Data publikacji:

Kosiarka spalinowa czy elektryczna. Którą wybrać?

Chcesz kupić kosiarkę, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Jaki model będzie lepszy: kosiarka spalinowa czy elektryczna? W tym artykule rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.

kosiarka spalinowa czy elektryczna

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Jaka kosiarka będzie lepsza: elektryczna czy spalinowa? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przyjrzyjmy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Kosiarka spalinowa – wady i zalety

Kosiarki spalinowe to zwykle duże maszyny o większej szerokości koszenia. Dlatego dobrze sprawdzą się w przypadku trawników o powierzchni 150 m2 lub większych. Do największych zalet kosiarek spalinowych zalicza się przede wszystkim dużą moc. Przekłada się to na mocniejsze cięcie, dlatego kosiarki spalinowe doskonale radzą sobie z koszeniem twardszych rodzajów traw.

Dodatkowo kosiarki spalinowe są zwykle wyposażone w dodatkowe funkcje, które są niezwykle przydatne w redystrybucji skoszonej trawy i nadaniu trawnikowi eleganckiego wyglądu. Szerokie ostrza tnące idealnie sprawdzą się w koszeniu trawy na dużych obszarach, szczególnie jeśli zależy ci na efekcie równo skoszonej trawy.

Zastanawiasz się, jaka kosiarka, elektryczna czy spalinowa, będzie dla ciebie najlepsza? Jeśli masz duży ogród, postaw na kosiarkę spalinową. Pomocny w wyborze konkretnego modelu będzie ranking kosiarek spalinowych.

Co możemy zaliczyć do wad kosiarki spalinowej? Dla części osób sposób odpalenia kosiarki może być na początku problemowy. Niektóre modele zostały wyposażone w wygodne włączniki, jednak większość kosiarek spalinowych posiada linkę. Aby włączyć urządzenie, należy ją mocno pociągnąć, co może być problematyczne, jeśli linka nie zadziała za pierwszym razem lub masz problemy z poruszaniem się.

Kosiarka spalinowa to też ciężka maszyna, głównie za sprawą szerokich ostrz tnących i dużego stalowego silnika. Bez funkcji samobieżnej kosiarka spalinowa będzie ciężka do pchania i podnoszenia. Pamiętaj też, że mocny silnik spalinowy bywa dość hałaśliwy.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Kosiarka elektryczna to najlżejszy typ kosiarek dostępnych na rynku. Dzięki temu jest niezwykle łatwa w manewrowaniu. Pod warunkiem, że nie przeszkadza ci ciągnący się za nią przewód. Średnia waga kosiarki eklektycznej to około 10 kilogramów, podczas gdy średnia waga kosiarek spalinowych wynosi aż 30 kilogramów. Jeżeli więc zależy ci na lekkim sprzęcie, w pojedynku kosiarka elektryczna czy spalinowa, wygrywa ta pierwsza.

Kosiarka elektryczna jest łatwa w obsłudze, bez problemu ominie każdą przygodę. Będzie więc idealna dla osób, które nie chcą się męczyć podczas koszenia trawy.

Do głównych zalet, oprócz niewielkiej wagi kosiarki, należy zaliczyć brak konieczności tankowania. Wystarczy, że zadbasz o podłączenie do prądu, a kosiarka będzie działać tak długo, jak tylko chcesz. Kolejną zaletą kosiarek elektrycznych jest ich stosunkowo niska cena. Jeśli nie chcesz nadwyrężać domowego budżetu, dużo lepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna.

Czy kosiarka elektryczna ma wady? Co prawda, kosiarki elektrycznej nie trzeba tankować, jednak zbyt krótki kabel nie pozwoli ci dotrzeć do wszystkich zakamarków ogrodu. Kupując kosiarkę elektryczną, najlepiej od razu zaopatrzyć się w długi przedłużacz. Podczas korzystania z kosiarki elektrycznej musisz być szczególnie ostrożny, tak aby nie przeciąć kabla zasilającego. Co prawda, większość kosiarek elektrycznych jest wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, jednak zalecamy ostrożność podczas użytkowania.

Przeczytaj także: Kosiarki elektryczne – ranking najlepszych

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – polecane produkty

Jeśli wciąż nie wiesz, jaka kosiarka będzie lepsza, elektryczna czy spalinowa, sprawdź produkty, które najchętniej kupują internauci. Od kilku lat bestsellerem niezmiennie pozostają produkty marki Hecht. To lekkie i kompaktowe urządzenia, które doskonale sprawdzą się do małych ogrodów. Czterosuwowy silnik to gwarancja wydajnej pracy przez wiele godzin. Kosz o pojemności aż 45 litrów pomieści całą skoszoną trawę.

Produkty marki Hecht pozwalają na niezwykle wygodne koszenie – regulacja wysokości koszenia sprawia, że twój ogród będzie wyglądał dokładnie tak, jak tego chcesz. Metalowa obudowa dba o wytrzymałość sprzętu i odporność na wszystkie zarysowania i uderzenia.

O niezawodną i szybką pracę zadba czterobiegowa prędkość napędu, od 3 do 4,5 km/h. Specjalnie wyprofilowany nóż o szerokości 56 centymetrów zapewni niezawodne cięcie nawet wysokich, twardych traw. To jednak nie wszystko – o wygodę użytkowania zadba regulowany uchwyt pokryty miękkim i trwałym tworzywem.

Fanom pomysłowych rozwiązań z pewnością spodoba się rozwiązanie wyrzutu bocznego. Dzięki temu koszona trawa nie trafia do kosza, tylko jest wyrzucana na bok – nie musimy po niej chodzić.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swój trawnik, użyj funkcji mulczowania. Kosz w połączeniu ze specjalnym nożem w kilka chwil rozprawi się ze skoszoną trawą, tworząc delikatną ściółkę. Tym sposobem możesz wykorzystać naturalny nawóz i cieszyć się ogrodem pięknym jak nigdy wcześniej.

Rozważasz zakup kosiarki elektrycznej? W tej kategorii produktów prawdziwym bestsellerem są produkty marki Makita. To urządzenie doskonale sprawdzi się do niewielkich ogrodów poniżej 400 m2. Silnik o mocy 1200 W zadba o solidność działania i długą żywotność. Obudowa jest wykonana z odpornego na uszkodzenia polipropylenu, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się swoją kosiarką przez wiele lat intensywnego użytkowania. Oprócz tego możesz korzystać z trzystopniowej regulacji wysokości koszenia, łatwego w montażu kosza oraz wygodnej lampki pokazującej podłączenie do zasilania.

Szybkomocujące dźwigi blokujące w rękojeści zapewnią ci komfort, którego potrzebujesz podczas pielęgnacji ogrodu. To kosiarka, z której możesz korzystać przez cały rok – wszystko za sprawą koszenia trawy i zbierania liści. Solidne wykonanie w połączeniu z atrakcyjną ceną sprawia, że to kosiarka idealna dla początkujących ogrodników.  

Autorka: Patrycja Hendzel