Data publikacji:

Ocet do prania: jakie ma działanie? Kiedy dodać ocet do prania?

W sieci nie brakuje stron, na których zaleca się dodawanie octu do prania, co ma służyć nie tylko samej pralce, ale i ubraniom. Czy to jednak naprawdę bezpieczne i skuteczne? Przekonaj się, czy można dodawać ocet do prania i jak ewentualnie należy to robić, żeby nie zniszczyć urządzenia.

ocet do prania

Ocet do prania – działanie

Biały ocet rzeczywiście jest płynem, który bez większych obaw może być zastosowany podczas prania w pralce automatycznej. Jego działanie jest dość szerokie.

Zonacz także, jak wybrać najlepszy proszek do prania.

Usuwanie plam

Ocet do prania świetnie upora się nawet z najtrudniejszymi plamami – na przykład tymi z krwi, trawy, czekolady czy wina. Można go użyć zarówno doraźnie – polewając nim plamę, jak i podczas prania w pralce.

Zmiękczanie tkanin

Soda i ocet do prania w równym stopniu zmiękczają tkaniny. Dzięki tym tanim domowym środkom twoje ręczniki, swetry i spodnie będą bardziej puszyste i delikatne.

Usuwanie brzydkich zapachów

Biały ocet skutecznie niweluje uciążliwe zapachy, które pozostająna ubraniach. Dzięki niemu usuniesz między innymi woń potu.

Utrwalenie koloru

Wiele osób zaleca, aby dodawać ocet do prania w celu utrwalenia koloru. To bardzo dobra praktyka. Płyn warto wlać przede wszystkim do pierwszego prania, dzięki któremu kolejne będą ubraniom niestraszne.

Wybielanie

Jeśli będziesz dodawać ocet do prania, to zmniejszysz ryzyko, że twoje białe ubrania zszarzeją albo zżółkną. To tani i skuteczny wybielacz.

Oczyszczanie pralki

Ostatnia z korzyści stosowania octu do prania to czyszczenie pralki, a dokładniej – zlikwidowanie brzydkich zapachów oraz usunięcie osadów i kamienia.

Kiedy dodać ocet do prania?

Oczywiście octu nie należy dodawać do każdego prania. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy jest wskazany, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Ocet do prania czarnych rzeczy

Ocet świetnie sprawdza się podczas prania ciemnych ubrań – zwłaszcza podczas pierwszego prania. Wlewając go, utrwalasz kolor i sprawiasz, że czerń bardzo długo zachowa swój głęboki odcień.

Ocet do prania kolorów

Jak najbardziej możesz użyć octu do prania kolorów. Pamiętaj jednak, żeby były to zbliżone odcienie, np. granatowy, niebieski, błękitny.

Ocet do prania ręczników

Jeśli zastosujesz ocet do prania ręczników i dodatkowo dosypiesz trochę sody, włókna zostaną dokładnie oczyszczone i zyskają cudowną miękkość. Krótko mówiąc: śmiało!

Ocet do prania delikatnych tkanin

Jeśli planujesz wyprać ubranie z delikatnej tkaniny – np. z jedwabiu, na wszelki wypadek wstrzymaj się z dodaniem octu. Płyn może uszkodzić materiał. W tym wypadku lepiej postawić na proszek dobry proszek lub płyn do prania. Ranking polecanych produktów pomoże ci wybrać skuteczny środek.

Ocet do prania – gdzie wlać?

Biały ocet do prania możesz stosować na kilka sposobów.

Bezpośrednio do bębna

Wlej pól szklanki octu bezpośrednio na włożone do bębna ubrania, a następnie włącz standardowy program prania. Tym sposobem dodatkowo usuniesz nieprzyjemne zapachy wydobywające się z bębna pralki.

Do komory pralki

Ocet możesz wlać również do komory, do której zwykle wsypuje się proszek albo płyn do płukania. Jeśli zależy ci na dokładnym wyczyszczeniu urządzenia, włącz pralkę „na pusto”, a do komory na proszek wlej szklankę octu. Jeśli natomiast chcesz przepłukać ubrania dla zabezpieczenia koloru tkanin, wlej pół szklanki octu do dozownika na płyn do płukania tkanin.

Ocet do prania – środki ostrożności

Pamiętaj, że zbyt często stosowany ocet może zaszkodzić pralce. Do prania możesz używać go z dowolną częstotliwością, ale do samego czyszczenia urządzenia (pranie „na pusto”) – zaledwie raz na miesiąc.

Autor: Robert Wojtaś