Data modyfikacji:

Czy warto wybrać ogrzewanie gazowe domu?

 Czy warto zainstalować gazowe ogrzewanie domu? To pytanie coraz częściej zadaje sobie wiele osób. W czasach, gdy coraz częściej mówimy o ochronie środowiska i otaczającym na smogu, ten dylemat nie jest bezpodstawny. Z drugiej strony zastanawiamy się nad aspektem ekonomicznym takiej instalacji. Czy jej eksploatacja nie będzie nas drogo kosztować? Stąd postaram się wam w tym artykule wyczerpująco odpowiedzieć na te i inne pytania.
ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe w domu

 Kotły węglowe coraz częściej odchodzą do lamusa w wielkiej niesławie i z etykietą trucicieli. W ich miejsce proponowane nam są inne warianty ogrzewania domu, m.in. montaż pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne czy gazowe. My w szczególności zajmiemy się tu tym ostatnim. Dlaczego? Przemawiają za nią zarówno względy ekonomiczne, jak i te związane z ochroną środowiska.

Choć przez wiele lat ogrzewanie gazowe budziło skrajne emocje, to w dzisiejszych czasach wraca ono do łask. Duża część społeczeństwa uważała je za niebezpieczne i drogie. Dziś te sądy możemy włożyć między mity, zwłaszcza że w ostatnich latach te systemy grzewcze zostały unowocześnione, zaś cena zużycia w ogrzewaniu między węglem a gazem nie budzi już grozy. Dodatkowo pojawiła się jeszcze możliwość, by podłączyć ogrzewanie gazowe z butli, co otworzyło rynek na dużo większą część społeczeństwa. Stąd warto rozważyć tę alternatywę, gdy będziemy zastanawiać się nad systemem grzewczym w naszym domu.

Jeśli się zastanawiasz, jakie będą najlepsze kotły kondensacyjne, ranking polecanych modeli będzie dla ciebie dobrą inspiracją

Czy gazowy system grzewczy się opłaca?

Zdecydowanie tak. W dzisiejszych czasach jest to jedno z tańszych źródeł energii i tylko pozornie droższe od węgla. Ogrzewanie elektryczne, na olej opałowy czy pompy ciepła to rozwiązania zdecydowanie droższe i niedające tak dobrego efektu. Co ciekawe, zmieniając system grzewczy, nie musimy wymieniać instalacji CO. Łatwo jest bowiem zaadoptować już istniejącą instalacje CO. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest ona przestarzała.

Ponadto montaż kotła dwufunkcyjnego powoduje, że prócz ogrzewania domu mamy także ciepłą wodę w kranie. Dzięki temu wszelkie elektryczne podgrzewacze są nam wówczas zbędne. Ostatnim czynnikiem, który nam się opłaca, to czyste powietrze. Spalany gaz co prawda również ma negatywne skutki dla środowiska, jednak w porównaniu ze spalaniem węglowym są one minimalne. Dlatego gaz uznawany jest za przyjazne paliwo dla środowiska.

Ogrzewanie gazem – jakie warunki musimy spełnić?

By ogrzewać swoje „cztery kąty” gazem, musimy spełnić kilka warunków. Pierwszy podstawowy to taki, że powinniśmy mieć swój dom. Dlaczego? Gdyż większość mieszkań w blokach jest ogrzewana z sieci miejskiej. Stąd wątpliwe jest, by administracja na taką inwestycję nam się zgodziła. Drugi warunek jest taki, że powinniśmy mieć dobrze ocieplony dom i uszczelnione okna, tak by uzyskać jak najmniejsze straty ciepła. Trzeci warunek to dostęp do przyłącza z gazem ziemnym lub w alternatywie montaż butli LPG.

Sprawdź, jaki czujnik gazu wybrać

Zalety i wady

Ogrzewanie domu gazem ma wiele zalet. Do najważniejszych należy utrzymanie czystości w posesji i w kotłowni. Bezobsługowe działanie, czyli możliwość zaprogramowania kotła tak, by ogrzewał nasze „cztery kąty” do odpowiedniej temperatury. Nie wymaga porannego czyszczenia oraz tak częstego dozoru, jak to jest w przypadku kotła węglowego. Ponadto jest ono bardzo ekologiczne i tanie w eksploatacji.

Gazowy system grzewczy nie jest pozbawiony wad. Wiążą się one często kontrolą instalacji doprowadzającej paliwo do kotła. Ponadto, jeżeli nie posiadamy przyłącza gazu ziemnego, to czeka nas długa biurokratyczna droga, by je uzyskać. W zależności jak daleko mamy sieć, cena doprowadzenia przyłącza też może być różna. By ominąć tę drogę, możemy zdecydować się na gaz skroplony. Wówczas musimy wygospodarować sporo miejsca w posesji na zbiornik z paliwem. Niestety zajmuje on wiele miejsca i nie zbyt dobrze wpłynie na estetykę naszego ogrodu.

