Produkty kosmetyczne, aby przynosiły oczekiwane efekty, muszą być dobrane do rodzaju skóry. W artykule dowiecie się, co dokładnie oznacza przetłuszczająca się skóra oraz znajdziecie najlepsze kosmetyki do cery tłustej.
Tak, pamiętamy, że sebum to dar od natury zwiastujący cudowną przyszłość świetnie wyglądającej pani przed siedemdziesiątką. Jednak żyjemy tu i teraz. A błyszczeć lubimy inaczej, niekoniecznie czołem. Co zrobić, by ograniczyć wydzielanie łoju? Jak usunąć sebum już wydzielone przez gruczoły? Co pomoże w nakładaniu makijażu na skórę tłusta? Najlepsze kosmetyki do cery tłustej z pewnością w tym pomogą.
Atuty cery tłustej uwidaczniają się dopiero z upływem czasu. Każdy z nas z pewnością ma wiekową ciocię lub sąsiadkę, która wygląda, jakby posiadła umiejętność zatrzymywania czasu. Gdyby tak zapytać, czy w okresie dojrzewania miała problemy z cerą, najprawdopodobniej opisałaby niekończące się zmagania z wypryskami. Taki właśnie urok przetłuszczającej się skóry – za młodu da w kość, ale w kwiecie wieku nie można nie docenić jej właściwości. A wszystko przez (dzięki!) sebum.
Sebum to inaczej łój skórny. Ten lubrykant wydzielany przez gruczoły łojowe tworzy na powierzchni skóry płaszcz, który chroni ją przed zanieczyszczeniami i bakteriami, zimnem i wahaniami temperatury. Jednym z jego zadań jest czuwanie nad utrzymaniem wilgotności i elastyczności skóry – stąd widoczny efekt zachowywania młodego wyglądu. Sebum wydzielają gruczoły na całej powierzchni ciała. Najwięcej znajduje się jednak na twarzy, plecach, klatce piersiowej i czaszce. Czy to nie na twarzy, plecach i dekolcie pojawia się najwięcej zmian trądzikowych? A włosy osób o tłustej cerze, czy nie przetłuszczają się jak szalone? Oczywiście. I mimo że trądzik to choroba związana z gospodarką hormonalną, duża ilość łoju przyczynia się do powstawania pryszczy, gdy sebum i kurz zatykają pory.
Umyj twarz, wysusz, odczekaj kilkadziesiąt minut. Jeśli poczujesz, że palce ślizgają się po skórze, oznaczy to, że sebum zaczyna być wydzielane. Niech miną dwie godziny. Rozdziel chusteczkę higieniczną na warstwy. Jedną z warstw przykładaj do różnych miejsc na twarzy. Sebum zostawi ślad na papierowym listku. Jeśli wydzielane jest tylko w strefie T (czoło – nos – broda) masz cerę mieszaną, jeśli wszędzie – tłustą.
Cera tłusta, podobnie jak sucha czy mieszana, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chcesz wiedzieć, jak dbać o przetłuszczającą się skórę? Obejrzyj filmik z poradami dla posiadaczek tego typu cery:
Bibułki błyskawicznie wchłaniają nadmiar łoju, nie naruszając makijażu. Wystarczy przyłożyć je do określonych punktów na twarzy, a błyskawicznie usunięty zostanie nadmiar sebum. Skóra jest matowa, zupełnie jak chwilę po nałożeniu podkładu. Bibułki rewelacyjnie sprawdzają się w pracy i w podróży, kiedy nie ma możliwości odświeżenia makijażu.
Serum jest propozycją dla wszystkich, którzy nie chcą walczyć z sebum, ale zapobiegać jego nadmiernej produkcji. Może być stosowane rano i wieczorem. Aplikuj na umytą twarz. Efekty widoczne już po upływie kilkunastu dni.
Cera tłusta charakteryzuje się mocno widocznymi porami. To niewielkie dołeczki, które nie znikają nawet po nałożeniu podkładu (podkład układa się w nich jak w rowkach). Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie bazy pod makijaż, która ma właściwości zmniejszające pory. Nie dość więc, że przychodzi z pomocą problematycznej cerze, to dodatkowo wygładza ją, tworząc na jej powierzchni delikatną, przepuszczalną osłonkę. Można nakładać na nią makijaż, ale nie trzeba.
