Data publikacji:

Piekarnik wolnostojący – opinie

Urządzając kuchnię od podstaw, najczęściej decydujemy się na sprzęty do zabudowy. Te można ładnie wkomponować w cały wystrój kuchni lub aneksu, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. W twojej kuchni wciąż honorowe miejsce zajmuje piekarnik wolnostojący i chcesz go wymienić? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jak kupić dobry piekarnik wolnostojący. Opinie o takich sprzętach wciąż są bardzo przychylne, więc jeśli jesteście do tych piekarników przyzwyczajeni, to nie warto na siłę ich wymieniać. Ponadto w poniższym poradniku podpowiemy, jaki kupić minipiekarnik – ten w wielu domach wciąż używany jest do mniejszych wypieków, np. ciast. Zapraszamy do lektury!
piekarnik wolnostojący

Piekarnik wolnostojący – opinie. Jaki piekarnik elektryczny wolnostojący kupić?

Chcesz kupić piekarnik wolnostojący? Opinie o takich sprzętach są bardzo pozytywne, więc jeśli nie lubisz sprzętów do zabudowy, to taki piekarnik będzie właśnie dla ciebie.

Ale zacznijmy od podstaw – jeśli szukasz klasycznego piekarnika wolnostojącego do kuchni w domu czy mieszkaniu, to takie piekarniki dostępne są wyłącznie w połączeniu z kuchenkami gazowymi lub elektrycznymi. Słowem – kupujesz kuchenkę z płytą grzewczą i piekarnikiem. Piekarniki wolnostojące bez płyty na górze to najczęściej minipiekarniki wykorzystywane głównie do niewielkich wypieków, np. pojedynczych ciast.

O minipiekarnikach wolnostojących do użytku domowego piszemy więcej w dalszej części poradnika (zobacz także nasz ranking minipiekarników). Teraz skupmy się na piekarnikach wolnostojących połączonych z płytą, czyli urządzeniem potocznie nazywanym „kuchenką”.

Jaki piekarnik wolnostojący, czyli tzw. „kuchenkę” wybrać? Na to zwróć uwagę podczas zakupów

Dobry piekarnik wolnostojący do użytku domowego powinien spełniać oczekiwania domowników. A będzie je spełniać, jeśli będzie mieć odpowiednie funkcje i parametry, które bezpośrednio wpływają na jakość jego działania. Poniżej podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, kupując taki piekarnik. UWAGA – w tym miejscu zajmujemy się piekarnikami wolnostojącymi połączonymi z płytą grzewczą, czyli tzw. kuchenkami. Minipiekarnikami wolnostojącymi, np. do pieczenia ciast, zajmujemy się w dalszej części artykułu.

Elektryczna czy gazowa?

To podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, wybierając piekarnik, a właściwie kuchenkę wolnostojącą. Oczywiście w dużej mierze zależy to od miejsca zamieszkania. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe mają możliwość wyłącznie podłączenia sprzętów elektrycznych.

Starsze budownictwo, domy mieszkalne czy kamienice nierzadko umożliwiają podłączenie gazu. Warto też wspomnieć, że piekarniki/kuchenki elektryczne są bezpieczniejsze niż te gazowe. Kupując więc piekarnik/kuchenkę gazową, należy koniecznie wyposażyć się w czujniki czadu, które zaalarmują w razie niebezpiecznego wycieku.

Liczba pól grzejnych/palników na płycie kuchenki

Klasyczne piekarniki wolnostojące, czyli kuchenki, mają 4 pola grzejne lub palniki – w zależności od rodzaju wybranej kuchenki. Do większych mieszkań czy domów można jednak kupić sprzęt z nawet 5 polami/palnikami. Warto dodać, że w sprzętach do użytku domowego to maksymalna ilość pól grzewczych lub palników. Kuchenki elektryczne umożliwiają też kupno sprzętu z mniejszą liczbą pól grzejnych, np. 3.

Pojemność piekarnika

Podawana jest w litrach. Do użytku domowego najlepiej sprawdzą się piekarniki wolnostojące, czyli kuchenki z piekarnikiem o pojemności minimum 50 l.

Funkcje piekarnika i ich liczba

Nowoczesne kuchenki wolnostojące z piekarnikiem mają wiele funkcji dotyczących właśnie pieczenia potraw. Sprzęty elektryczne, oprócz klasycznego podgrzania, będą oferowały nawet termoobieg, możliwość rozmrożenia potrawy czy przyrządzenia jej na parze. W kuchenkach gazowych nie będzie aż tak wiele udogodnień. W tym wypadku najczęściej można wybrać po prostu możliwość upieczenia potrawy w konkretnej temperaturze lub ewentualnie jej zgrillowania.

Rożen

Ta funkcja umożliwia smaczne przypieczenie potrawy z każdej strony. Kuchenki z rożnem są wyposażone w specjalny szpikulec przypominający nieco szaszłyk. Na niego nadziewa się potrawę, a po uruchomieniu piekarnika, ta przypieka się równo z każdej ze stron. Rożen sprawdza się świetnie w przypadku mięs, np. kurczaka.

