Data publikacji:

Pchły w domu. Jak się ich pozbyć?

Pchły! Kto by chciał mieć je w domu? Czasem zostają przyniesione do domu lub mieszkania przez psa czy kota, czasem (bardzo rzadko) dostają się tam same, ale zdarza się, że któryś z domowników może je przynieść ze sobą. Co zrobić, kiedy odkryjemy, że mamy w domu pchły? Jakich metod powinniśmy użyć, aby się ich pozbyć? Czy kupno odpowiednich środków odstraszających to dobry pomysł? A może warto zastanowić się nad domowymi sposobami odstraszania pcheł? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

pchły w domu

Pchły w domu!? Ale jak to!? Czyli słowo o tym, skąd biorą się pchły w domu 

Każdy, kto jest opiekunem psa, kota lub innego czworonoga, wie, że posiadanie zwierzęcia domowego nie oznacza wyłącznie samych radości. Pies, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, nie odnajdzie go w samym mieszkaniu czy domu, musi więc wybiegać się na podwórzu. Z czym to się wiąże? Z możliwością przyniesienia przez niego pcheł do domu, rzecz jasna. Pchły to bardzo złośliwe owady, które mnożą się w bardzo krótkim czasie. Gryzą, roznoszą groźne choroby i nie są przyjemne ani dla ludzi, ani dla zwierząt.

Oczywiście pchła może trafić do czyjegoś domu lub mieszkania nawet wtedy, kiedy ta osoba nie mieszka ze zwierzęciem. Pchły można przynieść (niestety!) do domu samemu. Ich obecność w przestrzeni mieszkalnej potrafi być prawdziwym utrapieniem. Nie da się ich tak łatwo zlokalizować, ponieważ są bardzo małe. Przeciętna wielkość pchły wynosi zaledwie dwa i pół milimetra, więc czasem trudno je dostrzec nieuzbrojonym w szkło powiększające okiem.

Należy jednak odróżniać pchły ludzkie od pcheł psich. Te ludzkie nie posiadają grzebyków chitynowych, które możemy znaleźć wśród pcheł atakujących zwierzęta. Niestety, pchła ludzka, tak jak i psia, gryzie w sposób doprowadzający do silnej irytacji. W dodatku rany po ugryzieniach straszliwie swędzą, a ich drapanie nie przynosi pozytywnych skutków. Swędzenie zresztą jest pierwszym sygnałem wskazującym na to, że możemy mieć problem z pchłami we własnym domu. Dodatkową wskazówką będzie też to, że kot lub pies się drapie częściej niż zwykle, a domownicy dostają wysypki w okolicy kostek (czyli w miejscu, o które najczęściej ocierają się zwierzęta domowe).

Zobacz, jak pozbyć się innych niemile widzianych gości: pluskwy w domu, karaluchy w domu, mole w domu

Jak poradzić sobie z pchłami w domu?

Aby poradzić sobie z inwazją pcheł w domu lub mieszkaniu, należy wykonać wszystkie czynności, które zostaną przedstawione poniżej.

