Pchły! Kto by chciał mieć je w domu? Czasem zostają przyniesione do domu lub mieszkania przez psa czy kota, czasem (bardzo rzadko) dostają się tam same, ale zdarza się, że któryś z domowników może je przynieść ze sobą. Co zrobić, kiedy odkryjemy, że mamy w domu pchły? Jakich metod powinniśmy użyć, aby się ich pozbyć? Czy kupno odpowiednich środków odstraszających to dobry pomysł? A może warto zastanowić się nad domowymi sposobami odstraszania pcheł? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!
Każdy, kto jest opiekunem psa, kota lub innego czworonoga, wie, że posiadanie zwierzęcia domowego nie oznacza wyłącznie samych radości. Pies, który potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, nie odnajdzie go w samym mieszkaniu czy domu, musi więc wybiegać się na podwórzu. Z czym to się wiąże? Z możliwością przyniesienia przez niego pcheł do domu, rzecz jasna. Pchły to bardzo złośliwe owady, które mnożą się w bardzo krótkim czasie. Gryzą, roznoszą groźne choroby i nie są przyjemne ani dla ludzi, ani dla zwierząt.
Oczywiście pchła może trafić do czyjegoś domu lub mieszkania nawet wtedy, kiedy ta osoba nie mieszka ze zwierzęciem. Pchły można przynieść (niestety!) do domu samemu. Ich obecność w przestrzeni mieszkalnej potrafi być prawdziwym utrapieniem. Nie da się ich tak łatwo zlokalizować, ponieważ są bardzo małe. Przeciętna wielkość pchły wynosi zaledwie dwa i pół milimetra, więc czasem trudno je dostrzec nieuzbrojonym w szkło powiększające okiem.
Należy jednak odróżniać pchły ludzkie od pcheł psich. Te ludzkie nie posiadają grzebyków chitynowych, które możemy znaleźć wśród pcheł atakujących zwierzęta. Niestety, pchła ludzka, tak jak i psia, gryzie w sposób doprowadzający do silnej irytacji. W dodatku rany po ugryzieniach straszliwie swędzą, a ich drapanie nie przynosi pozytywnych skutków. Swędzenie zresztą jest pierwszym sygnałem wskazującym na to, że możemy mieć problem z pchłami we własnym domu. Dodatkową wskazówką będzie też to, że kot lub pies się drapie częściej niż zwykle, a domownicy dostają wysypki w okolicy kostek (czyli w miejscu, o które najczęściej ocierają się zwierzęta domowe).
Zobacz, jak pozbyć się innych niemile widzianych gości: pluskwy w domu, karaluchy w domu, mole w domu
Aby poradzić sobie z inwazją pcheł w domu lub mieszkaniu, należy wykonać wszystkie czynności, które zostaną przedstawione poniżej.
Preparatów, które można kupić w sklepie, jest bardzo dużo. Warto więc wybrać taki, który będzie najmniej uciążliwy dla zwierząt i domowników, a który będzie zabójczo skuteczny w kontakcie z pchłami.
Odpchlenie kota lub psa jest niezbędne i to jest właśnie kuracja przeciwpchelna. Aby ją skutecznie przeprowadzić, należy umyć zwierzę specjalnym szamponem, który możemy kupić w lecznicy weterynaryjnej. Kąpiemy więc swojego ukochanego pupila szamponem przeciwpchelnym, dokładnie spłukujemy sierść i wyczesujemy grzebieniem załączonym do preparatu. Późniejsza profilaktyka polega na stosowaniu obroży przeciwpchelnej lub kropli.
Pchły można też odstraszać domowymi sposobami, ale musimy pamiętać, że domowe sposoby są skuteczne wtedy, kiedy stosuje się je regularnie i przez bardzo długi czas, ponieważ pchły mogą składać jaja nawet do trzech miesięcy od momentu pojawienia się w danym miejscu. Pchły nie znoszą zapachu olejku z drzewa herbacianego, który z łatwością kupimy w aptece, drogerii czy sklepie zielarskim. Wystarczy wlać kilka kropel olejku do wody i tak przygotowany roztwór nanieść na wszystkie miejsca ukochane przez pchły: tapicerki, listwy przypodłogowe, materace czy nawet poduszki i pościel.
Pchły w domu potrafią być prawdziwym utrapieniem, warto więc sobie z nimi radzić kompleksowo!
Autor: Krzysztof Ostrowski