Data publikacji:

Jakie są rodzaje sztućców i jakie sztućce wybrać?

Czy wiesz, że rodzaje sztućców nie kończą się tylko na widelcach, nożach, łyżkach i łyżeczkach do kawy? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przewodnik po podstawowych elementach zastawy stołowej i poradnik, dzięki któremu wybierzesz idealne sztućce do swojego domu. Zaczynamy!

rodzaje sztućców

Rodzaje sztućców pod lupą

Usiądź wygodnie, bo lista rodzajów sztućców jest dość długa. Sprawdź, jakie typy wyróżniamy i jakie ma zastosowanie każdy z nich!

Wybierz z nami dobre noże kuchenne

Łyżki

Wyróżniamy modele stołowe, do sałaty, serwowania, ziemniaków i wazowe. Tego rodzaju sztućce, jak z pewnością wiesz, mają malutką miseczkę, dzięki której możesz bez problemu nakładać zarówno potrawy płynne, jak i rzadkie.

Łyżeczki

Dzielimy je na te do kawy i herbaty, do espresso, deserowe, do cukru, latte, lodów, miodu, mokki i koktajlowe. Przykładowo łyżeczki do kawy są mniejsze od tych do herbaty, a te do cukru powinny mieć kształt prostokąta. Z kolei modele przeznaczone do deserów zazwyczaj są dłuższe i mają smuklejszą formę.

Noże stołowe

Wśród nich znajdziesz sztućce deserowe, do masła, owoców, ryb, steków i obiadowe. Te ostatnie z pewnością dobrze znasz – mają średnią ostrość i niewielkie ząbki. Inaczej jest w przypadku modeli do steków, które są bardzo ostre i mają spiczastą końcówkę. Najmniejszym nożykiem jest ten deserowy.

Widelce

Wśród tych rodzajów sztućców znajdziesz modele deserowe, do mięsa, przekąsek, ryb, sałaty, do serwowania i stołowe. Ostatni rodzaj ma długie i duże cztery ząbki, podobnie jak jego odrobinę mniejszy odpowiednik, czyli model do przystawek. Widelce do ryb mają charakterystyczne wycięcie między ząbkami, podczas gdy deserowe są dość małe – ich rozmiar odpowiada wielkości łyżeczek do herbaty.

Jakie sztućce wybrać?

Wiesz już, jakie rodzaje sztućców znajdziesz w popularnych sklepach. A jak wybrać te odpowiednie? Zacznij od materiału wykonania, który ma wpływ nie tylko na trwałość zamówionych produktów, ale także na łatwość ich czyszczenia.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się sztućce wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał może pochwalić się rewelacyjną wytrzymałością i odpornością na złamania, zarysowania czy wgniecenia. Dodatkowo nie ulega korozji, a do tego można bez problemu czyścić stal nierdzewną w zmywarce.

Przeczytaj również: Najlepszy zestaw garnków. Ranking polecanych

Oprócz stali nierdzewnej możesz wybrać również sztućce ze srebra, które są ponadczasowym synonimem elegancji. Takie modele warto jednak zostawić na wyjątkowe okazje, ponieważ wymagają szczególnego traktowania – mycia ręcznego za pomocą delikatnych detergentów oraz unikania kontaktu z rybami czy jajkami.

Kolejna ważna kwestia to wykończenie, które może być matowe lub z połyskiem. Klienci najchętniej wybierają drugie rozwiązanie, ponieważ takie sztućce są łatwiejsze w czyszczeniu i odporne na zarysowania. Co więcej, na matowej powierzchni wszystkie zacieki są bardzo dobrze widoczne, dlatego takie modele wymagają polerowania.

Inne przydatne rodzaje sztućców i nie tylko

Wymienione wyżej rodzaje sztućców to dopiero początek oferty różnych producentów. Praktycznym dodatkiem w każdej kuchni są na przykład ostrzałki do noży, dzięki którym możesz w łatwy i szybki sposób przywrócić im pierwotną ostrość. Na rynku znajdziesz ostrzałki szczelinowe, kamienie i stalki.

Możesz także zdecydować się na dokupienie innych rodzajów sztućców – noża do ciasta, łyżki do lodów czy specjalnych widelców do mięsa. Świetnym wyborem są modele dopasowane do pozostałych elementów, które masz w swojej kuchni.

Równie znakomitym pomysłem będzie zafundowanie sobie akcesoriów do sztućców, które pomogą ci przede wszystkim w ich organizacji i wygodnym przechowywaniu. Do wyboru masz między innymi bloki i stojaki na noże, listwy i uchwyty magnetyczne oraz praktyczne wkłady do szuflad.

Czy warto kupić komplet sztućców?

Nie chcesz samodzielnie kompletować wyposażenia swojej kuchni? W takim razie strzałem w dziesiątkę będą gotowe zestaw sztućców, które są znakomitym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ale nie tylko. Decydując się na zakupienie kompletu, możesz wybierać spośród propozycji zawierających zestawy dla 2, 4, 6, a nawet 18 osób!

W standardowym zestawie sztućców znajdziesz noże, łyżki i widelce obiadowe oraz widelczyki do ciasta i łyżeczki do herbaty. Oprócz nich producenci przygotowali bardziej rozbudowane komplety, do których dodali między innymi łyżki wazowe, do mięs i do sałatek, szczypce do cukru czy sztućce do ryb.

Dodatkowo na rynku znajdziesz komplety sztućców sprzedawane od razu w opakowaniu, w którym możesz je później przechowywać. Najpopularniejszy rodzaj to pudełka, jednak świetnym wyborem będzie również walizka. Szczególnie polecamy ci zakup takiego zestawu, jeśli szukasz sztućców na wyjątkowe okazje.

Jak poprawnie układać sztućce?

Zakup odpowiedniego rodzaju sztućców to dopiero początek. Równie ważne jest ich prawidłowe ułożenie na stole, zwłaszcza podczas eleganckiej kolacji dla znajomych czy rodziny. Przy samym talerzu powinny znaleźć się: widelec po lewej stronie i nóż po prawej. Pamiętaj, aby model z ząbkami miał wierzch ostrza skierowany do środka, a nie na zewnątrz.

Około 2-3 cm od noża połóż łyżkę do zupy, a przy widelcu obiadowym umieść ten przystawkowy, jeśli planujesz zaserwować smaczne startery. Z kolei nad talerzem powinno znaleźć się miejsce dla sztućców deserowych – widelczyka, a nad nim dla łyżeczki.

Jeśli planujesz podać rybę, to należy użyć specjalnych sztućców i zastąpić nimi widelce i noże obiadowe. Co więcej, przyjęło się, że na stole powinny znajdować się maksymalnie 3 komplety.

Na zakończenie mamy dla ciebie cenną wskazówkę! Jeżeli będziesz mieć problem z zapamiętaniem ułożenia sztućców, to pamiętaj, że wystarczy umieścić je na stole w takiej kolejności, w jakiej będą serwowane dania. Modele do pierwszych potraw muszą znaleźć się najdalej od talerza, a te do głównych od razu przy nim.

Autorka: Katarzyna Wendzonka