Data modyfikacji:

Nawadnianie kropelkowe - jak działa system nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe to efektywny sposób dzięki, któremu zapewnimy naszym roślinom odpowiedni poziom wilgotności bryły korzeniowej. Jeśli nie wiesz, jak działa ów system, szukasz zestawu do nawadniania bądź chcesz wykonać go w domu - przeczytaj nasz artykuł.
nawadnianie kropelkowe

System nawadniania kropelkowego - podstawowe informacje

Podlewanie roślin doniczkowych oraz ogrodowych to jedna z podstawowych zasad ich pielęgnacji, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi okazami. Ponadto istotne jest regularnie dostarczanie wody, jednak jej właściwa ilość dla danej rośliny jest zależna od wielu czynników: preferencji danego gatunku, wieku, wielkości czy stanowiska, na którym rośnie. Nie bez znaczenia jest także pora roku.

Zarówno rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe, potrzebują najwięcej wody podczas kwitnienia (w zależności od rodzaju: wiosną, latem), a najmniej zimą, gdy przechodzą w stan spoczynku. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby naszych kwiatów, warto zastosować nawadnianie kropelkowe, które ułatwia codzienną opiekę nad roślinami. Systemy nawadniania kropelkowego mogą być stosowane zarówno w przypadku ogrodów, tarasów, balkonów, jak i pól uprawnych czy sadów! Mają więc niezwykle szeroki zakres użyteczności.

System nawadniania kropelkowego - zalety

Nawadnianie kropelkowe posiada mnóstwo zalet, które doceni zarówno początkujący miłośnik roślin, jak i zaawansowany ogrodnik. A więc, jakie zalety posiada system nawadniania kropelkowego? Oto one:
  • optymalizacja procesu nawadniania rośliny;
  • właściwe i regularnie dozowanie wody;
  • możliwość dopasowania ilości wody do potrzeb danej rośliny;
  • uniezależnienie się od anomalii pogodowych (suszy);
  • ułatwienie podlewania w przypadku pagórkowatego terenu (duża ilość wody w jednym momencie może spływać z pagórka);
  • łatwy sposób instalacji systemu;
  • oszczędność wody.
Ponadto w czasie wyjazdu urlopowego nie musimy się martwić, kto podleje nasze rośliny - zrobi to za nas zestaw do nawadniania kropelkowego!

Systemy nawadniania kropelkowego - jak działają?

Nawadnianie kropelkowe pozwala na precyzyjnie dostarczenie wody do bryły korzeniowej rośliny w sposób ciągły, a więc regularny i powolny. Jak działa? Bazą systemu są węże/rury, poprzez które odbywa się transport wody.

Na końcu przewodu umieszczone są mikrozraszacze lub kroplowniki, które równomiernie rozprowadzają wodę za pomocą małych kropli. Jest to optymalny sposób podlewania rośliny, gdyż dzięki temu otrzymuje ona stałą ilość wody, którą może równomiernie rozłożyć na swój rozwój.

Sklepy ogrodnicze oferują nam zestawy do nawadniania kropelkowego do własnego montażu. Ich zaletą jest pełny pakiet elementów potrzebnych do instalacji systemu. Dostępne są zarówno nawadniacze, które można podłączyć pod wodociąg, jak i automatyczne nawadniacze polecane do stosowania wewnątrz domu lub na balkonie czy tarasie.

Mamy jednak dobre wieści dla osób uwielbiających hand made: cały system możemy wykonać także sami w domu! Oto elementy, jakich będziemy potrzebować w takim przypadku:
  • wąż do nawadniania kropelkowego - rura zasilająca z tworzywa LDPE, dzięki której doprowadzimy wodę do naszych roślin;
  • kroplowniki - poprzez które do bryły korzeniowej spływa regularnie niewielka ilość wody;
  • mikrozraszacze - alternatywna opcja dla kroplowników. Umieszcza się je nie w bryle korzeniowej, a na powierzchni gleby;
  • pompa do nawadniania kropelkowego - doprowadzi wodę do węża. W zależności od tego, skąd będziemy pobierać wodę, przydatna może być pompa ogrodowa, pompa głębinowa lub pompa zanurzeniowa;
  • filtr do wody - zapewni nam odpowiednio oczyszczoną i zmineralizowaną wodę;
  • akcesoria - przydatne będą także tzw. „trójniki”, „dwójniki”, czyli akcesoria do łączenia ze sobą węży.
Autorka: Katarzyna Pyrek