Data modyfikacji:

Jaki olej do tarasów? Ranking najlepszych

Taras to ważna część domu i powód do dumy swoich właścicieli. Odpowiednio zadbany, drewniany taras zachwyca swoim wyglądem przez cały rok, a w ciepłych miesiącach staje się idealnym miejscem do spędzania czasu dla całej rodziny. Deski tarasowe, chociaż piękne i ponadczasowe, wymagają stałej i dobranej pielęgnacji. Aby odpowiednio zabezpieczyć swoją drewnianą podłogę na tarasie, wiele osób decyduje się na regularne nakładanie specjalnie opracowanego oleju na taras. Aplikacja oleju na tarasowe deski chroni je przed wilgocią, brudem, mrozem oraz promieniowaniem słonecznym. Taka konserwacja to gwarancja doskonałego wyglądu oraz trwałości.

olej do tarasów

Najlepszy czas na olejowanie desek na tarasie

Czym zabezpieczyć taras drewniany? Oczywiście olejem do drewna. Pierwsze olejowanie desek należy wykonać zaraz po ułożeniu ich na tarasie, czyli wtedy, gdy zamontowane deski są w stanie surowym. Taki proces zapewnia im doskonałą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda, promienie UV, pleśń, brud oraz wiele innych. 

Kolejne olejowanie desek na tarasie należy wykonywać regularnie, mając na uwadze kilka ważnych aspektów: stan desek, poziom ich eksploatowania na czynniki zewnętrzne oraz rodzaj oleju, który wykorzystano do poprzedniego olejowania. Producenci desek do tarasów zalecają, aby aplikować nową warstwę oleju wtedy, gdy deski wyglądają na wytarte i pozbawione poprzedniej warstwy oleju.

Najlepszy olej do tarasów. Ranking TOP10

Jak często nakładać olej na taras z rankingu?

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać drewniany taras w satysfakcjonującym stanie, jest aplikowanie warstwy oleju do tarasów raz w roku, najlepiej wiosną, po skończonym sezonie zimowym. W przypadku, gdy deski wymagają ponownego, drugiego olejowanie w ciągu roku, zabieg ten najlepiej przeprowadzić jesienią. Taka metoda zabezpieczy deski przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, na które są narażone w miesiącach zimowych. 

Planując olejowanie desek tarasowych, należy zwrócić uwagę na temperaturę oraz pogodę. Pogoda powinna być stabilna, bezdeszczowa, ponieważ deski ze świeżo nałożonym olejem muszą schnąć nawet przez kilka dni. Optymalna temperatura do olejowania nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza. Większość popularnych olejów do tarasów posiada sprecyzowaną informację o najniższej i najwyższej temperaturze, w jakiej można przeprowadzić aplikację tej substancji na deski tarasowe.

Jaki olej do tarasu wybrać?

Jaki olej do drewna wybrać? Obecnie na rynku znaleźć można wiele olejów trasowych, które różnią się przeznaczeniem, dopuszczalną temperaturą oraz innymi czynnikami. Wybierając olej do tarasu, należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonane są deski. Producenci olejów oferują różne warianty substancji: oleje do drewna twardego, do drewna egzotycznego lub do drewna iglastego, np. do desek sosnowych lub modrzewiowych. 

Drewno pochodzące z drzew iglastych jest miękkie i niezbędne jest dodatkowe utwardzenie. Drewno egzotyczne jest twarde i posiada dużą zawartość żywicy. Wybierając olej do drewna, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Do desek tarasowych należy wybrać olej przystosowany do konserwacji drewna na zewnątrz. Taki wybór gwarantuje lepsze zabezpieczenie desek przed czynnikami atmosferycznymi. 

Oleje do desek tarasowych są wzbogacone o samoutwardzające żywice oraz woski, które wnikają w strukturę drewna i tym samym wzmacniają i odżywiają całą konstrukcję. Oleje przystosowane do drewna na zewnątrz ochraniają deski przed rozwojem pleśni, grzybów oraz glonów, a także niwelują działanie promieni UV.

Olej na taras – jak przygotować się do aplikacji?

Nakładanie warstwy oleju tarasowego to proces, który wymaga wcześniejszego przygotowania i wykorzystania kilku narzędzi. Przed aplikacją deski tarasowe muszą zostać poddane gruntownemu czyszczeniu. W tym celu warto skorzystać z myjek ciśnieniowych lub szczotek do podłogi oraz specjalnie dobranych preparatów do mycia drewna tarasowego. 

Wykorzystanie innych substancji, które nie są przystosowane do czyszczenia drewna, może naruszyć powłokę desek, co znacząco wpłynie na ich jakość, wygląd i trwałość. Po czyszczeniu deski muszą całkowicie wyschnąć. Do nakładania oleju najlepiej sprawdza się płaski, szeroki pędzel, który pokrywa dużą powierzchnię desek. Nadmiar oleju należy zebrać miękką, najlepiej bawełnianą tkaniną.

Jak nakładać olej do tarasów z rankingu?

Olejowanie tarasu powinno przebiegać w kilku krokach:

  1. Przygotowanie drewna – deski na tarasie, które mają być pokryte olejem, powinny być pozbawione zanieczyszczeń, resztek poprzednio aplikowanych preparatów, drzazg, zgrubień oraz innych nierówności. Deski, które były pokryte lakierem i posiadają jego resztki, powinny być przeszlifowane papierem ściernym. 
  2. Czyszczenie – do czyszczenia desek na tarasie można wykorzystać myjkę ciśnieniową lub szczotkę do drewnianych podłóg. Podczas mycia należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, zaschnięte rośliny i inne. Mycie tarasu należy przeprowadzić minimum 12 godzin przed planowanym olejowaniem, ponieważ deski muszą być całkowicie suche. 
  3. Impregnowanie drewna – na ten krok powinni się zdecydować szczególnie właściciele tarasów z drewna iglastego. Impregnaty do drewna zapobiegają szarzeniu desek oraz chronią drewno przed rozwojem pleśni i grzybów. 
  4. Olejowanie – proces olejowania najlepiej wykonywać przesuwając się stopniowo w stronę wyjścia, ponieważ świeżo nałożony olej nie powinien być deptany. Olej należy nakładać wzdłuż usłojenia desek przy użyciu szerokiego, płaskiego pędzla. 
  5. Pozostawiony na deskach nadmiar oleju należy zebrać miękką szmatką po kilku lub kilkunastu minutach. 6. Schnięcie – nałożony na deski olej schnie około 48 godzin. W tym czasie nie powinno się chodzić po tarasie oraz rozkładać na nim mebli.
Zdjęcie: ABBPhoto/Envato Elements