Data publikacji:

Czy warto kupić ściskacz do rąk?

Ściskacz do rąk to niewielkie urządzenie o prostej budowie służące do ćwiczeń mięśni dłoni i przedramion. Chętnie korzystają z niego osoby trenujące siłowo, wspinacze, tenisiści oraz pacjenci po urazach w trakcie rehabilitacji. Czy warto kupić ściskacz do rąk? Co daje jego używanie? Sprawdź!

ściskacz do rąk

Ściskacz do rąk – co to jest?

Szukasz niedrogiego sprzętu do ćwiczenia mięśni dłoni, palców i przedramion? Zainwestuj w ściskacz do rąk! Urządzenie wyróżnia się prostą budową i niewielkimi rozmiarami. Bez problemu możesz wrzucić je do torby czy nawet do kieszeni bluzy. Wykorzystasz go podczas treningu w domu, nawet siedząc przed telewizorem.

Najprostszy ściskacz do dłoni przypomina nieco wyglądem ręcznego dziadka do orzechów. Na rynku istnieje jednak kilka rodzajów urządzeń, dlatego na pewno będziesz w stanie wybrać sprzęt, który najlepiej będzie spełniał twoje potrzeby.

Najpopularniejsze rodzaje ściskaczy do dłoni to:

  • Ściskacz do rąk sprężynowy – składa się z dwóch rączek oraz umieszczonej między nimi grubej sprężyny, służy do ćwiczenia i wzmacniania mięśni dłoni, ramion i przedramion.
  • Ściskacz do rąk antystresowy – może to być piłeczka, zabawka czy też gniotek. Służy głównie do rehabilitacji po urazach, ponadto pomaga się odprężyć i zrelaksować.
  • Ściskacz do rąk i palców – często korzystają z niego osoby uprawiające wspinaczkę, trenujące tenisa, a nawet grające na instrumentach, gdyż urządzenie wzmacnia mięśnie palców i poprawia ich koordynację.

Ściskacze do rąk – czy warto?

Czy warto zainwestować w ściskacz do rąk? Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu kupić, jeśli chcesz zwiększyć siłę dłoni, potrenować mięśnie przedramion lub poprawić koordynację palców – właśnie prosty ściskacz do rąk. Urządzenie jest bardzo praktyczne, niedrogie i kompaktowe. Bez problemu zabierzesz je na wakacje, weekend czy nawet do pracy.

Jakie efekty dają ściskacze do rąk? Regularne stosowanie urządzenia pomoże ci:

  • zwiększyć siłę dłoni i nadgarstków,
  • poprawić koordynację i sprawność palców,
  • wyrzeźbić mięśnie przedramion,
  • poprawić chwyt,
  • poprawić wyniki w podnoszeniu sztangi,
  • szybciej powrócić do sprawności po urazie dłoni czy ręki.

Ściskacz do rąk – jak ćwiczyć?

Jak ćwiczyć dłonie i przedramiona przy użyciu ściskacza do rąk? To bardzo proste! Trening polega na miarowym ściskaniu urządzenia za pomocą jednej ręki. Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej siły oporu. Na rynku znaleźć można nawet ściskacze, w których samodzielnie ustawisz sobie opór.

Pamiętaj – mierz siły na zamiary, aby nie nabawić się kontuzji. Ściskacz do dłoni należy dociskać do samego końca. Systematyczność to klucz do sukcesu!

Dla kogo jest ściskacz do rąk?

U kogo sprawdzi się ściskacz do rąk? Zależy to głównie od rodzaju urządzenia. Ściskacze antystresowe, które mają zwykle postać gumowej piłeczki, to świetne narzędzie dla osób po urazach dłoni i ręki, a także cierpiących na choroby mięśni czy stawów.

Ćwiczenia ze ściskaczem wspomagają rehabilitację i przyspieszają powrót do zdrowia. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem treningu skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym! Ponadto antystresowe ściskacze sprawdzą się u osób żyjących w ciągłym napięciu, gdyż doskonale odprężają i relaksują.

Sprężynowe ściskacze do dłoni dedykowane są sportowcom. Z pewnością przydadzą się kulturystom oraz wszystkim, którzy chcą zbudować mięśnie przedramion i poprawić wyniki w podnoszeniu ciężarów.

To również doskonałe narzędzie dla wspinaczy, tenisistów czy innych sportowców, dla których dobra koordynacja i sprawność palców są kluczowe. Z tego samego powodu ściskacze do rąk sprawdzą się również u muzyków, np. pianistów czy skrzypków.

Jaki ściskacz do rąk wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na solidność wykonania urządzenia. Sprawdź również jego opór oraz możliwość regulacji – to bardzo przydatna funkcja. Weź pod uwagę także rozmiar i ciężar produktu.

Ile kosztuje ściskacz do rąk? Najtańsze są antystresowe piłeczki, jednak sprężynowe ściskacze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą być wyposażone w takie funkcje jak licznik postępów.

Jaki ściskacz do dłoni wybrać? Poniżej znajdziesz krótki ranking popularnych produktów.

Just7Gym – zestaw sześciu ściskaczy do rąk od 50 do 160 kg

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje zestaw sześciu ściskaczy do rąk marki Just7Gym. To doskonała propozycja dla wszystkich trenujących osób, które chcą zwiększyć siłę swoich dłoni i przedramion.

W komplecie znajduje się sześć ściskaczy o oporze od 50 kg do 160 kg. Regularny trening pomoże ci pokonać drogę od poziomu początkującego do… potwora uścisku!

Powerball 250Hz Pro – profesjonalny ściskacz do rąk w formie kuli

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje nowoczesny ściskacz do rąk marki Powerball. Ma on postać niebieskiej kuli, która bardzo szybko się obraca. Zadaniem użytkownika jest kontynuowanie obrotu urządzenia, tak aby osiągnąć prędkość nawet kilkunastu tysięcy obrotów na minutę.

Przy 15 tys. obrotów na dłonie działa siła o wielkości ok. 20 kg. Ściskacz ma wbudowany komputer, który pokazuje wyniki użytkownika. To świetne narzędzie dla sportowców, muzyków czy osób w trakcie rehabilitacji.

Gorilla Sports – ściskacze do rąk o różnych oporach

Ściskacze do dłoni marki Gorilla Sports składają się z białych uchwytów oraz sprężyny ze stali nierdzewnej. Są estetyczne i solidnie wykonane. W serii dostępne są urządzenia o oporze od 45 do nawet 159 kg. Dzięki temu na pewno znajdziesz ściskacz najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.

Allright – niedrogi sprężynowy ściskacz do rąk

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest ściskacz do rąk marki Allright. Produkt jest poręczny i kompaktowy. Doskonale nadaje się do ćwiczeń oraz rehabilitacji. Profilowane uchwyty na palce ułatwiają użytkowanie. Marka Allright produkuje również profesjonalne ściskacze do rąk dla sportowców z regulowaną siłą oporu!

Autorka: Olga Wacholc