Data modyfikacji:

Pranie poduszek z pierza. W pralce czy ręcznie?

Poduszki z pierza są sprężyste, zapewnią przyjemną wygodę w nocy, a do tego mogą pochwalić się przyjemną miękkością idącą w parze z dobrą izolacją termiczną. Jeśli jesteś ich właścicielem, to z pewnością wiesz, że potrafią być wymagające w pielęgnacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane z praniem poduszek z pierza!

pranie poduszek z pierza

Pranie poduszek z pierza – najważniejsze zasady

Wybór najlepszej poduszki do spania masz już za sobą. Teraz pora odpowiednio o nią zadbać, aby służyła jak najdłużej.

Czy można prać poduszkę z pierza w pralce? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka ważnych rzeczy. Pierwszą z nich jest dokładne zapoznanie się z instrukcjami na metce. To właśnie tam producenci umieszczają szczegóły dotyczące pielęgnacji i czyszczenia poduszek – możliwości prania w pralce, optymalnej temperatury czy ewentualnej konieczności skorzystania z pralni chemicznej.

Przed wrzuceniem poduszek do pralki upewnij się też, że materiał zewnętrzny nie jest uszkodzony. Dziury i pęknięcia sprawią, że wypełnienie wypadnie w trakcie wirowania i ulegnie zniszczeniu.

Podczas prania poduszek z pierza ogranicz się do jednoczesnego czyszczenia maksymalnie dwóch sztuk, o ile są małe. Duże modele warto prać pojedynczo. Dlaczego? To najlepszy sposób na ochronę wypełnienia przez zbiciem się.

Dobrym pomysłem jest również wrzucenie z poduszką piłek tenisowych, które będą nieustannie rozbijać pierze w trakcie prania. Oczywiście koniecznie zmniejsz liczbę obrotów – ustaw je na najniższą możliwą wartość.

Nastaw pralkę na program do tkanin delikatnych, którego temperatura wynosi maksymalnie 30-40 stopni. Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnego modelu, to bardzo możliwe, że ma on wgraną funkcję prania poduszek z pierza.

Co stosować do prania poduszek z pierza?

Co wybrać do prania pierza? Jaki będzie najlepszy proszek do prania w tym wypadku? Najlepszym środkiem do prania poduszek z pierza jest łagodny płyn, najlepiej o hipoalergicznej formule. Silne preparaty o działaniu zmiękczającym czy tradycyjne proszki mogą uszkodzić wypełnienie i sprawić, że po wyczyszczeniu tekstylia będą nadawać się tylko do kosza.

Pranie to nie wszystko, czyli jak prawidłowo suszyć poduszki z pierza

Prawidłowe pranie poduszek z pierza to dopiero początek. Aby po czyszczeniu nadawały się do użytku oraz nie straciły swojej sprężystości i miękkości, należy zadbać także o ich odpowiednie suszenie. Już teraz warto wspomnieć, że w takich przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ suszenie może być procesem czasochłonnym.

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wrzucaj poduszek z pierza do suszarki bębnowej! To najprostszy sposób na uszkodzenie domowych tekstyliów. Urządzenie może sprawić, że wypełnienie zostanie zniszczone, będzie zbite lub pęknie materiał zewnętrzny. Właśnie dlatego o wiele lepszym wyborem jest pozwolenie, aby poduszki wyschły samodzielnie.

Gdy już wypierzesz poduszki z pierza, to wyciągnij je ostrożnie z pralki, a następnie delikatnie roztrzep. Chodzi o to, aby przywrócić wypełnieniu sprężystość i ochronić je przed tworzeniem kulek, czyli przed zbiciem. Kolejnym krokiem jest rozłożenie ich na płasko, najlepiej w przewiewnym miejscu z dostępem do promieni słonecznych.

Poduszki możesz suszyć na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Jeśli nie masz takiej możliwości, to połóż je na klasycznej rozkładanej suszarce do ubrań umieszczonej w pobliżu otwartego okna. Pamiętaj, aby regularnie odwracać tekstylia na drugą stronę i je przetrzepywać.

Dzięki odpowiedniemu praniu i suszeniu poduszek z pierza zostaną one z tobą na wiele lat oraz nie stracą swojej miękkości i puszystości. Wszystkie wskazówki z tego artykułu możesz również wykorzystać podczas czyszczenia kołder z tym samym rodzajem wypełnienia.

Autorka: Katarzyna Wendzonka