Data publikacji:

Jaka jest najlepsza maść dla sportowców?

Sport to zdrowie – nie można temu zaprzeczyć, jednak wzmożony wysiłek fizyczny często wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Drobne stłuczenia, bóle mięśni czy zapalenia stawów są wśród sportowców na porządku dziennym. Jeżeli więc podczas ćwiczeń przydarzy nam się uraz, dobrze wiedzieć jaki środek zastosować, aby uśmierzyć ból i zredukować jego negatywne konsekwencje. Przyjrzyjmy się, jakie są rodzaje maści dla sportowców i które z nich są najlepsze.

Rodzaje maści dla sportowców

Na rynku dostępne są maści dla sportowców, które różnią się ze względu na sposób działania. Większość z nich to środki o działaniu rozgrzewającym, kojąco-chłodzącym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, które dostępne są bez recepty. W ich skład mogą wchodzić zarówno niesteroidowe substancje aktywne, np. ibuprofen przyspieszający gojenie się krwiaków, przeciwzapalny dikofenak, jak i składniki naturalne.

Dla przykładu – maść końska czy maść niedźwiedzia to nazwy oznaczające konkretną mieszankę naturalnych składników o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym. Aby wybrać więc odpowiednią dla siebie maść, należy zawsze zwracać uwagę na zawarte w nich substancje aktywne.

Maść rozgrzewająca dla sportowców

Maść rozgrzewającą stosuje się przed wysiłkiem fizycznym, aby dotlenić i rozszerzyć naczynia krwionośne. Aktywne składniki maści oparte są głównie na naturalnych wyciągach z mentolu czy liści winifery. Mają za zadanie utrzymać przyjemne uczucie gorąca w mięśniach, przez co maść ta jest często stosowana przez sportowców trenujących w niskich temperaturach – kolarzy, narciarzy, biegaczy, pływaków zimowych. Dzięki maściom rozgrzewającym mięśnie są już „przygotowane” do wysiłku, przez co redukowane jest ryzyko naderwania czy naciągnięcia mięśni podczas wysiłku. Maść rozgrzewająca znakomicie spisuje się także na zakwasy. Łagodzi również bóle reumatyczne i bóle pleców.

Maść dla sportowców – na ścięgna i zapalenie stawów

Maść na stawy przeznaczona jest zarówno dla sportowców, jak i dla osób cierpiących na reumatyzm. W jej skład wchodzą substancje przeciwzapalne, np. etofenamat, bezydamina, dlatego jej użycie wskazane jest także przy skręceniach, stłuczeniach oraz nadwyrężeniu mięśni i ścięgien. Innym rodzajem maści są te mające na celu redukcję napięcia mięśni i ścięgien. Jest to bardzo niebezpieczny i niepożądany stan dla sportowców, ponieważ grozi kontuzją i przetrenowaniem. Aby zapobiec nadmiernemu napięciu, stosuje się maści, które mają działanie rozgrzewające, dodatkowo wspomagane składnikami o działaniu przeciwbólowym i lekko znieczulającym. 

Maść na stłuczenia dla sportowców

Stłuczenia są powszechną dolegliwością wśród sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty kontaktowe. Aby gojenie się siniaków i krwiaków przebiegało sprawnie, w miejscu ich wystąpienia stosuje się maści na stłuczenia, które zawierają substancje przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe oraz poprawiające krążenie. Maści te często zawierają też składniki naturalne, np. wyciąg z arniki górskiej, który przyspiesza gojenie.

Maść przeciwbólowa dla sportowców

Stosowana jest podczas wszelkiego rodzaju kontuzji, w celu szybkiego zniwelowania dolegliwości bólowych, które pojawiły się podczas wysiłku. Głównymi składnikami aktywnymi maści przeciwbólowej są ibuprofen, ketoprofen czy naproksen. Wszystkie te substancje przenikają przez skórę, przez co skutecznie działają w razie konieczności miejscowego uśmierzenia bólu. 

Zdjęcie: Unsplash/@chuttersnap
Autor: Marcin Korytkowski