Nawadnianie kropelkowe pozwala na precyzyjnie dostarczenie wody do bryły korzeniowej rośliny w sposób ciągły, a więc regularny i powolny. Jak działa? Bazą systemu są węże/rury, poprzez które odbywa się transport wody.
Na końcu przewodu umieszczone są mikrozraszacze lub kroplowniki, które równomiernie rozprowadzają wodę za pomocą małych kropli. Jest to optymalny sposób podlewania rośliny, gdyż dzięki temu otrzymuje ona stałą ilość wody, którą może równomiernie rozłożyć na swój rozwój.
Sklepy ogrodnicze oferują nam zestawy do nawadniania kropelkowego do własnego montażu. Ich zaletą jest pełny pakiet elementów potrzebnych do instalacji systemu. Dostępne są zarówno nawadniacze, które można podłączyć pod wodociąg, jak i automatyczne nawadniacze polecane do stosowania wewnątrz domu lub na balkonie czy tarasie.
Mamy jednak dobre wieści dla osób uwielbiających hand made: cały system możemy wykonać także sami w domu! Oto elementy, jakich będziemy potrzebować w takim przypadku:
- wąż do nawadniania kropelkowego - rura zasilająca z tworzywa LDPE, dzięki której doprowadzimy wodę do naszych roślin;
- kroplowniki - poprzez które do bryły korzeniowej spływa regularnie niewielka ilość wody;
- mikrozraszacze - alternatywna opcja dla kroplowników. Umieszcza się je nie w bryle korzeniowej, a na powierzchni gleby;
- pompa do nawadniania kropelkowego - doprowadzi wodę do węża. W zależności od tego, skąd będziemy pobierać wodę, przydatna może być pompa ogrodowa, pompa głębinowa lub pompa zanurzeniowa;
- filtr do wody - zapewni nam odpowiednio oczyszczoną i zmineralizowaną wodę;
- akcesoria - przydatne będą także tzw. „trójniki”, „dwójniki”, czyli akcesoria do łączenia ze sobą węży.