Data modyfikacji:

Jakie noże do kuchni wybrać?

Noże to najważniejsze narzędzia w każdej kuchni. Komplet ostrych i porządnie wykonanych noży zdecydowanie ułatwi pracę podczas gotowania. Jakie noże jednak wybrać i czym się sugerować? Podpowiadamy, jakie noże wybrać, by nie żałować.
noże kuchenne

Jakie noże do kuchni wybrać?

Wbrew pozorom to tępe noże najczęściej prowadzą do zacięć. Utrudniają one opanowanie prawidłowej techniki krojenia i wymagają wkładania dużej siły do krojenia. Przez to łatwo o omsknięcie ostrza oraz zacięcie dłoni. Dodatkowo tępe noże szarpią i zgniatają składniki pożywienia, przez co danie nie wygląda tak efektownie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobre noże kuchenne.

Zakup kompletu noży kuchennych to jedna z tych decyzji, którą warto dobrze przemyśleć. Z noży skorzystasz każdego dnia i to kilka razy, dlatego nie ma sensu kupować najtańszego zestawu. Kiepskiej jakości noże będą niewygodne w użyciu i stępią się już po kilku tygodniach. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na wiele lat, warto wybrać narzędzia renomowanego producenta. Nie sugeruj się prezentacjami sprzedawców noży – początkowo nawet najtańsze noże są ostre i tną kartki.

Noże do kuchni – stalowe czy ceramiczne?

 Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w kuchni? Dominują dwa rodzaje noży: stalowe oraz ceramiczne. Tańsze zestawy są ceramiczne jedynie z nazwy, bowiem związek z ceramiką ma jedynie cienka powłoka. Właściwa konstrukcja oraz krawędź tnąca wykonane są ze stali. Zaletą w pełni ceramicznych noży jest duża twardość oraz wytrzymałość. Noże te nie tępią się zbyt szybko i dobrze współpracują z miękką żywnością. Nie nadają się jednak do krojenia kości oraz twardych składników, np. kokosa. Z czasem mogą się wyszczerbić, a po upadku na posadzkę najpewniej się potłuką.

Jeśli poszukujesz trwałych i bezproblemowych noży, stal nierdzewna będzie lepszym wyborem. W przeciwieństwie do stali wysokowęglowej używanej w Japonii, europejskie noże są bardziej odporne na rdzę i nie wymagają pielęgnacji. Zabezpieczającą warstwą oleju pokrywają się podczas codziennego użytkowania. Noże kuchenne powinny być sprężyste i elastyczne, dlatego do ich produkcji używa się stali o niezbyt dużej kruchości. Optymalna twardość w skali Rockwella to 58-60 HRC. Dzięki temu kompromisowi noże być może szybciej się tępią, ale nie łamią i nie wyszczerbiają. Łatwiej je też naostrzyć.

Wygodna rękojeść noży kuchennych

 Na wygodę użytkowania noży kuchennych w dużej mierze wpływa ich rękojeść. Uchwyt powinien być dopasowany do wielkości dłoni i dobrze wyprofilowany. Nożem często operuje się mokrą dłonią, dlatego rękojeść nie powinna być śliska. Uchwyt może być wykonany ze stali – wówczas jest integralną częścią noża – lub mieć okładziny z innego materiału. Najczęściej używa się tworzywa sztucznego oraz drewna. Zaletą plastikowych rękojeści jest odporność na wodę. Noże tego tupu można myć w zmywarce. Egzemplarze z drewnianymi lub bambusowymi okładzinami są jednak mniej śliskie, a przy okazji wyglądają bardziej stylowo. Nie stopią się też w kontakcie z gorącą patelnią.

Rodzaje noży kuchennych

  • Nóż szefa kuchni – podstawowy nóż w każdej kuchni. Wyróżnia się dużą, masywną głownią. Typowy nóż szefa kuchni ma od 20 do 25 cm, czyli jest jednym z największych w zestawie. Dzięki zakrzywionemu profilowi i wysokiemu progowi krojenie oraz siekanie nożem tego typu jest bardzo szybkie i efektywne. Nóż szefa kuchni wykorzystywany jest do krojenia, siekania, miażdżenia, szatkowania czy przenoszenia pokrojonych składników do garnka.
  • Nóż uniwersalny – ma podobną długość do noża szefa kuchni, ale nieco niższą klingę. Łatwiej nim wykrawać składniki, a niektórzy używają go jako noża podstawowego. Jest lżejszy i bardziej poręczny od noża szefa kuchni. Problematyczne jest jedynie szybkie siekanie warzyw, bowiem nóż wyposażony jest w ochronny jelec.
  • Nóż do mięsa – przypomina nóż uniwersalny, jednak ma nieco grubszą klingę. Dzięki masywności można nim kroić kości oraz zamrożone mięsa. Mniejsze noże do mięsa dobrze nadają się do wykrawania filetów.
  • Nóż do pieczywa – jest to długi nóż z ząbkowanym ostrzem. Taka konstrukcja zapobiega zgniataniu chleba i dobrze radzi sobie nawet ze świeżym pieczywem. Dobre noże do pieczywa nie szarpią skórki chleba i nie rozrywają miąższu.
  • Nóż santoku – jest to japońska alternatywa dla noża szefa kuchni. Nóż santoku jest nieco krótszy i mniej profilowany. Częściej używa się go bowiem do szatkowania warzyw, a nie siekania bez odrywania czubka od deski. Na głowni dość często znajdują się koliste wycięcia zapobiegające przywieraniu noża do soczystych składników.
  • Nóż do obierania – niewielki i poręczny nożyk kuchenny. Może zastępować obieraczkę do warzyw. Dobrze nadaje się też do precyzyjnych prac, nie tylko z warzywami.
  • Tasak – duży i ciężki nóż kuchenny z grubą głownią. Służy do dzielenia tusz zwierzęcych, rąbania kości oraz krojenia twardych owoców i warzyw. Tasak japoński jest znacznie cieńszy i lżejszy, a jego zadaniem jest głównie krojenie warzyw i przenoszenie ich do naczynia.
  • Nóż do filetowania – bardzo cienki i wąski nóż do filetowania ryb oraz mięs.
  • Noże do steków – małe noże znajdujące się często w zestawie nożowym. Zazwyczaj jest ich sześć. Mogą mieć ostrze gładkie lub częściowo ząbkowane.
  • Nóż do sera – charakterystyczny nóż z otworami wewnątrz głowni. Dzięki nim nóż nie przykleja się do sera i da się nim kroić nawet bardzo delikatne gatunki. Nóż do sera zakończony jest widelczykiem ułatwiającym nakładanie odkrojonych porcji na talerzyk.
  • Nóż do pizzy – wyróżnia się dyskowym ostrzem, umożliwiającym pokrojenie całej pizzy bez naruszenia znajdujących się na niej składników.

Noże kuchenne w zestawie ze stojakiem (samoostrzącym)

 Zestawy noży kuchennych sprzedawane są zazwyczaj wraz ze stojakiem – drewnianym lub plastikowym. To wygodny sposób ich przechowywania, ale nie jedyny. Równie dużą ergonomię uzyskasz, przechowując noże w specjalnej wkładce do szuflady lub na magnetycznej listwie. Ciekawostką są stojaki z wbudowaną ostrzałką. W ten sposób noże ostrzą się samoczynnie podczas każdorazowego wkładania oraz wyciągania ze stojaka.
Autor: Szymon Sonik