Rodzaj prowadnic w piekarniku

Prowadnice w piekarniku odpowiadają za wysuwanie rusztu i znajdujących się w piekarniku blach. Kupując piekarnik/kuchenkę, możecie wybrać prowadnice drabinkowe, teleskopowe lub wytłaczane. Prowadnice drabinkowe mają do wnętrza piekarnika przyczepione metalowe drabinki, po których przesuwa się blachy i ruszty.

Takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż prowadnice wytłaczane, ponieważ to wytłoczenie jest wytłoczeniem blachy piekarnika, a więc przesuwając ruszt czy blachę, niszczymy wnętrze piekarnika i pokrywającą go emalię. Najnowszym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem są prowadnice teleskopowe. Dzięki takim prowadnicom blachy i ruszt wysuwają się płynnie i niezwykle lekko.

Chłodne drzwi

Czy podczas pieczenia drzwi piekarnika zostają chłodne, czy się nagrzewają. Najbezpieczniejszą opcją będą piekarniki z chłodnymi drzwiami – zwłaszcza jeśli w waszym domu są dzieci lub zwierzęta.

Piekarnik elektryczny wolnostojący – ranking polecanych produktów. Kup kuchenkę idealną!

Kupujesz piekarnik/kuchenkę wolnostojącą elektryczną? Sprawdź polecane modele.

Kuchenka elektryczna Amica 57CE3.315HtaQ

Kuchenka elektryczna Amica 618CE3.333HtaQ

Kuchenka elektryczna Amica 58CE3.315HtaQ

Piekarnik wolnostojący – ranking kuchenek gazowych

Szukasz piekarnika/kuchenki gazowej? Sprawdź poniżej polecane modele. 

Kuchenka gazowa Amica 57GGS1.23OFP

Kuchenka gazowa Beko FSG52020FX

Kuchenka gazowa Amica 57GGH5.43HZpMsN

Minipiekarnik do pieczenia ciast i nie tylko – co to takiego? Kiedy warto go kupić?

Minipiekarnik do pieczenia ciast i innych potraw to małe urządzenie wolnostojące, które posiada najczęściej jeden ruszt czy blachę i można w nim piec mniejsze potrawy, np. jedną lasagne, pojedyncze ciasto czy mięso. Takie piekarniki często kupowane są do małych mieszkań, np. kawalerek, gdzie rzadko się gotuje i miejsca jest tak niewiele, że każdy centymetr się liczy. W takich piekarnikach nie ma też możliwości upieczenia kilku potraw na raz – po prostu nie będzie na to miejsca. Warto też wspomnieć, że minipiekarniki dostępne są wyłącznie w wersji elektrycznej.

Minipiekarnik – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

  • Moc urządzenia
To od niej zależy, do jakich celów będziecie mogli korzystać z piekarnika. Jeśli chcecie w nim piec, a nie tylko podgrzewać, to wybrany piekarnik powinien mieć moc przynajmniej 1200 W. W przeciwnym razie może wam się nie udać np. upiec w nim kurczaka czy innego rodzaju mięsa, a wybrane urządzenie sprawdzi się jedynie do podgrzania lub wyłącznie do wypieku ciast.
  • Pojemność
Minipiekarniki, jak wskazuje sama nazwa, to małe urządzenia, więc te największe będą mieć pojemność do 70 l. W związku z tym minipiekarniki mają jeden ruszt. Niemniej jednak większe minipiekarniki są po prostu wyższe i szersze, a więc zmieszczą większe potrawy, np całego kurczaka. Warto też, oprócz pojemności, sprawdzić od razu wymiary danego modelu.
  • Otwieranie drzwi
Najwięcej minipiekarników ma drzwi otwierane do dołu. Rzadko kiedy można spotkać minipiekarniki otwierane na bok – to po prostu niewygodne i wymaga sporo miejsca. A jeśli ktoś kupuje minipiekarnik, to przecież chce tego miejsca jak najwięcej zaoszczędzić.
  • Funkcje
Oprócz funkcji związanych typowo z pieczeniem, np. opiekanie wyłącznie górną grzałką, termoobieg czy grill, warto też zwrócić uwagę na funkcje dotyczące działania piekarnika, np. automatyczne wyłączanie, możliwość regulacji wysokości rusztu czy obecność rożna obrotowego.

Minipiekarnik – ranking produktów

Najlepszy minipiekarnik? Jeden z modeli przedstawionych poniżej. Mamy nadzieję, że ten ranking ułatwi wam wybór urządzenia idealnego.

Germin Berlinger MAX-2800-W

Esperanza EKO005

Camry CR 111 Piekarnik elektryczny 45 l

Zdjęcie: ASphotostudio/Envato Elements
Autor: Arkadiusz Kobylański