Data modyfikacji:

Jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych?

Wielu kierowców zastanawia się, jakie żarówki najlepiej wybrać do samochodu. Ta decyzja niekoniecznie należy do prostych – to od niej może zależeć bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu. Ważne jest więc staranne dobranie mocy oraz rodzaju żarówki, a następnie uważne kontrolowanie jej stanu i wymiana w razie potrzeby. Jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych wybrać?
żarówka H1

Czym jest żarówka H1?

Żarówki H1 to jedne z popularnych rodzajów żarówek samochodowych. Żarówka składa się z pojedynczego, wolframowego żarnika, który został zamknięty w kwarcowej bańce, którą wypełnia gaz. Literka H oznacza w tym przypadku halogen, który jest gazem należącym do siedemnastej grupy układu okresowego pierwiastków chemicznych.

Pierwiastki, które do niej należą, są silnie ujemne elektrycznie oraz wysoko reaktywne chemicznie. Inna nazwa tej grupy to fluorowce, która, może jeszcze bardziej niż halogeny, kojarzy się nam ze światłem.

Pierwsza żarówka tego typu została wyprodukowana i dopuszczona do użytku w reflektorach na terenie Europy w 1962 roku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki musiała jednak poczekać na to aż do roku 1997. Cyfra 1 przy literce H oznacza właśnie pierwszy rodzaj takich żarówek dopuszczonych do użytku, kolejne mają następne numery.

Żarówki tego typu są wykonywane zgodnie z normą IEC 60061, jest ona wydawana przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną. Jej zadaniem jest tworzenie norm międzynarodowych w dziedzinach technik elektrycznych i elektronicznych oraz im pokrewnych. Według normy dla żarówek H1 mają one trzonek w rozmiarze P14.5s, a jej ostrość bazowa to 13,5 mm.

Wydajność lampy H1 to około 1550 lumenów, a moc wynosi w większości krajów 55 W przy 12 V (zgodnie z normą ECE 37). Czas pracy żarówki szacuje się na 330 do 550 godzin. ECE to normy tworzone przez Europejską Komisję Gospodarczą, inaczej UNECE, która tworzy spójne standardy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Czym są lampy soczewkowe?

W samochodach spotykamy kilka rodzajów lamp. Były one wynajdowane na przestrzeni lat, czasami jedne płynnie udoskonalano, tworząc kolejne generacje oświetlenia. Jedną z nich są lampy soczewkowe.

Ich protoplastami są „zwykłe” halogeny, które działały w stosunkowo prosty sposób. Światło odbijało się w górnej części parabolicznego odbłyśnika, a następnie było rozpraszane dzięki perforowanemu kloszowi. Ich słabym punktem jest rozpraszanie dużych ilości światła, przy czym traci się dużą ilość energii.

Innym rodzajem oświetlenia są reflektory typu FF (free form), inaczej reflektory całopowierzchniowe, które powstały wskutek pracy nad udoskonaleniem klasycznych halogenów. Udoskonalone reflektory pozwalały na korzystanie ze znacznie większej ilości wytwarzanego światła, dzięki temu, że odbłyśniki miały swobodnie uformowaną powierzchnię, zarówno od góry, jak i po bokach. Ponadto kierowano światło od razu w kierunku drogi, a nie jak było to wcześniej - w przestrzeń przed samochodem, co zapewniało lepszą widoczność bezpośrednio przed pojazdem. Reflektory te lepiej oświetlały także pobocze.

W końcu dochodzimy do reflektorów soczewkowych. Stanowią one najnowszy typ lamp wykorzystywanych w samochodach. Najczęściej przystosowane są do żarówek halogenowych oraz ksenonowych. Ich odbłyśnik jest elipsoidalny, a do ich produkcji wykorzystuje się technikę soczewkową, pozwala to na zminimalizowanie powierzchni zajmowanej przez lampy i przybieranie przez nie wymyślnych kształtów, ponieważ wiązka światła jest łatwa do sterowania. Dzieje się to niestety kosztem trwałości odbłyśników oraz utratą części możliwości żarówki przez przesłonę.

Zobacz także, jakie żarówki H7 wybrać

Jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych? Ważne parametry

Jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze żarówki H1 do reflektorów soczewkowych. Należy starannie sprawdzić parametry, żeby dobrze dobrać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb, a przy okazji nie przepłacić. Jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych wybrać? Podejmując decyzję, sprawdź następujące parametry.

Temperatura barwowa światła

Optymalna jest zazwyczaj temperatura pomiędzy 4300 K a 6000 K. Światło w zakresie tych wartości z początku jest żółtawe, a wraz z ich wzrostem postępuje coraz bardziej w stronę niebieskiego. Nie możemy zdecydować się jednak na montaż w samochodzie lub innym pojeździe żarówki powyżej 8000 K, ponieważ zakazuje tego prawo.

Filtr UV

Chroni on żarówkę, a dokładniej odbłyśnik oraz szkło przed matowieniem, dzięki czemu możemy być pewni, że będzie on wymagać mniej napraw i dłużej nam posłuży.

Homologacja

Czyli pozwolenie na użytkowanie danego urządzenia na terenie danego kraju, w związku z tym warto rozglądać się za żarówkami produkowanymi przez znane firmy, w których przypadku z łatwością możemy sprawdzić wszystkie certyfikaty, atesty lub zezwolenia uzyskane przez dany produkt.

Polecane żarówki H1

Na jakie żarówki H1 LED do lamp soczewkowych najlepiej się zdecydować? Poniżej podajemy kilka propozycji.

Przeczytaj również: Żarówki H11. Ranking żarówek samochodowych

Żarówki marki Tungsram

Marka Tungsram to węgierski producent żarówek, który jest na rynku już od 1896 roku. W związku z tym posiada ogromne doświadczenie w produkcji. W roku 1989 stała się częścią koncernu General Electric, który jest amerykańskim konglomeratem zajmującym się między innymi techniką. W 2014 roku uplasowała się na 27. miejscu Global 500 magazynu Fortune. Przykładem ich produktu, na który można zwrócić uwagę, jest żarówka Tungsram H1 Spotlight Extreme 55, jej wartość światła to 5000K, a wykonana jest zgodnie z IEC 60061.

Żarówki marki Philips

Philips to znana holenderska marka, której większości osób nie trzeba przedstawiać. Została ona założona w roku 1891, przez syna i ojca – Gerarda i Frederica Philipsów – od początku zajmowali się oni między innymi produkcją żarówek. Chociaż dziś przedsiębiorstwo znamy także, a może nawet przede wszystkim, z innego rodzaju sprzętów – jak lodówki, słuchawki czy pralki. Tak samo jak poprzednia marka, mogą cieszyć się wieloletnim zaufaniem konsumentów dzięki swoim wysokiej klasy produktom. Kilka z nich, które mogą odpowiadać osobom szukającym żarówki H1 do lamp soczewkowych, znajduje się w serwisie Ceneo.pl.

Żarówki marki Osram

To niemieckie przedsiębiorstwo powstałe w 1906 roku wszyscy doskonale kojarzą właśnie z wytwarzaniem żarówek, na których zawsze można polegać. W ofercie mają nie tylko produkty do użytku w lampach domowych, ale także takie pasujące do reflektorów samochodowych. Wiele z nich możecie znaleźć na Ceneo.pl.

Autor: Marcin Krawczyk