Pulsometr na rower to jedno z podstawowych narzędzi treningowych kolarzy. Zastanawiasz się, jaki pulsometr wybrać? Podpowiadamy, jakie parametry będą najistotniejsze.
Pulsometr to urządzenie, które ma za zadanie na bieżąco mierzyć tętno użytkownika. Tego typu sprzęty dla kolarzy są oferowane w formie komputerów rowerowych lub zegarków. Czujnik do analizy tętna jest zakładany na klatkę piersiową. Takie rozwiązanie zapewnia najdokładniejszy pomiar i zawodowi kolarze bardzo chętnie go wykorzystują zarówno podczas treningu, jak i wyścigu.
Od pewnego czasu zegarki multisportowe są dostępne z czujnikiem mierzącym puls z nadgarstka. W drogich modelach renomowanych firm dane o tętnie są bardzo dokładne. W nieco bardziej budżetowych modelach trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dane nie zawsze będą w 100% wiarygodne. Do amatorskiego uprawiania sportu będą jednak wystarczające.
Dlaczego pulsometr na rower jest tak ważny? Osoby, które traktują jazdę na dwóch kółkach nieco poważniej, chcą mieć dostęp do informacji o swoim tętnie. Dzięki niemu można wyznaczyć chociażby próg mleczanowy. Strefy tętna pozwalają na utrzymywanie konkretnego tętna, co podczas kolarskiego treningu jest niezwykle istotne. Warto pamiętać, że pulsometry nie są zarezerwowane wyłącznie dla zawodowców. Każdy amator również może jeździć na rowerze z pulsometrem.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem urządzenia do pomiaru pulsu, zobacz nasze propozycje z rankingu pulsometrów
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy korzystać z zegarka czy komputera rowerowego. Zegarek to dobry wybór dla osób uprawiających więcej niż jeden sport. Jeżeli oprócz jazdy na rowerze, biegasz, pływasz lub jeździsz na nartach, to taki sprzęt będzie dla ciebie niezwykle przydatny. Ceny zegarków zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet 3-4 tys. złotych.
Komputery rowerowe dysponują dużym wyświetlaczem, na którym zobaczymy nie tylko najważniejsze informacje, ale również mapy z aktualną trasą. Po zamontowaniu urządzenia na mostku możemy rozpocząć korzystanie z niego niemal natychmiast. Komputery rowerowe są również nieco tańsze niż zegarki, choć jest to uzależnione od preferencji użytkownika. Ceny najdroższych modeli sięgają około 2000 złotych.
Komputer rowerowy zawiera wszystko, czego potrzebują wymagający kolarze. Mocną stroną urządzenia jest ekran o przekątnej 2,3 cala. Licznik ma wbudowany moduł GPS oraz GLONASS, dzięki którym można bardzo dokładnie określić położenie rowerzysty. W zestawie znajduje się czujnik tętna, kadencji oraz prędkości. Z takim zestawem jazda będzie prawdziwą przyjemnością!
Kolejny bardzo dobrze oceniany pulsometr rowerowy jest dostępny w przystępnej cenie. Duży wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala ma rozdzielczość 240 × 400 px, co gwarantuje świetną widoczność w rozmaitych warunkach.
Komputer rowerowy połączymy z miernikami mocy, a także innymi akcesoriami wspierającymi Bluetooth Smart lub ANT+. Możliwość odpalania map z trasami, to duże udogodnienie! W zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy czujnik kadencji, prędkości, a także opaskę do pomiaru tętna!
To zdecydowanie jeden z najbardziej zaawansowanych zegarków multisportowych na rynku. Nadgarstkowy czujnik tętna ma ulepszoną technologię optyczną, dlatego pomiary będą bardziej wiarygodne. Dodatkowo na pokładzie zegarka znajduje się czujnik pulsoksymetru, który wykorzystuje wiązki światła padające na nadgarstek, aby określić stopień absorpcji tlenu przez ciało. Wiarygodne i kompletne dane na pewno przydadzą się podczas kolarskiego treningu.