Być może zaskakuję, że pośród hitów dla cery tłustej umieszczam taką oto gąbeczkę. Oto nadciąga kolejny pomocnik w walce z rozszerzonymi porami. Kto nie decyduje się na użycie bazy pod makijaż, a stosuje jedynie podkład, doskonale wie, że nierzadko trudno jest rozprowadzić go po twarzy w taki sposób, by skóra wyglądała na gładką. Pory wciąż w wielu miejscach są widoczne (jak zagłębienia oblane podkładem) i trzeba mocno natrudzić się, by odpowiednio wklepać w nie kosmetyk. Natomiast używając gąbki, nie męczysz się wcale. Pac, pac – makijaż nałożony, a skóra gładka, jak nie u nas, tłustocerych. I porów nie widać. I czasu więcej na dopicie porannej kawy.
Najważniejsze to nawilżać. Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji cery tłustej jest przesuszanie jej. Wysuszanie skóry ma prowadzić do redukcji sebum, jednak paradoksalnie jest zupełnie na odwrót. Wysuszanie sprawia, że sebum wydzielane jest w większym stopniu niż przed terapią. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie nawilżanie skóry.
Powinien mieć podobne właściwości co krem na dzień. Jak wspomniane powyżej, kremy do cery tłustej muszą poradzić sobie z nie lada zadaniem. Z jednej strony mają ograniczyć wydzielanie sebum, z drugiej zapewnić optymalne nawilżenie skóry. Powinny być lekkie i spełniać swoją funkcje – usuwać toksyny, głęboko nawilżać, przywracać uczucie świeżości, usuwać podrażnienia, zapewnić skórze zdrowy i zadbany wygląd.
Niezależnie od pory dnia można stosować ten sam kosmetyk. Uzyskamy efekt matowienia, zdrowy wygląd, a produkcja sebum zostanie ograniczona.
Dobrze dobrany podkład to ogromna wartość. Makijaż jest bardziej trwały, a nasza cera wydaje się świeża przez długie godziny. Dobry podkład dla cery tłustej wyrównuje odcień skóry, kamufluje jej niedoskonałości takie jak zaczerwienia, przebarwienia oraz – a jakże – wypryski. Co ważne, tuszuje rozszerzone pory. Podkłady mocnokryjące zawierają bardzo dużo pigmentu. Najważniejsze, aby podkład był lekki, bo nie ma nic gorszego niż nienaturalny wygląd. Maska na twarzy nigdy nie wygląda dobrze i trzeba bardzo uważać, aby starając się ukryć pewne nasze mankamenty, nie zapędzić się w kozi róg.
Płyn do demakijażu może usuwać nadmiar sebum. Jeśli wybierzemy ten do oczyszczania cery tłustej i mieszanek, będzie to strzał w dziesiątkę. Płyny micelarne tego typu dodatkowo regulują wydzielanie sebum i działają antybakteryjnie. Polecane zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych.
Niezależnie od tego, jaką cerę posiadamy, myślimy o tym, by zapobiegać jej starzeniu się. Kremy przeciwzmarszczkowe przygotowane są w taki sposób, by wyjść naprzeciw różnym rodzajom skóry. Także tłustej. Zazwyczaj bariera wodno-lipidowa utrzymująca odpowiednie nawilżenie skóry jest uszczelniana dzięki kompleksowi ceramidów, natomiast kwas hialuronowy zapobiega utracie jędrności i elastyczności. Świetne na teraz i na przyszłość.
Problemy są z każdym rodzajem cery. Cera tłusta charakteryzuje się pewnymi właściwościami charakterystycznymi przede wszystkim dla niej. Wydzielane sebum może stanowić niedogodność natury estetycznej. Jednak jeśli spojrzeć na wszystko z dystansu, okazuje się, że na nie taki diabeł straszny, jak go malują. Na rynku obecnych jest wiele produktów, które redukują łój, matują, odświeżają. Tak naprawdę wszystko zależy więc od tego, na ile zależy nam na tym, aby zredukować pochodne właściwości tłustej cery. Wszystko się da. Bo w dzisiejszych czasach mamy przed sobą wachlarz naprawdę ciekawych rozwiązań.