Data publikacji:

Jaka poduszka do spania na boku, plecach i brzuchu?

Dobry sen jest nieprzeceniony – zapewnia energię, siły fizyczne, jest motorem napędowym do podejmowania codziennych wyzwań. Aby jednak dobrze się wysypiać, potrzebujemy czegoś więcej niż wygodnego materaca i wysokiej jakości kołdry – niezbędna jest również dopasowana do naszego stylu spania poduszka. Jaka poduszka do spania na boku będzie najlepsza? Którą wybrać, jeśli preferujemy sen na brzuchu czy na plecach? Podpowiadamy.

poduszka do spania na boku

Dopasowana do stylu spania poduszka

Czy wybór poduszki do spania dostosowanej do pozycji, w której śpimy, ma w ogóle jakieś znaczenie? Okazuje się, że ogromne. Jeśli śpimy na przypadkowej poduszce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trakcie odpoczynku ciało samoczynnie wywiera nacisk na kręgi szyjne, czyli na kości i nerwy. Skutki tego są łatwe do przewidzenia – to ciągle dokuczające bóle kręgosłupa, migreny i notoryczne przebudzanie się w nocy.

Dobrze dopasowana poduszka do spania na boku, plecach czy brzuchu pozwala odciążyć kręgi szyjne, poprawić ułożenie całego kręgosłupa, skorygować ułożenie obręczy barkowej, a także sprawić, że mięśnie szyi i karku rozluźnią się. Efektem jest przyjemna pobudka, siły i spora ilość energii.

Uwaga! Warto też pamiętać, że odpowiednia poduszka poprawia funkcjonowanie osób, które borykają się z różnymi schorzeniami, jak na przykład dyskopatia, zespoły przeciążeniowe kręgosłupa czy napięciowe oraz migrenowe bóle głowy.

Poduszka do spania na boku: jaką wybrać?

Najlepsza poduszka do spania na boku to model ortopedyczny, zwany też leczniczym. Wbrew pozorom powinny z niej korzystać nie tylko osoby, które mają jakieś dolegliwości czy choroby, ale każdy, kto pragnie ich uniknąć. Innymi słowy – to dobry krok w stronę profilaktyki.

Idealna poduszka do spania na boku musi mieć charakterystyczny kształt – dzięki czemu podpiera cały kręgosłup i utrzymuje go w odpowiedniej pozycji. Te najlepsze są wysokie i dość twarde. Z jednej strony mają wybrzuszenie, które podtrzymuje odcinek szyjny kręgosłupa, na środku są z kolei lekko wklęsłe – to miejsce dla głowy.

Niektóre poduszki do spania na boku mają regulowaną wysokość, dzięki czemu można je dopasować do własnych preferencji – bez szwanku dla kręgosłupa i wygody. Poduszka powinna mieć również kanały powietrzne, co umożliwi sprawny przepływ powietrza.

Poduszka do spania na plecach

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, według specjalistów to właśnie pozycja na plecach jest najlepsza do spania. Niestety, sam fakt, że tak śpimy, nie wystarczy – i w takim przypadku potrzebna jest odpowiednia poduszka.

Dobra poduszka do spania na plecach będzie niska i średnio twarda. Powinna mieć specjalne delikatne wycięcie na głowę – to dzięki niemu odcinek szyjny kręgosłupa będzie znajdował się w idealnej pozycji. Poduszka musi także dopasowywać się do ramion i szyi.

Jeśli lubisz spać na plecach, dobrej klasy wypoczynek zapewni ci również poduszka o tradycyjnym, choć lekko zaokrąglonym kształcie – o ile będzie wykonana ze specjalnej pianki.

Poduszka do spania na brzuchu

Spanie na brzuchu nie jest, niestety, zbyt korzystne dla zdrowia. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie zmienić tego przyzwyczajenia, to pamiętaj chociaż, żeby spać na dobrej poduszce – maksymalnie zredukuje to ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości i kłopotów zdrowotnych.

Najlepsza poduszka do spania na brzuchu to taka, która ma prostokątny kształt oraz liczne wycięcia. Powinna być zbudowana ze specjalnej pianki, która uniemożliwi zapadanie się głowy i podtrzyma kręgosłup w odpowiedniej pozycji.

Dla kogo długa poduszka do spania?

Ostatnimi czasy modne są nie tylko klasyczne poduszki podkładane pod głowę, ale również modele bardzo długie, sięgające kolan czy nawet kostek. Komu szczególnie zalecana jest taka długa poduszka do spania?

Przede wszystkim sprawdzi się u osób śpiących na boku. Tak duży rozmiar zapewnia możliwość podparcia nóg, co jest ważne dla prawidłowego krążenia. Warto wspomnieć, że taki model często wybierają do spania kobiety w ciąży – długi bok zapewnia solidne i bezpieczne podparcie powiększającego się brzucha.

Specjalistyczna poduszka do spania na boku, plecach, brzuch: na co zwrócić uwagę?

Zanim przystąpisz do zakupu poduszki, upewnij się, że wybrany model na pewno poprawi twój komfort. Innymi słowy, sprawdź, czy poduszka:

  • Ma odpowiednią wysokość

W świetle obecnej wiedzy najlepsza poduszka do spania na boku czy plecach powinna mieć co najmniej 11 cm, a maksymalnie 16 cm. Jeśli oceniasz swoje wymiary jako „standardowe”, to wybierz taką o wysokości 13 cm. Oczywiście pamiętaj, że dobre poduszki mają specjalne wkładki, które umożliwiają łatwą i szybką regulację wysokości.

  • Jest zrobiona z odpowiedniego materiału

Zazwyczaj jest to tzw. „leniwa pianka”, która zapada się tylko do pewnego miejsca (mniej więcej do połowy swojej wysokości), po czym staje się dobrym podparciem dla kręgosłupa. Osoby lubiące spać na brzuchu mogą też wybrać poduszkę z pianki żelowej.

  • Ma odpowiednią twardość

Podczas snu znaczenie ma nie tylko, jaką twardość materaca wybierzesz, ale także twardość poszudki. Poduszka powinna mieć średnią twardość. Oczywiście trudno – nawet dotykając poduszkę, ocenić, czy jest ona twarda czy średnio twarda, dlatego cenną pomocą są opinie innych użytkowników. Znajdziesz je na przykład na Ceneo.pl.

  • Ma odpowiednią materiał poszycia

Chodzi o specjalną poszewkę, która jest dołączona do poduszki. Powinna ona być wykonana z materiału, który oddycha – w przeciwnym razie głowa będzie się w nocy zbyt mocno pocić. Warto też pamiętać, że materiał musi być delikatny i przyjemny w dotyku, a jednocześnie wytrzymały. Według specjalistów najlepszym materiałem na poszewki poduszek ortopedycznych jest tencel – ta informacja pomoże ci w dokonaniu zakupu.