Data publikacji:

Jak urządzić kącik do czytania?

Gdzie urządzić kącik do czytania? Jaki fotel, oświetlenie oraz dodatki wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź, jak stworzyć kącik czytelniczy w domu.

kącik do czytania

Gdzie urządzić kącik do czytania?

Kącik czytelniczy w domu może być zlokalizowany w różnych pomieszczeniach. Dobrze, jeśli będzie to salon czy sypialnia, czyli miejsca, w których wypoczywasz. Z reguły aranżacja tych pomieszczeń jest przytulna i sprzyja relaksowi, a przecież czas spędzony z książką to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie po długim dniu.

Szukając miejsca, gdzie urządzić swój kącik do czytania, warto zwrócić uwagę na bliskość okna. Najlepiej, aby fotel czy leżanka stanęły w pobliżu okna, co zapewni dopływ naturalnego dziennego światła, które jest najlepsze do czytania.

Zobacz również, jak dobrać wygodny fotel do biurka.

Fotel i podnóżek do kącika czytelniczego

To duet idealny, jeśli chcesz stworzyć naprawdę wygodny kącik, w którym spędzisz czas z książką w dłoni. W sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych foteli, więc możesz dobrać model pasujący do stylizacji wnętrza. Jak wybrać fotel do czytania? Dobrym rozwiązaniem będzie fotel z wysokim oparciem, który zapewni również podporę dla głowy, dzięki czemu, nawet po całodniowym maratonie czytelniczym, nie będzie cię boleć kark.

W praktyce świetnie sprawdzają się popularne fotele uszaki. Ich estetyka jest utrzymana w klimacie nawiązującym do stylu retro, a na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych wariantów wykończeniowych. Ale przede wszystkim charakterystycznie wykończone oparcie wyposażone w tzw. uszy, którym fotel zawdzięcza swoją nazwę, zapewniają dodatkowe oparcie dla głowy. Do zestawu dobierz jeszcze podnóżek lub wybierz inny model tego typu, np. w wersji rozkładanej.

Ciekawą opcją będzie również szezlong, który niejako połączeniem fotela i kanapy. Ponieważ zapewnia podparcie całego kręgosłupa oraz nóg na całej ich długości, pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji nawet na wiele godzin.

Oświetlenie w kąciku do czytania

Każdy miłośnik czytania dobrze wie, że wieczór z książką potrafi się przeciągnąć do późnych godzin nocnych, dlatego nieodłącznym elementem wystroju kącika czytelniczego jest lampka. Możesz postawić na model podłogowy, biurkowy czy kinkiet w zależności od tego, jak będzie umiejscowiony fotel i reszta mebli.

Ważne, aby dobrać model, w którym łatwo można zmieniać położenie punktu świetlnego, czyli np. lampkę na przegubach. W takim przypadku możliwe będzie łatwe dostosowanie kąta padania światła do aktualnej pozycji, w jakiej rozsiądziesz się na fotelu – a jak wiadomo, wartka akcja może sprawić, że trudno będzie usiedzieć na miejscu.

Zwróć też uwagę na klosz. Dobrym wyborem będzie model emitujący kierunkowe światło, wykonany z nietransparentnego materiału. W efekcie dobrze oświetlisz czytaną książkę i kącik, ale światło padające z żarówki nie będzie razić cię w oczy.

Stolik pomocniczy

Niewielki stolik, na który odłożysz książkę czy kubek z herbatą, na pewno bardzo się przyda. Ciekawym pomysłem mogą być lekkie modele wyposażone w uchwyt – stoliki tego typu można łatwo przenosić, więc jeśli najdzie cię ochota na czytanie w innym miejscu, stolik powędruje tam razem z tobą.

Regał lub półka na książki

To dobre uzupełnienie aranżacji kącika czytelniczego, które dodatkowo pozwoli spersonalizować wnętrze i zaakcentować twoje zainteresowania literackie. Co więcej, regał może mieć nie tylko funkcję użytkową – pamiętaj, że za pomocą książek możesz efektownie wystylizować półki, np. układając je kolorami okładek czy tworząc kompozycje z domowymi dekoracjami.

Dodatkowe akcesoria i dekoracje do kącika czytelniczego w domu

  • Koc i poduszki – książka, koc i kawa to niezastąpione atrybuty prawdziwego mola książkowego, więc jeśli twój kącik czytelniczy ma być naprawdę wygodny, dobierz miękkie i dekoracyjne tekstylia.
  • Rośliny – kwiaty w doniczkach wprowadzają przyjazny mikroklimat i zdobią wnętrze. W takim otoczeniu czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze.
  • Świece i lampiony – ozdoby tego typu możesz wyeksponować na regale czy stoliku pomocniczym. Dzięki nim w twoim kąciku do czytania zapanuje jeszcze przytulniejsza atmosfera.
  • Dywan – nie dość, że dzięki dywanowi może poprawić się akustyka wnętrza, a pomieszczenie będzie prezentować się przytulniej, to jeszcze docenisz ten dodatek zwłaszcza jesienią i zimą. Twoje stopy nie będą miały kontaktu z chłodną posadzką.