytrzymałe, odporne na wilgoć i prezentują się estetycznie. Dobrą alternatywą są białe listwy z polistyrenu lub wspomniane już modele z MDF.

Jak dobrać listwy przypodłogowe do drewnianej podłogi?

W tym przypadku idealnym zestawieniem będzie spójność materiałów, czyli drewniana podłoga dopełniona przez drewniane listwy przypodłogowe w tym samym kolorze. Podłoga w takim wydaniu będzie prezentować się elegancko i ponadczasowo.

Innym świetnym rozwiązaniem jest montaż białych listw np. z MDF. Biel listw kontrastująca z naturalnym odcieniem drewna dodatkowo podkreśli materiał ułożony na podłodze. Do drewnianych posadzek raczej nie dobiera się listw wykonanych z PCV.