Data modyfikacji:

Książki podobne do Wiedźmina. Po jakie tytuły sięgnąć?

Cykl książek o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego zyskał grono fanów na całym świecie i jest zaliczany do najlepszych książek fantasy. Czytelnicy pochłonięci sagą o Geralcie z Rivii często poszukują książek podobnych do kultowego „Wiedźmina”. Przedstawiamy zestawienie pozycji literackich fantasy, które podobnie jak książka „Wiedźmin”, rozpalą wyobraźnię czytelników i dostarczą wielu emocji.

książki podobne do wiedźmina

„Wiedźmin” – podobne książki

W zestawieniu prezentujemy książki z gatunku fantasy, które można uznać za podobne do „Wiedźmina”. Fani sagi o Geralcie z Rivii z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

„Gildia magów” – Trudi Canavan

Trudi Canavan jest uznaną pisarką wśród fanów fantasy. Czytelnicy w jej twórczości cenią wielowymiarowe postaci i mnogość wątków, które autorka zręcznie przeplata, by na końcu spleść je w jedną całość. Trudi Canavan wydała m.in. sagę o Sonei.

Łącznie seria ta liczy 6 tomów (oraz jeden dodatkowy tom, uzupełniający sagę). Tomem, od którego zalecają zaczynać fani twórczości Canavan, jest „Gildia magów”. Czytelnicy poszukujący książek podobnych do „Wiedźmina” nie doznają rozczarowania. Książki te są obszerne, zawierają mnóstwo zwrotów akcji i magicznych historii, idealnych na zimowe wieczory.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – John Ronald Reuel Tolkien

Każdy z pewnością kojarzy tolkienowską serię o Hobbicie i magicznym pierścieniu. Zamiast filmów proponujemy jednak sięgnięcie do książki, a właściwie czterech książek, bo książki z serii „Władca pierścieni” stanowią kontynuację historii przedstawionej w „Hobbicie”. Jest to klasyka fantastyki, po którą warto sięgnąć. Czytelnicy poszukujący książek podobnych do „Wiedźmina” wyłapią zapewne wiele czytelniczych „smaczków” i zauważą różnice pomiędzy książkami a ich filmowymi adaptacjami.

„La Belle Sauvage. Księga Prochu. Tom 1” – Philip Pullman

Philip Pullman w cyklu „Księga Prochu” przedstawia przygody Malcolma, który pomaga w barze swoich rodziców i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że życie Malcolma już nigdy nie wróci na swoje tory. Chłopiec wyrusza w nieznane. Utrzymana w baśniowym klimacie opowieść przeniesie czytelników w świat, w którym wydarzyć się może naprawdę wszystko.

„Archiwum Burzowego Światła” – Brandon Sanderson

„Droga królów” jest pierwszym tomem serii Archiwum Burzowego Światła. Brandon Sanderson stworzył uniwersum Cosmere, w którym umieścił akcję paru swoich serii, w tym właśnie Archiwum Burzowego Światła. Jest to świat niesamowicie spójny i opisany w najdrobniejszych szczegółach. Seria ta składa się z 6 tomów. Podczas lektury poznajemy czterech głównych bohaterów. Każdy z nich jest intrygującą postacią i może mieć decydujący wpływ na losy przyszłości.

Brandon Sanderson jest uznanym twórcą fantastyki oraz nauczycielem kreatywnego pisania. Czytelnicy poszukujący książek fantasy podobnych do „Wiedźmina” zapewne z przyjemnością zanurzą się w niesamowity świat stworzony przez Sandersona. Atutem jego prozy jest fakt, że żaden z bohaterów nie jest czarno-białą postacią. Warto dać się porwać przygodom czekającym na stronach serii Archiwum Burzowego Światła i odkryć, który z bohaterów może doprowadzić do klęski świata, a który może okazać się jego wybawieniem.

„Chąśba” – Katarzyna Puzyńska

Na naszej liście nie mogło zabraknąć polskiej fantastyki. Dlaczego autorka znana z kryminałów pojawia się w zestawieniu książek fantasy, na dodatek podobnych do „Wiedźmina”? Katarzyna Puzyńska w 2021 roku wydała powieść inną niż dotychczas. Akcja powieści rozgrywa się w Królestwie. Głównych bohaterów splata zbieg okoliczności i walka o wspólną sprawę. W całej historii występują istoty magiczne o różnych właściwościach, co może spodobać się fanom książek typu „Wiedźmin”. Pojawiają się również wątek zbrodni i polityczne intrygi.

Autorka utrzymuje w powieści klimat starosłowiański. Książka posiada niebanalną konstrukcję – można czytać ją, przeskakując między rozdziałami, kierując się „drogowskazami”, bądź klasycznie. Sama autorka książki jest zadeklarowaną fanką powieści fantasy.

„Diuna” – Frank Herbert

Na cykl „Kroniki Diuny” składa się 6 tomów. Pomimo wydania „Diuny” ponad 30 lat temu, pozycja ta wciąż wywołuje emocje i zainteresowanie fanów, czego dowodem jest ekranizacja powieści, a także wznowienia kolejnych tomów serii i wydanie ich w odświeżonych szatach graficznych. Herbert opowiada historię dwóch rodów, które toczą między sobą walkę o planetę Arrakis. Planeta ta obfituje w złoże o niesamowitych właściwościach – pozwala przenosić się w czasie, przewidywać przyszłość, a także służy do przedłużania życia. Walka o Arrakis staje się więc walką o dominację nad całym wszechświatem.

Książka ta jest podobna do „Wiedźmina” pod względem szczegółowości przedstawionego świata. Tak samo, jak i przygody Geralta z Rivii, „Diuna” została uznana za kanon literatury fantastycznej.

Cykl „Ziemiomorze” – Ursula K. LeGuin

Książki Ursuli LeGuin zawierają w sobie cały magiczny świat. Środowisko to, gdy pozostaje w stanie równowagi, można uznać za dobre miejsce do życia. W pewnym momencie jednak równowaga ta zostaje zachwiana. Główną postacią cyklu jest czarnoksiężnik Ged.

Autorka potrzebowała trzydziestu lat życia, by ukończyć opisywaną historię. Na cykl składa się pięć tomów, które zostały wydane zarówno osobno, jak i zebrane w jedną, ponad sześciusetstronicową księgę. Wyobraźnia LeGuin wydaje się być nieograniczona. Autorka wydała również cykl fikcyjnych materiałów źródłowych, które opisują świat Ziemiomorza.

„Trylogia husycka” – Andrzej Sapkowski

„Narrenturn” to pierwszy tom Trylogii Husyckiej. Akcja powieści toczy się kilka lat po Bitwie pod Grunwaldem. Główny bohater spotyka postacie historyczne, takie jak Zawisza Czarny czy Kopernik. Choć brak tu fantastycznych stworzeń, świat przedstawiony w Trylogii husyckiej wypełniony jest magią. Z pewnością fanów książek podobnych do „Wiedźmina” zainteresuje kolejna pozycja literacka, tym razem fantastyczno-historyczna, stworzona przez Sapkowskiego.

Autorka: Justyna Belkiewicz