Data publikacji:

Maglownica do prasowania w domu: czy warto?

Maglownica do prasowania to sprzęt, który kojarzy nam się z naszymi babciami. Maglowanie niegdyś było niezbędnym elementem przygotowania pościeli do użytku, bowiem sprawiało, że pościel była sztywna i bez zagnieceń. Czy jednak słusznie utarło się przekonanie, że maglownica do ubrań i pościeli to pieśń przeszłości? A może jednak maglownica wraca do łask? Sprawdźmy!
maglownica do prasowania

Maglownica do prasowania – co to jest?

Maglownica to sporych gabarytów przedmiot, posiadający dwa walce, między które wkładamy materiał. Następnie, wprawiając magiel do prasowania w ruch poprzez korbę, urządzenie nawija na jeden walec materiał, a drugi dociska nasz materiał. W rezultacie nasza rzecz jest wyprasowana bez użycia wysokiej temperatury.

Jak maglować pościel?

Magiel pościeli kiedyś był bardzo popularnym sposobem na wygładzenie prześcieradeł oraz poszewek. Przygotowanie pościeli do maglowania polega na jej złożeniu – chodzi o to, by pościel zmieściła się na szerokość do magla. Jeśli posiadany przez nas model maglownicy jest szeroki, wówczas nie potrzebujemy składać pościeli. Maglowanie pościeli rozpoczynamy od rozłożenia blatu urządzenia. Maglownica posiada blat – stół, na który odwijamy materiał, który jest częścią maszyny. Następnie pościel kładziemy na stół (oraz na materiał). Jeśli nasza maglownica do prasowania jest stara (starego typu), posiada ona ręczną korbę. Kręcimy nią i powodujemy tym samym nawijanie materiału na walec. Po kilku minutach naszego maglowania kręcimy w drugą stronę, by walce „wypuściły” materiał. Magiel pościeli sprawia, że otrzymujemy wyprasowaną pościel, która jest sztywna i bez zagnieceń.

Nowa maglownica – unowocześnienie znanego magla

Maglownica nowego typu posiada podgrzewane walce. Tym samym materiał jednocześnie przechodzi przez walec, a więc jest dociskany, ale i podgrzewany. Prasowalnica tego typu nie wymaga również ręcznej obsługi korbki. Sprzęt ten posiada wbudowany mechanizm, który sprawia, że walce wewnątrz maszyny obracają się w sposób automatyczny. Jest to ułatwienie, które usprawnia korzystanie z tego wynalazku oraz sprawia, że jest dostosowane ono do naszych czasów.

Prasowalnica typu magiel może również posiadać jeden walec zamiast dwóch. Unowocześniona forma maglownicy wykorzystuje oddziaływanie pary na materiał. Do tego, podczas projektowania unowocześnionej wersji maglownicy, projektanci przemyśleli kwestie bezpieczeństwa. Prasowalnica bowiem posiada zabezpieczenie dla palców – maszyna dzięki wbudowanemu wyłącznikowi zatrzymuje swoją pracę, jeśli dochodzi do ryzyka przytrzaśnięcia palców. Maglownica do ubrań wyposażona jest również w poręczny drążek, ułatwiający zachowanie porządku podczas jej użytkowania.

Magiel do prasowania – wady i zalety

To, co może martwić wiele z nas, to fakt, że maglownica do prasowania jest sporych gabarytów. Rzeczywiście, magiel to większe urządzenie. Maglownica starego typu jest wielkości szafki, natomiast unowocześniona maglownica jest o połowę mniejsza. Musimy więc zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca do postawienia tej maszyny. Unowocześnione prasownice, które są teraz obecne na rynku, możemy składać, co znacznie ułatwia kwestię przechowywania.

Magiel starego typu nie posiada również zabezpieczeń, co sprawia, że podczas jego użytkowania musimy zachować szczególną ostrożność.

Maglownica nie jest polecana do każdego rodzaju materiałów – wprawdzie większość poszewek i prześcieradeł nadaje się do prasowania przez maglowanie, jednak w przypadku ubrań nie jest to takie oczywiste. Uważajmy zatem na maglowanie ubrań wykonanych ze szczególnie rozciągliwych materiałów, by nie straciły one swojego kształtu.

Zalety używania maglownicy w domu

Trzeba jednak przyznać, że maglownica jest świetną alternatywą dla prasowania pościeli, ale nie tylko. Z jej pomocą wygładzimy bowiem również na przykład zasłony. Wszelkie duże materiały są dość niewygodne podczas prasowania. Do tego, jeśli w pakiecie nasz materiał ma grubszą strukturę, podatną na zagniecenia, sama myśl o prasowaniu może przyprawić nas o ból głowy. Maglownica może stać się naszym wybawieniem. Jeśli zatem posiadamy sporo miejsca, warto zastanowić się nad wejściem w posiadanie maglownicy.

Niewątpliwą zaletą posiadania starej maglownicy do prasowania jest wygląd tego urządzenia. Maszyna starego typu posiada niepowtarzalny styl vintage. Maglownica może być zatem niecodziennym dodatkiem dla wielbicieli przedmiotów o sznycie retro. Dodatkowo również i fani designu docenią wygląd tego funkcjonalnego retro sprzętu. Maglownica używana była od wielu lat, możemy zatem znaleźć zarówno okazy ozdobne, jak i takie o bryle wyróżniającej się prostotą – w zależności od tego, z których lat chcemy czerpać inspiracje do wystroju naszych wnętrz.

Maglownica do prasowania – podsumowanie

Podsumowując, posiadanie magla w domu nie jest niezbędne. Jeśli jednak używamy większych materiałów, które są dość trudne i nieporęczne w prasowaniu – zdecydowanie maglownica okaże się wówczas strzałem w dziesiątkę. Materiał, który jest odpowiednio wymaglowany, jest sztywny oraz bez zagnieceń. Maglowanie było kiedyś obowiązkowym punktem kończącym proces krochmalenia pościeli. Wykrochmalone poszewki, które zostały następnie przemaglowane, są eleganckie i komfortowe. W takiej pościeli czujemy się wyjątkowo i świeżo. Nie dziwi zatem, że maglownice przechodzą swój renesans wśród osób, które szczególnie cenią swój komfort.
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements