Data publikacji:

Platforma wibracyjna. Efekty ćwiczeń i ranking polecanych modeli

Każdy, kto choć w niewielkim stopniu interesuje się światem fitness, prędzej czy później usłyszy o platformie wibracyjnej – wynalazku, który ma znacznie przyspieszyć wzmacnianie mięśni. Sprawdź, jak dokładnie działa platforma wibracyjna, jak ćwiczyć, by szybko zobaczyć efekty, poznaj też nasz ranking najbardziej polecanych produktów.

platforma wibracyjna

Jak działa platforma wibracyjna?

Platforma wibracyjna to urządzenie przypominające dużą wagę. Wytwarza ona drgania o różnym natężeniu i różnej częstotliwości. Wibracje te mają sprawiać, że mięśnie ulegają skurczom, a to z kolei powoduje, że wykonywane ćwiczenia stają się o wiele bardziej skuteczne. Ponadto wzmocnieniu ulegają także stawy i kości – trening niesie zatem korzyści dla całego ciała. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać, warto rozważyć zakup takiej platformy.

Platforma wibracyjna – efekty

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę frazę: „platforma wibracyjna efekty przed i po”. Nie ma to jednak większego sensu. Samo urządzenie nie kształtuje bowiem jakiejś wybranej partii mięśni, a jedynie sprawia, że ćwiczenia są bardziej efektywne. Zdaniem producentów tych urządzeń mogą one nawet dwukrotnie wzmocnić działanie ćwiczeń – np. tych wykonywanych w celu ujędrnienia pośladków czy poprawienia wyglądu ramion.

To jednak nie wszystkie korzyści, jakie może przynieść ci platforma wibracyjna. Efekty dodatkowe to:

 • wspomniane już zwiększenie elastyczności stawów, mięśni i ścięgien (drgania są dla nich jak mały trening),
 • poprawienie wyglądu i napięcia skóry,
 • redukcja cellulitu,
 • przyspieszenie metabolizmu, czyli spalania produktów przemiany materii,
 • przyspieszenie regeneracji po treningu,
 • oczyszczenie organizmu z toksyn,
 • poprawienie nastroju – ćwiczenia na platformie są zwyczajnie przyjemne

Platforma wibracyjna – przeciwwskazania

Mogłoby się wydawać, że nie ma bardziej bezpiecznego urządzenia niż platforma wibracyjna. Przeciwwskazania do ćwiczenia na niej są jednak liczne. To między innymi:

 • choroby serca,
 • choroba Parkinsona,
 • ciąża i połóg,
 • karmienie piersią,
 • choroba nowotworowa (oraz okres do 5 lat po zakończeniu leczenia),
 • choroba wieńcowa,
 • osteoporoza,
 • padaczka,
 • infekcje wirusowe bądź bakteryjne.

Platforma wibracyjna: jak ćwiczyć?

Nie wiesz, jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej? Oto kilka prostych aktywności, z którymi z pewnością sobie poradzisz.

Przysiady

Stań obiema nogami na platformie. Wyciągnij ręce przed siebie. Wyprostuj się, patrz na wprost. Zacznij wykonywać proste przysiady, koncentrując się na pracy mięśni. Wykonaj 3 serie, przy czym każda to 20 powtórzeń.

Pompki

Połóż się na macie – zrób to jednak tak, aby rękoma opierać się o włączoną platformę. Wykonuj pompki, po 5-10 na serię (łącznie należy zrobić 3 serie).

Unoszenia tułowia

Usiądź na podłodze tyłem do platformy. Oprzyj na niej dłonie, zaprzyj się stopami i zacznij unosić pośladki oraz tułów. Pamiętaj o prawidłowej postawie (patrz przed siebie) oraz oddychaniu przez nos.

Wbieganie

Postaw jedną nogę na platformie, drugą na podłodze. Skocznymi ruchami zmieniaj nogi – rób to w takim tempie, aby wykonać jak najwięcej powtórzeń bez zadyszki. Po krótkiej przerwie zrób kolejną serię.

Wznosy bokiem

Połóż się na boku – tak aby prawym przedramieniem opierać się o wibrującą platformę. Unoś i opuszczaj biodro, pamiętając o tym, że plecy muszą być wyprostowane. Nogi również powinny być proste. Opieraj się o podłogę jedną stopą.

Platforma wibracyjna – ranking

Nie wiesz, jaka będzie najlepsza platforma wibracyjna? Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością pomoże ci w podjęciu decyzji. Oto, co najchętniej wybierają użytkownicy Ceneo.pl.

Misport Platforma Wibracyjna Vibromax Slim Fit

Świetna platforma, które zyskuje najwyższe oceny. Wielowymiarowe impulsy generują aż 50 skurczów mięśni na minutę, co sprawia, że trening jest niezwykle efektywny. Urządzenie można dopasować do własnych potrzeb, ponieważ posiada aż 5 różnych programów oraz – uwaga – 180 (!) ustawień prędkości.

Zdaniem producenta 10 minut ćwiczeń na najwyższym ustawieniu zapewnia lepsze efekty niż nawet 30 minut biegania. W zestawie znajduje się pilot, specjalne taśmy oporowe (przydatne dla urozmaicenia treningu) oraz oczywiście sama platforma i zasilacz. Maksymalna waga użytkownika to aż 150 kilogramów.

Platforma wibracyjna P500 Gymtek

Podczas ćwiczeń na tej platformie będzie pracowało aż ponad 95% mięśni ciała, czyli właściwie niemal wszystkie. Urządzenie ma aż 5 wbudowanych programów, 99 poziomów prędkości, 3 stopnie intensywności wibracji (w zależności od ustawienia stóp). Trening ułatwia kolorowy i dotykowy, czytelny wyświetlacz.

Do zestawu dołączone są taśmy oporowe, dzięki którym zwiększy się efektywność ćwiczeń rąk. Maksymalna waga użytkownika to aż 180 kg – urządzenie może być zatem używane nawet przez osoby zmagające się ze sporą nadwagą.

Misport Platforma Wibracyjna Vibro

Wspaniałe urządzenie, które pozwoli szybciej schudnąć, poprawić wygląd pośladków, mięśni ud, rąk albo brzucha – wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń, które będziesz na nim wykonywać. Platforma generuje 50 impulsów na minutę.

Podobnie jak poprzednik, tak i Misport Vibro wibruje w różny sposób – w zależności od tego, jak szeroko rozstawisz nogi. Stanie na środku powoduje symulację chodu, mały odstęp sprawia, że urządzenie pracuje jak podczas joggingu, z kolei szerokie rozstawienie nóg gwarantuje efekty podobne do tych, jakie daje sprint.

Platforma ma aż 10 programów działania i 99 ustawień prędkości. Jest też minutnik, dzięki któremu łatwo ustawisz czas treningu. Co ważne dla wielu użytkowników ćwiczących we własnych domach, ta platforma wibracyjna jest bardzo cicha – ma system tłumienia dźwięków, dzięki czemu w najgłośniejszym trybie pracy emituje hałas rzędu tylko 50 dB.

Autorka: Robert Wojtaś