Data publikacji:

Piec rakietowy: jak działa i czy warto?

Piec rakietowy to bardzo proste rozwiązanie, które umożliwia ekologiczne ogrzewanie domu dzięki spalaniu drewna. Określenie „rakietowy” opisuje charakterystyczny świst powstający w wyniku intensywnego ciągu powietrza. Jak dokładnie działa piec rakietowy? Czym różni się od zwykłej kozy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

piec rakietowy

Jak zbudowany jest piec rakietowy?

Zastanawiasz się, jaki piec do domu wybrać? W dzisiejszym artykule przybliżymy ci działanie pieca rakietowego.

Piec rakietowy stanowi palenisko wraz z dodatkową pionową komorą spalania, nazywaną dopalaczem. Panuje w niej wysoka temperatura, która umożliwia spalanie gazów wytworzonych podczas pierwszego etapu spalania. W związku tym bardzo ważna jest właściwa izolacja dopalacza, co pozwala utrzymać wysoką temperaturę i podnieść tym samym efektywność spalania.

Efektywność spalania gazów w piecu rakietowym sięga od 75% do 95%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem w porównaniu z otwartymi kominkami, które spalają około 10% gazów powstałych podczas spalania drewna. Charakterystyczną cechą pieca rakietowego jest niskie zużycie opału oraz wysoka wydajność. Spalanie bezdymne odbywa się również dzięki napływowi powietrza wtórnego.

Piec rakietowy to prosta konstrukcja, którą bez problemu można zbudować samemu. Wykorzystać należy do tego:

  • materiały odporne na wysoką temperaturę (np. cegły szamotowe, cegły zwykłe, kamień, gruba stal), z których powstanie konstrukcja części paleniskowej pieca;
  • materiały izolujące (np. keramzyt, popiół drzewny, szkło), których zadaniem jest utrzymywanie jak najwyższej temperatury niezbędnej w procesie efektywnego spalania gazów. Izolacja musi objąć palenisko, podnośnik ciepła oraz fundament pieca;
  • materiały akumulujące ciepło i powoli oddające je do otoczenia (np. kamień, cegła szamotowa czy glina), które stanowią masę termiczną. Może ona przyjąć dowolny kształt, a najczęściej powstaje w ten sposób praktyczne siedzisko.

W konstrukcji pieca rakietowego można wyróżnić trzy główne elementy, które umożliwiają jego prawidłowe działanie. Jest to:

  • część spalająca (podajnik paliwa, komora spalania i podnośnik ciepła);
  • część odprowadzająca spaliny (beczka wokół podnośnika ciepła, system rur wydechowych);
  • część akumulująca i oddająca ciepło (masa termiczna, również w postaci ławy termicznej).

Na jakiej zasadzie działa piec rakietowy?

Wiele osób zastanawia się, jak działa piecyk rakietowy? Działanie pieca rakietowego jest bardzo proste, a pomaga w tym grawitacja. Wkładane do pionowego podajnika drewno dzięki siłom grawitacji spada w dół. Podobnie jak w ognisku, spaleniu ulegają jego końcówki, co zdecydowanie zwiększa efektywność procesu spalania. Istotną funkcję pełni również szczelina przy podajniku, poprzez którą wlatuje ogrzane powietrze, uniemożliwiając tym samym cofanie się dymu oraz spowalniając szybkie wypalanie się drewna.

Dzięki temu piec spala mniej paliwa (drewna), co pozwala określać go jako rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Na ten drugi aspekt ma wpływ podbicie oraz wypukłości istniejące na ścianach komory spalania, które wytwarzają turbulencje, a tym samym właściwe wymieszanie z powietrzem i prawie stu procentowe dopalenie gazów.

Budowa piecyka rakietowego umożliwia nagrzanie paleniska do temperatury od 800 do 1200 stopni Celsjusza (w zależności od konstrukcji). Piec szybko się nagrzewa, w związku z czym już po około pięciu minutach możliwe jest uzyskanie czystego spalania drewna. Schemat pieca rakietowego pozwala przeprowadzić proces spalania bez przewodu kominowego. Prawidłowo zbudowany rakietowiec sam w sobie wytwarza i utrzymuje ciąg powietrza, a spaliny wydalane są poprzez rurę wydechową, która musi być wyprowadzona na zewnątrz budynku.

Zalety pieca rakietowego

Piec rakietowy to konstrukcja, która posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • czyste spalanie;
  • efektywność spalania;
  • oszczędność opału;
  • możliwość budowania z odpadów - niewielki nakład kosztów;
  • dostosowanie projektu do indywidualnych wymagań użytkowników;
  • różne kształty i kolory pieców;
  • ekologiczne rozwiązanie;
  • szybkie nagrzewanie pieca i długi czas oddawania ciepła z masy termicznej.

Jedną z najważniejszych zalet pieca rakietowego jest prosta konstrukcja, która umożliwia samodzielne wybudowanie. Dodatkowo można do tego użyć materiałów w recyklingu. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od typu pieca rakietowego, ponieważ możemy zbudować minipiecyk rakietowy, który będzie służył do ogrzewania jednego konkretnego pomieszczenia (np. garażu) lub większą konstrukcję pozwalającą ogrzać dużą powierzchnie.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest piecyk rakietowy turystyczny, który umożliwia transport. Jest to dobra opcja dla osób wyjeżdżających pod namiot czy lubiących gotować w ogrodzie.

Piec rakietowy: czy warto?

Podsumowując, zadajmy sobie pytanie, czy warto inwestować w piec rakietowy? Odpowiedź jest oczywiście uzależniona od potrzeb danej osoby oraz sposobu użytkowania takiego pieca. Doskonale sprawdzi się on w przypadku osób, które chcą ogrzać pomieszczenie gospodarcze lub garaż, ponieważ dzięki niewielkim nakładom zapewnią sobie tani w eksploatacji piec.

Piec rakietowy jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą gotować w ogrodzie. Taki piec umożliwia gotowanie w kociołkach, jak również może zastąpić ognisko. Amatorzy kuchni na świeżym powietrzu docenią z pewnością zalety turystycznych piecyków rakietowych, które można również zabierać w plener.

Popularność zyskują obecnie piece rakietowe wykorzystywane do ogrzewania domów. Odpowiednio wybudowany i estetycznie ozdobiony piec może ogrzewać budynek oraz ozdabiać pomieszczenie. Budowę pieca rakietowego, który ma być wykorzystywany do ogrzewania domu, warto jednak zlecić profesjonalnym zdunom, którzy gwarantują bezpieczeństwo jego codziennego użytkowania. Oszczędność, którą dałoby samodzielne wykonanie konstrukcji, może być w tym przypadku pozorna.

Autor: Grzegorz Woźniak