Data modyfikacji:

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty? Pomysły na aranżacje

Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole, na dziecko czekają ważne zmiany – w tym również te dotyczące jego pokoju. Odtąd kącik malucha nie będzie pełnił tylko roli pomieszczenia do zabawy, ale również nauki. Zastanawiasz się, jak zorganizować przestrzeń w pokoju pierwszoklasisty? Mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek.

pokój pierwszoklasisty

Jak stworzyć funkcjonalny pokój dla pierwszoklasisty?

Gdy twoja pociecha większość czasu spędzała w domu i przedszkolu, jej pokój był zapełniony przede wszystkim zabawkami. Początek nauki w szkole to dobry czas na to, by przeprowadzić małą metamorfozę dziecięcego kącika, w końcu od tej pory będzie służył również zdobywaniu wiedzy.

Pokój pierwszoklasisty powinien łączyć w sobie cechy miejsca sprzyjającego zabawie oraz koncentracji. Musi nadawać się również do wypoczynku, tak niezbędnego po intensywnej nauce. Planując przestrzeń dla małego ucznia, warto postawić na ponadczasowe, funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się również wtedy, gdy dziecko odrobinę podrośnie.

Pokój pierwszoklasisty – aranżacje

W pokoju pierwszaka nie może zabraknąć przede wszystkim mebli dopasowanych do jego indywidualnych potrzeb. Po swobodnych latach spędzonych w przedszkolu na dziecko czeka sporo nowych obowiązków. Pokój małego ucznia powinien nadawać się do komfortowego odrabiania lekcji, czytania, ale także różnych zadań plastycznych. Jakich elementów nie może zatem zabraknąć w pokoju pierwszoklasisty?

Idealne biurko dla pierwszoklasisty

Nie ulega wątpliwości, że biurko jest najważniejszym meblem w pokoju każdego ucznia. Nawyk odrabiania lekcji właśnie przy nim pozwoli zachować porządek, ale i wpłynie dobrze na dziecięcy kręgosłup – oczywiście tylko wtedy, gdy jest dobrze dopasowane.

Biurko dla pierwszoklasisty musi mieć przede wszystkim właściwą wysokość. Typowy pierwszoklasista ma 115-125 cm wzrostu i powinien odrabiać lekcje przy biurku o wysokości 55-60 cm. Jest to standardowa wysokość biurek dziecięcych. Praktycznym rozwiązaniem okaże się kupno biurka z regulacją wysokości – wówczas mebel posłuży dziecku nawet wtedy, gdy podrośnie.

Co z szerokością biurka? 6-latek nie potrzebuje tak szerokiego biurka jak osoba dorosła. Wystarczy blat o szerokości 65-70 cm, który pomieści najpotrzebniejsze przybory szkolne i komputer. Biurko pierwszaka powinno zawierać dodatkową półkę lub szuflady na najpotrzebniejsze akcesoria. Dobrym rozwiązaniem z pewnością okaże się również nadstawka.

Krzesło dla pierwszoklasisty

Nawet najlepsze biurko ucznia nie obędzie się bez dopasowanego krzesła. Jakie krzesło do biurka wybrać? Oparcie powinno być sztywne i profilowane (szczególnie w odcinku lędźwiowym), aby utrzymać prawidłową postawę i zapobiec bólom pleców. Krzesło pierwszoklasisty musi mieć regulowaną wysokość – wówczas będzie „rosło” wraz z dzieckiem i służyło dobrze przez wiele lat.

Regał do pokoju pierwszoklasisty

W pokoju małego ucznia prędzej czy później zacznie przybywać książek i innych pomocy naukowych – warto znaleźć na nie odrobinę miejsca. Najlepszym meblem, który sprawdzi się w roli takiego schowka, będzie dziecięcy regał.

Podczas jego zakupu zwróć uwagę na to, by nie był zbyt wysoki (aby dziecko mogło bez problemu z niego korzystać). Świetnym meblem dla dziecka w wieku szkolnym będzie regał z szufladkami, w których można schować np. akcesoria papiernicze i plastyczne.

Kącik plastyczny dla pierwszoklasisty

Pierwsze lata nauki w szkole nie obędą się bez licznych zajęć manualnych. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, warto znaleźć w niej miejsce na dodatkowy stolik i krzesło, przy którym dziecko będzie wykonywało prace plastyczne wymagające większego blatu. Taki stolik doskonale sprawdzi się również podczas zabawy i domowych przyjęć z nowymi kolegami z klasy.

Łóżko z biurkiem dla pierwszoklasisty – doskonałe do małego pokoju

W pokoju małego ucznia nie ma zbyt wiele wolnego miejsca? Bez obaw – problem rozwiążą multifunkcyjne meble, takie jak łóżko piętrowe z biurkiem dla młodzieży i dzieci. Gwarantujemy, że spanie na wysokości zachwyci bez wyjątku każdego pierwszaka. Tymczasem pod łóżkiem będzie czekać na niego bardzo wygodny kącik do odrabiania lekcji.

Komputer w pokoju pierwszoklasisty. Tak czy nie?

Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, rodzice często rozważają kupno pierwszego komputera dla pociechy. Laptop bez wątpienia przyda się w odrabianiu lekcji i ćwiczeniu wielu nowych umiejętności.

Nie musisz jednak decydować się na drogi komputer z prawdziwego zdarzenia: w ciągu pierwszych szkolnych lat małemu uczniowi w zupełności wystarczy dziecięcy laptop edukacyjny, kształcący m.in. poprawne pisanie i liczenie. Takie gadżety oferują ciekawe gry i aplikacje, dzięki którym nauka staje się dla dziecka bardziej przystępna.

Pokój pierwszoklasisty – modny i funkcjonalny

W dobrze zaplanowanym pokoju pierwszaka nie powinno zabraknąć wygodnych i funkcjonalnych mebli, które wystarczą mu na lata, a także strefy, w której maluch może wypocząć lub spędzić czas na zabawie.

Meble dla pierwszoklasisty powinny być również zachowane w stonowanej kolorystyce, dzięki którym będą pasowały do ogólnego wystroju pokoju nawet po ewentualnym remoncie. Już dziś zaplanuj metamorfozę pokoju swojego dziecka, aby nauka była bardziej efektywna i przyjemna.

Zdjęcie: Envato Elements