Jaki będzie najlepszy kubek termiczny? Częstym problemem kawoszy jest za mały lub zbyt duży kubek termiczny. Tymczasem pojemność to obok izolacji najważniejszy element dobrego kubka. Dobry kubek termiczny nie przecieka i przechowuje wystarczającą ilość płynów. Pamiętaj, że dorosła osoba powinna dziennie wypijać od 1,5 do 3 litrów wody! Warto kupić kubek termiczny chociażby dlatego, aby kontrolować ilość wypijanych dziennie płynów. Uwaga, kubek termiczny mieszczący zaledwie jedną szklankę napoju (około 250 ml) będzie bardziej stosowny dla dziecka niż dla dorosłej osoby.
Przeciętna wielkość szklanki to 200-250 ml, dlatego warto, by wybrany kubek termiczny – zwłaszcza kubek termiczny na kawę – miał objętość przynajmniej 350-500 ml (równowartość około dwóch szklanek napoju). Dobry kubek termiczny to taki, który ma pojemność w górnej granicy wspomnianej pojemności – czyli około 500 ml. Większe kubki powinny wybierać osoby o konkretnych potrzebach, które często muszą rozgrzewać się ciepłym napojem, np. zawodowi kierowcy, kurierzy, osoby pracujące fizycznie.
To, jak duży kubek termiczny wybrać, zależy od wielu czynników. Mężczyźni nieco częściej niż kobiety wybierają duże kubki, mieszczące nawet 800 ml gorącej kawy. O tym, jaki kubek termiczny dla mężczyzny wybrać, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Najważniejsze cechy dobrego kubka termicznego to szczelność – kubek nie może przeciekać, zwłaszcza że często trzymamy go w torebce lub plecaku, razem z innymi ważnymi przedmiotami, izolacja – musi utrzymywać ciepło przynajmniej 3-4 godziny, oraz wygoda w użytkowaniu – ustnik powinien być tak skonstruowany, że z kubka łatwo się pije, a napój się nie wylewa. Na jakie elementy w specyfikacji kubka zwracać uwagę, aby wybrać najlepszy kubek termiczny dla siebie?
Jak sprawdzić, czy kubek termiczny będzie szczelny? Jaki kubek termiczny wybrać, aby mieć pewność, że nie wyleje się w trakcie jazdy komunikacją miejską albo przy nagłym hamowaniu samochodem?
Najszczelniejsze kubki to zazwyczaj te izolowane próżniowo, z uchylanym lub odkręcanym wieczkiem. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wytworzone wieczko, i czy posiada dodatkowe uszczelki. Najlepszy kubek termiczny odznaczający się wysoką szczelnością będzie posiadał wieczko z ustnikiem lub rurką – kubki z uchylanymi wieczkami łatwo przeciekają, jeśli zostaną omyłkowo niedomknięte/niedociśnięte.
Kubek zamknięty plastikową pokrywką, izolowany podwójnie – ale posiadający jakiegoś rodzaju wypełnienie między dwoma izolowanymi ściankami – nie będzie w pełni szczelny. Również pokrywka będzie szybko oddawać temperaturę. Dużym plusem takich kubków jest cena – zazwyczaj są najtańsze na rynku. Jeśli już zdecydujesz się na taki kubek, zwróć uwagę na to, czy posiada dodatkowe elementy zapewniające szczelność, takie jak uszczelki, dziubek – niekapek i w miarę grubą przykrywkę.
Szczelność kubka możemy także sprawdzić z pomocą recenzji video czy opinii innych klientów.
Są różne sposoby izolacji kubków termicznych. Część z nich jest izolowana miedzią, inne są izolowane próżniowo, z pomocą podwójnych ścianek.
Najlepsze kubki termiczne są izolowane podwójnie – temperatura dłużej uwalnia się z takich kubków. Dodatkowym plusem takiego kubka jest fakt, że należą do najszczelniejszych – nawet postawione do góry nogami nie powinny przeciekać. Należy unikać połączeni metal plus plastik, ponieważ takie kubki mogą łatwo pęknąć na łączeniu obu materiałów.
Niestety, dobry kubek termiczny nie jest kubkiem plastikowym. Kubki tylko plastikowe nie trzymają temperatur, a kubki metalowe wykonane z zaledwie jednej warstwy (ścianki) oddają temperaturę za szybko – w mroźny dzień kawa czy herbata może być zimna już nawet po godzinie czy dwóch.
Sprawdź, z czego został wykonany wybrany przez ciebie kubek termiczny. Czy to stal nierdzewna? Czy zawiera szkodliwe dla człowieka i środowiska BPA? Może ma elementy silikonowe lub z tworzywa PP, które są bezpieczne dla zdrowia? Czy tworzywa, z których wykonany jest kubek, wchodzą w reakcje z alkoholem? Pamiętaj, aby uważnie czytać specyfikację kupowanego produktu.
Jaki kubek termiczny kupić? Zobacz ze stawienie popularnych modeli cieszących się bardzo dobrymi opiniami.
Zwłaszcza dobry kubek przeznaczony do samochodu powinien odznaczać się konkretnymi cechami. Przede wszystkim sprawdź, czy mieści się on w uchwytach lub półeczkach w twoim aucie. Kubek nie powinien się ślizgać ani obijać, nie powinien też być zamocowany czy ustawiony zbyt płytko. Jeśli masz problem z ustawieniem naczynia, warto rozważyć dodatkowy uchwyt na kubek termiczny do samochodu.
Aby kubek termiczny cały czas utrzymywał temperaturę, możesz wybrać model podgrzewany na ładowarkę USB czy samochodową.
Dlaczego dobry kubek termiczny dla dziecka do szkoły jest lepszym wyjściem niż bidon? Przede wszystkim dlatego, że kubki termiczne trzymają temperaturę. W zależności od tego, czy wybrałeś najlepszy kubek termiczny, czy przeciętny, czas izolacji płynu może wynosić nawet 6 godzin – czyli statystycznie tyle, ile twoje dziecko przebywa w szkole.
Boisz się, że dziecko w trakcie zabawy czy gonitwy na korytarzu wyleje na siebie wodę? Zainwestuj w kubek termiczny z dziubkiem. Jak wybrać kubek termiczny z dziubkiem dla dziecka? Wybierz popularną, sprawdzoną markę, np. Chicco, która stosuje ustniki typu „niekapek”. Dziecko woli pić przez słomkę niż niekapek? Pamiętaj, żeby sprawdzić specyfikację. Najlepszy kubek termiczny dla dziecka nie powinien przeciekać nawet przez słomkę – dobry producent powinien stosować rozwiązania zapobiegające przypadkowemu wylaniu się napoju.
Ustnik powinien być wykonany z tworzywa niealergizującego, dopuszczonego do produkcji przez kraje europejskie. Pamiętaj, żeby wybrać taki kubek termiczny dla dziecka, aby nie parzył malca w dłonie – dobry kubek powinien posiadać termoizolację, np. gumową, również w przypadku produktów przeznaczonych do użytku przez dzieci.
Dlatego dobrym wyjściem dla wszystkich turystów jest kubek termiczny – o nieco większej pojemności niż przeciętne kubki, poręczne – najlepiej ze zdejmowaną rączką – które można przytroczyć do plecaka oraz odpowiednio izolowane.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie kubka termicznego na wycieczki górskie? Przede wszystkim:
Unikaj kubków aluminiowych – wybierz dobry kubek termiczny z izolacją próżniową, podwójną metalową. Unikaj kubków plastikowych, które często przeciekają.