Data modyfikacji:

Ogrodzenie z kamienia. Wady i zalety płotu z kamienia

Kamień to piękny, naturalny materiał, który ma szerokie zastosowanie. Ma wiele zalet, jest trwały, ognioodporny, długowieczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku można znaleźć duży wybór kamieni, wyróżniających się kolorem, strukturą i fakturą. Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a z biegiem lat nabiera uroku i szlachetności. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się ogrodzenie z kamienia. Jak je wykonać, czy jest funkcjonalne i estetyczne?

ogrodzenie z kamienia

Rodzaje kamieni na ogrodzenia

Osoby, które zdecydują się na montaż ogrodzenia z kamieni, muszą zdecydować się, jaki materiał wybiorą. Dostępne są:

  • kamienie ciosane, które mają wyjątkowe, nieregularne kształty,
  • kamienie łupane, które tworzą bloczki,
  • kamienie polne, które są tanie, występują w setkach kształtów, rozmiarów i kolorów,
  • kamienie rzeczne, czyli otoczaki, które są gładkie i błyszczące,
  • piaskowce i wapienie, które wyróżnia ciekawa kolorystyka i łatwość obróbki. Mają ciekawą fakturę, ale ich wadą jest mniejsza trwałość, wymagają regularnego czyszczenia,
  • bazalt, granit, porfir, które są trwałe, odporne na wszelkie uszkodzenia, ale ich wadą jest wysoka cena. Ze względu na dużą twardość, są trudne w obróbce.

Ogrodzenie z kamieni można wykonać na kilka sposobów. Jedną z opcji jest dziki mur, który powstaje z kamieni polnych lub otoczaków. Ogrodzenie wypełnia się kamieniami różnej wielkość, wygląda niezwykle oryginalnie. Można wybrać również płot cyklopowy, do którego potrzebne są kamienie polne, ale muszą być ociosane. Mur warstwowy powstaje z kamieni o dużych i płaskich powierzchniach, a rzędowy z kamieni ciosanych i łupanych, które w pierwszej warstwie muszą mieć taką samą wysokość.

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie z kamienia?

Ogrodzenia z kamienia to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Ogrodzenie jest ważną częścią posesji, jest wizytówką domu, a płot wykonany z kamieni jest estetyczny, nadaje oryginalność i urok. Kamień jest uniwersalny, nigdy nie wychodzi z mody, dlatego ogrodzenie będzie służyć wiele lat.

Dzięki temu, że kamienie występują w różnych barwach i strukturach, ogrodzenie można dobrać do każdego domu. Nieregulowane kształty tworzą wrażenie trójwymiarowości, nawet skromy dom nabiera klasy i stylu.

Kamienne ogrodzenia są również ekologiczne. Kamień polny jest naturalny, produkcja innych rodzajów kamieni generuje mało odpadów i jest przyjazna dla środowiska. Kamieni nie trzeba impregnować, dlatego montaż ogrodzenia pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Tego typu ogrodzenia doskonale tłumią hałas, chronią mieszkańców przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub przechodniów.

Wady ogrodzeń z kamieni

Ogrodzenia z kamieni mają wiele niezaprzeczalnych zalet, ale można znaleźć również kilka słabych stron tego rozwiązania. W szczelinach kamieni tworzą się dylatacje, dlatego przez dziury można zajrzeć do ogródka. Może to zakłócać prywatność i powodować dyskomfort. Kamienny materiał ogranicza dostęp światła słonecznego, dlatego rośliny rosnące bezpośrednio za ogrodzeniem mogą mieć utrudniony wzrost.

Gdzie sprawdzą się ogrodzenia z kamienia?

Ogrodzenia z kamienia są uniwersalne, różnorodność i możliwość łączenia z innymi materiałami sprawia, że w każdym miejscu wyglądają wyjątkowo. Sprawdzą się zarówno w klasycznych budynkach, jak i nowoczesnych domach. Mogą okalać posesję całoroczną oraz domek letniskowy. Kamieniem na ogrodzenia można również umocnić skarpy i zabezpieczyć teren przed osuwaniem.

Można wybrać kamień polny lub zdecydować się na modne ogrodzenie z kamienia łupanego, które charakteryzują się bogatą gamą kolorystyczną i wzorniczą. Są odporne na ścieranie oraz warunki atmosferyczne, dzięki temu płoty są trwałe, wyglądają naturalnie, nadają surowy charakter.

Materiał przeznaczony na ogrodzenia cechuje się odpowiednią jednorodnością, ale jednoczenie zachowuje indywidualny wygląd. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka, funkcjonalność i trwałość.

Montaż ogrodzenia z kamieni

Kamienie są ciężkie, dlatego ogrodzenie z kamieni musi być odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Niezbędne są fundamenty, umiejscowione poniżej poziomu zamarzania gruntu. Stawiając mur, nie można zapomnieć o dylatacji, która powinna znajdować się co 10-15 metrów. Dzięki niej płot nie będzie pękał.

Ogrodzenie, aby służyło lata, musi mieć co najmniej 30 cm szerokości. Do łączenia poszczególnych kamieni należy użyć dobrego spoiwa, np. zaprawy cementowej. Łączenia muszą być bardzo dokładnie wykonane, ponieważ wpływają na trwałość i estetykę płotu.

Jeżeli płot jest umiejscowiony między działkami, a jego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie wymaga żadnych pozwoleń. W innym wypadku budowę należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Budowa ogrodzenia z kamienie wymaga odpowiednich umiejętności, jest czasochłonne, dlatego najlepiej zlecić ją wyspecjalizowanej firmie.

Z czym łączyć kamień w ogrodzeniach?

Ogrodzenia nie muszą być wykonane z samego kamienia. Równie ciekawie wyglądają płoty, w których kamień występuje w towarzystwie siatki czy drewna.

Bardzo modne są ogrodzenia gabionowe, czyli takie, w których podstawę stanowi pusta klatka, wykonana ze stali. Może być wypełniona dowolnymi, naturalnymi kamieniami. Ogrodzenie z siatki i kamienia daje bardzo dużo możliwości aranżacji, jest dość tanie w montażu, wyróżnia jest trwałość, stabilność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Ogrodzenie takie jest nowoczesne, pasuje do domów zbudowanych w modernistycznym stylu.

Ciekawym rozwiązaniem są ogrodzenia z kamienia i drewna. Oba materiały są naturalne, świetnie wyglądają w otoczeniu zieleni, pasują do stylu klasycznego i rustykalnego.

Ogrodzenia z kamienia są świetnym rozwiązaniem, dlatego warto o nich pomyśleć, stawiając mur. Wybór kamieni jest bardzo duży, dlatego każdy może wybrać takie, które spełnią jego oczekiwania.

Autorka: Dorota Koszutowska