Czy warto zamienić kocioł węglowy?

 W ostatnim czasie instytucje publiczne w formie dotacji dają sporo zachęt, by wymienić piec węglowy na bardziej ekologiczny kocioł gazowy. Z takiej wymiany trzeba jak najbardziej skorzystać. Musimy jednak pamiętać, by eksploatacja była opłacalna, powinniśmy w domu posiadać odpowiednio do tego przystosowaną instalacje CO. Wynika to z tego, że ogrzewanie gazowe będzie tylko wtedy efektywne, gdy w swoim obiegu nie będzie mieścić zbyt dużo wody. To pozwoli zobaczyć nam ekonomiczne zalety tego systemu grzewczego.

Kolejnym argumentem, by zainwestować w ogrzewanie gazowe, jest ochrona środowiska oraz zdrowia zarówno bliskich, jak i naszego. To zdecydowanie największy argument, by taką inwestycję poczynić.

Gazowy system grzewczy w nowym domu

 By zainwestować w gazowy kocioł grzewczy w nowym domu, to już nikogo specjalnie nie muszę przekonywać. Budowa nowego domu to idealny czas, by taką decyzję podjąć, a tym samym umieścić w swoim projekcie. Wówczas możemy zaplanować przyszłą kotłownię oraz zręby zarówno pod nową instalację gazową, jak i centralnego ogrzewania. To pozwoli bez wątpienia obniżyć nam koszty tej inwestycji oraz uzyskać jej bardzo szybki zwrot podczas eksploatacji. Ułatwi na też załatwienie wielu spraw urzędowych, gdyż będziemy je mogli zrobić za jednym zamachem wraz z formalnościami dotyczącymi budowy domu.

Stąd, jeżeli myślimy o tego typu rozwiązaniu w swoich nowych „czterech kątach”, to nie ma się co zastanawiać, tylko wpisać ją do swoich planów.

Jak wykonać montażu kotła oraz instalacji gazowej?

 By doprowadzić paliwo do naszych kotłów, najpierw musimy spełnić szereg wymogów formalnych. I zdecydowanie przy wykonaniu montażu instalacji gazowej jest to najdłuższy proces, który nas czeka.

W dużej części różni się on trochę w zależności, dla jakiego gazu wykonujemy montaż naszej instalacji. Jeżeli będzie to gaz ziemny, to projekt oraz instalacje zazwyczaj odbiera administrator sieci gazowej, czyli lokalna gazownia. Dla gazu płynnego natomiast będzie to Inspekcja Dozoru Technicznego. Inne kwestie formalne oraz zgody związane z montażem instalacji załatwiamy w miejscowych urzędach w wydziałach geodezji i kartografii czy budownictwa.

Gdy już uzyskamy wszelkie zgody, musimy wynająć firmę zajmującą się wykonywaniem tego typu instalacji. Dlaczego? Nie wolno nam bowiem jej wykonywać samodzielnie. Wiąże się to nie tylko z naszym bezpieczeństwem, ale i gwarancją na nasze urządzenia gazowe.

Po montażu instalacji gazowej, odbioru muszą dokonać ponownie wyżej wymienione instytucje oraz kominiarz, który sprawdza drożność przewodów kominowo-wentylacyjnych. Jeżeli nasza instalacja nie budzi żadnych zastrzeżeń i jest prawidłowo zrobiona, to po wszystkich kontrolach jest gotowa do eksploatacji.

Ogrzewanie gazowe - koszt instalacji

 Koszt materiału na wykonanie instalacji nie powinien być najwyższy. Projektant bowiem ma obowiązek zaprojektować ją najkrótszą możliwą drogą do naszych odbiorników gazu. Montażu instalacji możemy wykonać z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszy z nich to czarne rury stalowe bezszwowe, natomiast drugi to miedź.

Ceny tych materiałów są bardzo podobne i znajdują się w przedziale 50 - 70 zł za metr, czego przykładem może być Hutmen rura miedziana 15 mm/2.5 Mb. Podobnie sytuacja ma się z kształtkami, których ceny wahają się od 8 zł do 15 zł za sztukę, co widzimy na przykładzie kolanka stalowego czarnego bezszwowego / 2,4 mm / 120 °C / 25 bar 5903263721529.
Autor: Beniamin Feliksiak