Szukasz dobrego licznika rowerowego, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Spieszymy z pomocą. Wyjaśniamy, jakie funkcje mają znaczenie, czym różnią się poszczególne liczniki rowerowe oraz do czego mogą się przydać. Sprawdź też nasz ranking liczników rowerowych, w którym polecamy popularne modele z różnych półek cenowych.
Wszystkie funkcje liczników rowerowych znajdziesz w darmowych aplikacjach na smartfona – to fakt. Niektóre z nich są dużo bardziej rozbudowane i pozwalają nawigować lub zapisywać przebyte treningi.
Mimo to popularność liczników rowerowych nie maleje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przewożenie drogiego smartfona na kierownicy rowerowej zdecydowanie mu nie służy. Smartfon narażony jest na upadek, otarcie czy wstrząsy obecne podczas jazdy. Dodatkowo musi mierzyć się z kurzem, piaskiem oraz deszczem.
Dodatkowo współczesne smartfony są bardzo duże, więc zamontowanie ich na kierownicy nie zawsze jest proste, zwłaszcza na tzw. baranku. Smukły, niedrogi i odporny na uszkodzenia licznik sprawdzi się na co dzień znacznie lepiej. Telefon niech pozostanie w kieszeni lub torebce rowerowej – może być bardzo przydatny w awaryjnych sytuacjach.
Duże znaczenie ma jakość komputerka rowerowego. Ogromna liczba funkcji nie spełni swojego zadania, jeśli ekran licznika jest nieczytelny w pełnym słońcu, a czujnik prędkości co chwilę zrywa połączenie. Zachęcamy więc do wyboru urządzenia znanego, zaufanego producenta liczników rowerowych. Listę polecanych firm znajdziesz poniżej.
Podstawowe funkcje licznika rowerowego:
Zaawansowane funkcje licznika rowerowego:
Funkcje wymagające dodatkowych czujników:
Znacznie większe możliwości zapewnia komputerek rowerowy wyposażony w GPS, Bluetooth, ANT+ czy Wi-Fi. Podłączenie dodatkowych czujników zwiększa możliwości treningowe. Łączność ANT+ przydaje się do podłączenia paska piersiowego z pulsometrem, miernika mocy montowanego na pedałach rowerowych oraz czujnika kadencji. Ten ostatni zlicza obroty korby w czasie jednej minuty i pozwala pracować nad odpowiednią techniką pedałowania. Jazda z wysoką kadencją (80-100) odciążą kolana i jest często używana przez profesjonalistów.
Jeśli poszukujesz licznika rowerowego z nawigacją, sam moduł GPS nie wystarczy. W podstawowych licznikach odpowiada on jedynie za pomiar prędkości, ewentualnie za zapis śladu przejazdu. To bardzo przydatne, bowiem umożliwia zgranie przejazdu do zewnętrznej aplikacji (np. Stravy), jednak nie jest równoznaczne z nawigacją. Funkcja nawigowania pojawia się dopiero w licznikach za około 500 zł i jest mocno okrojona. Wymaga zaplanowania konkretnej trasy na smartfonie i zgrania jej do licznika.
Po zjeździe ze ścieżki licznik zazwyczaj nie przeliczy nowej trasy. Dodatkowo tanie liczniki z nawigacją wskazują jedynie jedną ścieżkę i nie ujrzysz na nich pozostałych ulic czy charakterystycznych punktów POI. Jeśli zależy ci więc na nawigowaniu, wybierz nawigację rowerową z mapami. Najlepsze modele znajdziesz w asortymencie następujących firm: Garmin, Mio, Wahoo, Sigma oraz Bryton.
Autor: Szymon Sonik