Data publikacji:

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Każdy, kto jeździ na nartach wie, jak istotny jest odpowiedni wybór nart. Jest to szczególnie ważne dla bardziej zaawansowanych narciarzy, którym zależy nie tylko na bezpieczeństwie i komforcie, ale też na radości z jazdy i rozwijaniu swoich umiejętności. Czym się kierować przy wyborze nart i jakie narty będą najlepsze dla średnio zaawansowanych narciarzy?
jakie narty dla sredniozaawansowanych

Jakie narty dla średnio zaawansowanego narciarza?

Na rynku istnieje wiele modeli nart, niełatwo jest więc dokonać właściwego wyboru. Warto jednak poświęcić na to czas, gdyż odpowiednio dobrane narty dla początkujących czy zaawansowanych wpłyną znacząco na komfort jazdy. Będąc już zaawansowanym narciarzem, warto zdecydować się na własne narty, zamiast je wypożyczać.

Dobór najlepszego sprzętu narciarskiego dla średnio zaawansowanych może skutecznie wspomóc narciarza w walce o zdobycie wyższego poziomu umiejętności. Należy postawić na sprzęt wysokiej jakości, który będzie dobrze służył przez długie lata. Zanim wybierzemy narty najlepsze dla siebie, warto zastanowić się, na jakich stokach najczęściej jeździmy i czy jazda ma być jedynie rekreacyjna, czy też bardziej profesjonalna.

Na początek warto zastanowić się, czy lepsze będą narty miękkie, czy twarde. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania narciarza i tego, jak pewnie czuje się na stoku. Narty miękkie są bardziej elastyczne i umożliwiają łatwiejszy skręt. Narty twardsze są trudniejsze do skontrolowania i będą wymagać więcej siły, np. podczas skrętów. Nawet narciarze średnio zaawansowani powinni na początek wybrać narty miękkie, a potem stopniowo przechodzić na narty twardsze. Muszą być one jednak odpowiednio dobrane, w zależności od siły i wagi narciarza. Dobrym pomysłem będzie też wcześniejsze przetestowanie twardszych nart.

Kolejna ważna sprawa przy wyborze nart to ich odpowiednia długość. Osoby bardziej zaawansowane w jeździe na nartach powinny wybrać narty odpowiadające swojemu wzrostowi lub kilka centymetrów krótsze. Warto pamiętać, że im dłuższe narty, tym większa szybkość, ale też bardziej skomplikowane skręcanie. Przyjmuje się, że najlepsze narty dla narciarza to takie, które sięgają mniej więcej do wysokości brody narciarza.

Niezwykle ważna przy wyborze nart dla średnio zaawansowanych narciarzy jest szerokość nart. Im narty są węższe, tym więcej siły należy włożyć w kierowanie nimi podczas zakrętów. Im szersze, tym łatwiej będzie wykończyć skręt.

Narciarze średnio zaawansowani powinni wybrać przede wszystkim narty stabilne. Dobrze sprawdzą się tzw. narty elastyczne z szerszą środkową częścią narty. Będą one odpowiednio dostosowywać się do otoczenia i sposobu jazdy. Łatwiej będzie też wykonać drobne manewry. Jest to odpowiedni rodzaj nart dla osób, których technika jazdy nie jest jeszcze idealna, gdyż ten model wybaczy ewentualne błędy w technice.

Warto też pamiętać o tym, że narty dla średnio zaawansowanych nie powinny mieć zbyt dużego promienia. Im większy promień, tym trudniej narty skręcają. Wybór nart to jednak nie tylko odpowiedni dobór ich długości czy rodzaju. Bardzo ważne są indywidualne predyspozycje narciarza, takie jak np. sposób chodzenia czy styl i technika jazdy na nartach.

Jaki model nart dla średnio zaawansowanych?

Narciarze średnio zaawansowani powinni zdecydować się na modele nart o większej stabilności i takie, które nie wymagają profesjonalnych umiejętności technicznych, a jednocześnie zapewniają frajdę z jazdy. Dobre narty dla średnio zaawansowanych będą bezpieczne, a jednocześnie pomogą zachować komfort jazdy, nawet przy drobnych niedociągnięciach technicznych.

Narty dla średnio zaawansowanych powinny być uniwersalne i sprawdzać się w różnych warunkach i na trasach o różnym stopniu trudności. Przykładowo narty Fischer Progressor 700 + RS10 PowerRail będą idealne zarówno dla amatorów szybkiej jazdy, jak i narciarzy bardziej rekreacyjnych.

Przy wyborze długości nart należy wziąć pod uwagę, czy posiadają one rocker. To specjalne podgięcie dziobów i piętek, które sprawia, że deski są bardziej skrętne i lżejsze w obsłudze, ale postawione na krawędzi wykorzystują całą jej długość, dzięki czemu narty są stabilne, a jednocześnie łatwo skręcają.

Najlepiej narty z rockerem posłużą jednak osobom, które posiadają perfekcyjnie wypracowaną technikę jazdy. Rocker posiadają np. narty z kolekcji Fischer One. To z pewnością dobre narty zjazdowe dla średnio zaawansowanych, którzy czują się już na stoku nieco bardziej pewnie.

Sprawdź, jak dobrać narty biegowe

Kobiety powinny się zdecydować na narty z serii specjalnie dedykowanej paniom, będą one lżejsze, stabilne i łatwiejsze w prowadzeniu, a także zapewnią płynniejsze wejście w zakręt i większą przyczepność.

Narty dla kobiet charakteryzują się też podniesioną strefą pod piętą buta narciarskiego, co ułatwia utrzymanie pozycji podczas jazdy, a także poprawia wydajność jazdy. Przedni rocker ułatwi wchodzenie w zakręty i zapewni lepszą kontrolę nad nartami. Narty dla kobiet oznaczają też zazwyczaj znacznie większy wybór kolorystyki nart niż narty męskie dla średnio zaawansowanych.

Oczywiście oprócz odpowiednich nart konieczny jest także odpowiedni ubiór narciarza na stok. Ważne są przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane buty (przeczytaj, jak dobrać buty narciarskie), wiązania, które zapewnią stabilne trzymanie, kombinezon, który nie będzie krępował ruchów, a także kask, który zabezpieczy głowę na wypadek ewentualnego upadku. Przydatne mogą się też okazać rękawiczki. Gogle z kolei ochronią oczy np. przed słońcem czy padającym śniegiem.

Autorka: Agata Mrowiec
Autor: Agata Mrowiec