Kostki brukowe są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu i ulubionym surowcem do wykańczania powierzchni. Podjazdy, chodniki, alejki ogrodowe, tarasy czy schody wykonywane są z różnego rodzaju bruku. Kostka brukowa to wytrzymały i trwały materiał budowlany, jednakże od czasu do czasu potrzebuje odświeżenia. Codzienna eksploatacja, warunki atmosferyczne, promienie UV sprawiają, że z biegiem lat kostka brukowa wymaga renowacji. Jeśli kostka będzie regularnie czyszczona i impregnowana przynajmniej co kilka lat, posłuży nam przez długi czas i zawsze będzie wyglądać estetycznie. Co jeśli jednak zapomnimy o impregnacji kostki brukowej lub po prostu będziemy chcieli pomalować starą kostkę brukową na inny kolor? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, co musisz wiedzieć o malowaniu kostki brukowej.
Impregnacja betonu powoduje wydłużenie jego trwałości i spowolnienie procesów erozji. Zabezpieczony materiał staje się mniej podatny na wnikanie w niego wilgoci oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Nie ulega też tak bardzo porastaniu przez mchy i porosty.
Przystępując do malowania kostki brukowej, warto zacząć od dokładnego wyczyszczenia jej powierzchni z zabrudzeń i zanieczyszczeń biologicznych, takich jak plamy oleju czy mech. W tym celu należy dokładnie umyć kostkę. W zależności od rodzaju zabrudzenia, możesz użyć do tego specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej.
Jeśli jednak zabrudzenia są nieznaczne, wystarczy umyć kostkę samą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do malowania. Do nałożenia farby możesz użyć agregatu do malowania natryskowego lub teleskopowego wałka.
Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać? Preparaty do zabezpieczania kostki brukowej mają różne właściwości i dają zróżnicowane efekty na nawierzchni. Dużą popularnością cieszą się środki, które zmieniają podniszczony beton w wyglądający jak mokry - kolor staje się wówczas intensywniejszy.
Oprócz specyfików zwanych powszechnie „mokrą kostką”, w sklepach znajdziemy też impregnaty zupełnie bezbarwne, jak również barwiące, pozwalające m.in. malowanie kostki brukowej na inny kolor. Wybór konkretnego produktu uzależniony jest najczęściej od indywidualnych upodobań oraz stanu betonowej nawierzchni. Przy mocno zniszczonej kostce zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie preparatów barwiących.
Jeśli zależy nam na pozostawieniu obecnego koloru kostki brukowej, należy pomalować ją impregnatem bezbarwnym. Tego typu środki wnikają na kilkanaście milimetrów w strukturę betonu i skutecznie zabezpieczają go na przynajmniej kilka lat. Jednocześnie impregnaty bezbarwne nie zmieniają wyglądu betonowej nawierzchni. Najczęściej stosuje się je w celu zabezpieczenia nowych, ale już uleżałych nawierzchni ogrodowych i tarasowych.
Przeczytaj także, jaka farba do betonu na zewnątrz będzie najlepsza
Impregnaty zwane „mokrą kostką” zmieniają wygląd zewnętrzny betonowych nawierzchni i sprawiają, że kostka zaczyna wyglądać jakby zmoczył ją deszcz. Jej naturalny kolor zostaje podkreślony (barwa staje się głębsza). Środki typu „mokra kostka” penetrują głęboko w strukturę betonu i zabezpieczają go przed wchłanianiem wody oraz tłuszczy. Pomalowana kostka brukowa staje się też bardziej odporna na mróz oraz promieniowanie UV.
Ponadto łatwiej utrzymać ją w dobrym stanie. Na jej powierzchni tworzy się bowiem rodzaj powłoki samoczyszczącej, dzięki której plamy z oleju samochodowego, kawy, herbaty czy wina nie są już tak dokuczliwe dla użytkowników.
Stosowanie farb i impregnatów barwiących polecane jest szczególnie przy podniszczonych nawierzchniach, które zdążyły się już wysłużyć. Środki te występują we wszystkich naturalnych odcieniach kostki, dzięki czemu w prosty i szybki sposób pozwalają zmienić niezbyt udaną aranżację wokół domu.
Pomalowana kostka brukowa farbą może całkowicie zmienić swój dotychczasowy kolor lub może zostać przywrócona do wyglądu początkowego. Oczywiście tego typu środki także tworzą warstwę ochronną na nawierzchni i zabezpieczają ją przed działaniem niekorzystnych warunków (zaplamieniem, porastaniem oraz działaniem słońca i mrozu).
Nasycenie kostki brukowej olejem, niezależnie, czy jadalnym czy przemysłowym, spowoduje wsiąknięcie w strukturę betonu kwasów tłuszczowych. Kostka stanie się wyraźna, barwa nasycona i wyglądająca efektownie. Jednakże efekt ten staje się krótkotrwały, ponieważ olej nigdy nie połączy się z podłożem na stałe. Związki oleiste są ciągle aktywne i będą przyciągały kurz, pył i brud.
Już po okresie tygodnia zmiana kolorystyczna będzie widoczna na bardziej szarą i zabrudzoną. Natomiast po okresie paru miesięcy cały urok kolorów kostki zostanie zatracony przez zabrudzenia, które wnikają w głąb betonowego bruku.
Faktem jest to, że woda będzie odpychana przez olej, lecz wygląd kostki będzie bardzo nieelegancki i mało atrakcyjny. Późniejsze usunięcie olejowanej kostki nie będzie proste. Konieczne będzie użycie odpowiednich past do usuwania oleju, co będzie kosztowne. Nie jest to zatem dobry sposób na impregnację bruku i zdecydowanie odradzamy podejmowanie tego typu prób.
Zalecana przez specjalistów częstotliwość impregnowania kostki betonowej to raz na kilka lat. Najlepiej jest to robić co dwa, trzy lata. Najwłaściwsza pora to jesień lub wiosna.
Jeśli impregnacja wykonana zostanie jesienią, można mieć pewność, że kostka nie popęka w czasie silnych mrozów i będzie nam łatwiej odśnieżać nawierzchnię. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na impregnację wiosną - kostka nabierze świeżego blasku na czas, w którym ogród i inne przydomowe przestrzenie są użytkowane najintensywniej.