  • Należy przeprowadzić kurację przeciwpchelną wszystkich zwierząt domowych (koty, psy i inne zwierzęta). Kurację należy przeprowadzać nie tylko u tego zwierzaka, u którego dostrzegło się pchły, ale u wszystkich. Dlaczego? Bo jeśli pojawiły się pchły u kota czy jednego psa, to z całą pewnością mają je też inne zwierzęta. Kurację należy stosować regularnie i przez długi czas, aby zminimalizować ryzyko nawrotu i zmaksymalizować skuteczność terapii.
  • Należy wyprać legowiska zwierząt w najwyższej możliwej temperaturze. Pchły nie są odporne na wysokie temperatury, a gorąca woda zabije także pozostałe w legowisku jaja lub larwy, których nieusunięcie będzie wiązało się z ponowną inwazją pcheł. Jest to krok absolutnie podstawowy, który umożliwia pozbycie się wszystkich pcheł za jednym razem. Legowiska musimy prać przynajmniej jeden raz w tygodniu przez okres od trzech do nawet ośmiu tygodni. Gdy już upraliśmy legowiska, należy rozwiesić je do wyschnięcia na powietrzu w dobrze nasłonecznionym punkcie podwórza. Jeśli zwierzę lubi sypiać również w innych miejscach, nie tylko w swoim legowisku, a więc na przykład na łóżku, należy również dokładnie uprać całą pościel.
  • Trzeba dokładnie odkurzyć wszystkie podłogi, maty, dywany, pledy, sofy, szezlongi i tak dalej. Odkurzanie pomoże zebrać ze wszystkich tych powierzchni resztki jaj lub larw pcheł (a także same pchły, jeśli jakieś przeżyły po kuracji przeciwpchelnej). Trzeba jednak pamiętać o tym, aby worek od odkurzacza wyrzucać po każdym odkurzaniu. Wewnątrz worka mogą się wciąż rozwijać pchły, które po jakiś czasie mogłyby znów zaatakować dom lub mieszkanie. Odkurzanie należy przeprowadzać co drugi dzień przez okres co najmniej trzech tygodni (do ośmiu).
  • Trzeba rozpylić przyjazny ludziom i zwierzętom spray przeciwpchelny w całym domu. Preparatów przeciwpchelnych istnieje na rynku tak dużo, że znalezienie odpowiedniego nie będzie żadnym problemem. Korzystając z preparatu, musimy postępować zgodnie z instrukcją jego użytkowania przygotowaną przez producenta. Gdzie więc pryskać? We wszystkich ulubionych przez dane zwierzę miejscach, a także na samego zwierzaka. Nakładanie sprayu na zwierzę powinno odbywać się w taki sposób, aby w żadnym razie nie doprowadzić do podrażnień, dlatego producenci zazwyczaj nakazują omijanie wrażliwych miejsc (oczy, nos itd.). Trzeba też pamiętać, że pchła w stadium poczwarki jest bardzo odporna na wszelakie zabiegi mające na celu jej uśmiercenie, więc przed rozpylaniem preparatów należy odkurzyć dom lub mieszkanie. Dorosłe pchły nie są już tak wytrzymałe, jak poczwarki, więc poddadzą się działaniu preparatu i zostaną skutecznie zlikwidowane.
  • Zajrzeć we wszystkie niedostępne miejsca i kryjówki, w których mogą bytować pchły. Ulubione siedliska pcheł to wszystkie miejsca pod meblami, w samochodach, w miejscach mało widocznych i niedostępnych, o których łatwo można zapomnieć, starając się poradzić sobie z inwazją pcheł. Pamiętajmy więc o tym, aby odkurzyć całą tapicerkę w samochodzie i sprawdzić, czy zwierzę śpi na legowisku, które można regularnie prać i które daje się łatwo wymienić. Miejsca za meblami trzeba dokładnie odkurzyć i spryskać sprayem przeciwpchelnym.
  • Bezwzględnie należy uprać wszystkie zabawki, którymi bawią się zwierzęta domowe. Każda taka pluszowa zabawka może być siedliskiem ukochanym wręcz przez pchły. Za każdym więc razem, gdy kot lub pies będą bawić się tymi zabawkami (jeśli nie zostały uprane), będą zachęcać pchły do przejścia z zabawki na bardziej dogodnych żywicieli i inwazja zaczyna się na nowo. Jeśli zabawek nie da się wyprać, należy je niestety wyrzucić.

Kilka słów o preparatach (także tych, które można przygotować w domu): co odstrasza pchły?

Preparatów, które można kupić w sklepie, jest bardzo dużo. Warto więc wybrać taki, który będzie najmniej uciążliwy dla zwierząt i domowników, a który będzie zabójczo skuteczny w kontakcie z pchłami.

Odpchlenie kota lub psa jest niezbędne i to jest właśnie kuracja przeciwpchelna. Aby ją skutecznie przeprowadzić, należy umyć zwierzę specjalnym szamponem, który możemy kupić w lecznicy weterynaryjnej. Kąpiemy więc swojego ukochanego pupila szamponem przeciwpchelnym, dokładnie spłukujemy sierść i wyczesujemy grzebieniem załączonym do preparatu. Późniejsza profilaktyka polega na stosowaniu obroży przeciwpchelnej lub kropli.

Pchły można też odstraszać domowymi sposobami, ale musimy pamiętać, że domowe sposoby są skuteczne wtedy, kiedy stosuje się je regularnie i przez bardzo długi czas, ponieważ pchły mogą składać jaja nawet do trzech miesięcy od momentu pojawienia się w danym miejscu. Pchły nie znoszą zapachu olejku z drzewa herbacianego, który z łatwością kupimy w aptece, drogerii czy sklepie zielarskim. Wystarczy wlać kilka kropel olejku do wody i tak przygotowany roztwór nanieść na wszystkie miejsca ukochane przez pchły: tapicerki, listwy przypodłogowe, materace czy nawet poduszki i pościel.

Pchły w domu potrafią być prawdziwym utrapieniem, warto więc sobie z nimi radzić kompleksowo!

Autor: Krzysztof Ostrowski