Jeśli często przemieszczasz się rowerem, w twoim wyposażeniu nie może braknąć dobrych okularów rowerowych. Ochrona oczu przed pędem wiatru, owadami, zanieczyszczeniami i promieniami UV jest bardzo ważna. Jakie okulary na rower wybrać?
Teoretycznie do jazdy na rowerze można użyć zwykłych okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych. Priorytetem jest skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi. Filtr UV400 chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem i zwiększa komfort jazdy. Znajdziesz go we wszystkich dobrych okularach przeciwsłonecznych, także tych cywilnych.
Problem ze zwykłymi okularami jest taki, że nie zawsze chcą pewnie trzymać się na głowie. Zazwyczaj są dość ciężkie i podczas jazdy na rowerze będą po prostu zsuwać się z twarzy. Nie dość, że wpłynie to na komfort jazdy, to na dodatek grozi zniszczeniem okularów. Dedykowane okulary rowerowe ściśle przylegają do głowy (ale nie uciskają), są bardzo lekkie i niemal nie zauważysz ich obecności podczas jazdy. Dodatkowo mają większą powierzchnię szkieł, dzięki czemu skutecznie chronią oczy przed wiatrem.
Zobacz także, jaka kamera na rower będzie dobrym wyborem
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Dobre okulary rowerowe mają także filtr polaryzacyjny, który niweluje refleksy świetlne. To ważne zwłaszcza podczas jazdy w deszczu, gdy słońce i światło reflektorów odbija się od tafli wody. Wiele dobrych okularów do jazdy na rowerze ma też lekko żółtą lub różową warstwę poprawiającą kontrast przy niesprzyjającej pogodzie. Dzięki temu dostrzeżenie dziury w jezdni nie sprawi ci problemu.
Okulary rowerowe mogą mieć różnego rodzaju soczewki: przezroczyste, przeciwsłoneczne, kolorowe lub fotochromatyczne. Te ostatnie cieszą się ostatnio dużą popularnością, bowiem samoczynnie adaptują się do warunków oświetleniowych. W słabym oświetleniu fotochromy są w pełni transparentne, jednak po wyjeździe na słońce automatycznie przyciemniają się nawet o kilkadziesiąt procent. To bardzo wygodne rozwiązanie.
Jakie okulary fotochromowe na rower wybrać? Zwróć uwagę na szybkość ściemniania szkieł. Powinny reagować już po kilku sekundach. Jeśli warstwa fotochromowa aktywuje się dopiero po kilku minutach, nagłe zmiany warunków oświetleniowych i tak będą dokuczliwe.
Jakie ookulary na rower będą najlepsze? W większości modeli spotkasz się z wymiennymi szkłami. To dobre rozwiązanie, pozwala bowiem dobrać soczewki do konkretnych warunków pogodowych. Okulary fotochromatyczne mają ograniczony stopień przyciemnienia, więc jeśli chcesz jeździć rowerem szosowym w pełnym słońcu, okulary rowerowe z wymiennymi szkłami sprawdzą się lepiej.
Zwróć uwagę na to, by oprócz soczewek przyciemniających w zestawie znajdowały się szkła poprawiające kontrast (np. lekko żółte lub pomarańczowe) oraz okulary w pełni przezroczyste. Podczas pochmurnych dni nawet delikatne przyciemnienie będzie ograniczać widoczność.
Dobór okularów jest sporym wyzwaniem dla rowerzystów z wadą wzroku. Najbardziej oczywistym wyjściem z tej sytuacji jest wybór soczewek kontaktowych lub laserowa korekta wzroku. Nie wszystkim jednak te rozwiązania odpowiadają.
Czy da się połączyć okulary rowerowe z korekcyjnymi? Jednym ze sposobów poradzenia sobie w takiej sytuacji jest wybór fotochromowych okularów korekcyjnych. Liczba modeli rowerowych jest ograniczona, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inne okulary sportowe z korekcyjnymi szkłami.
Druga opcja to zakup okularów rowerowych z dodatkową wkładką na szkła korekcyjne. Można je wprawić w każdym dobrym zakładzie optycznym. Plastikową wkładkę wpina się tuż za szkłami przyciemniającymi. Jest nieco mniejsza od właściwych szkieł, dlatego nie zapewni widoku w każdym kierunku. Do jazdy na rowerze jednak wystarczy i zdecydowanie poprawi komfort jazdy.
Autor: Szymon Sonik