Data modyfikacji:

Soda na mszyce – tani i szybki sposób na oprysk

Mszyce to pasożyty znane niejednemu ogrodnikowi. Te kłopotliwe owady niszczą rośliny, ograniczają ich wzrost i przenoszą groźne choroby, dlatego dla dobra upraw należy je zwalczać. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych i drogich środków. Soda na mszyce sprawdzi się równie dobrze, a kosztuje grosze!

soda na mszyce

Soda skutecznym sposobem na mszyce

Każdy właściciel ogrodu wie, jak mszyce mogą odebrać radość z pięknego ogródka. Te niewielkie i niepozorne owady zjadają liście oraz zarażają rośliny groźnymi chorobami, doszczętnie je niszcząc. Niegdyś naturalnym sposobem na mszyce były biedronki, jednak w ostatnich latach ich populacja spadła.

Ogrodnicy poszukują więc innych metod ochrony roślin przed mszycami. Nie musisz jednak decydować się na drogie środki ochronne. Naturalny i tani preparat z całą pewnością masz w swojej kuchni. Mowa o sodzie oczyszczonej. Jak działają domowe sposoby na mszyce z sodą w roli głównej?

Woda z sodą na mszyce – skuteczny oprysk

Odpowiednio przygotowany oprysk z sody jest całkowicie bezpieczny dla roślin. Dla mszyc natomiast jest to mieszanka zabójcza. Ponadto nowe osobniki nie będą zbliżały się do opryskanych okazów.

Sodowy oprysk okazuje się skuteczny również w walce z chorobami grzybicznymi roślin. Jeśli zauważasz biały nalot na swoich uprawach, spróbuj odratować je właśnie za pomocą sody oczyszczonej.

Oprysk z sody nie tylko na mszyce

Stosowanie oprysków z sodą oczyszczoną uchroni twoje uprawy nie tylko przed mszycami. To także znakomity sposób na ślimaki, mączniki i mrówki w ogrodzie. Ponadto soda ogranicza rozwój chwastów, ponieważ działa jak naturalny herbicyd. Stosuj ją nie tylko na grządkach, ale także na ścieżkach swojego ogródka.

Soda na mszyce – przepisy na opryski

Chcąc uchronić rośliny przed mszycami, zapoznaj się z przepisami na sodowe opryski. Zachowanie proporcji jest bardzo ważne; zbyt duża ilość sody oczyszczonej może zaszkodzić roślinom.

Oprysk z oliwą i sodą na mszyce

¼ łyżeczki sody wymieszaj z 1/3 łyżeczki oleju oraz 1 litrem przegotowanej wody. Dokładnie wymieszaj.

Woda z mydłem i sodą na mszyce

Wymieszaj ½ łyżeczki sody, 2 ml szarego mydła oraz 1 litr przegotowanej wody, a na koniec dokładnie wymieszaj.

Ocet i soda na mszyce

½ łyżeczki sody i 1 łyżeczkę octu spirytusowego rozpuść w 1 litrze wody, na koniec wstrząsając lub mieszając.

Soda na mszyce – jak stosować?

Oprysk z sody należy przelać do ręcznego spryskiwacza i stosować co 5-7 dni. Soda działa delikatniej niż chemiczne opryski, dlatego na efekty jej działania przyjdzie ci odrobinę zaczekać.

Pamiętaj o tym, aby zawsze stosować małą ilość sody i rozcieńczać ją w wodzie – soda to substancja mocno zasadowa, dlatego używana w nadmiarze może zaszkodzić twoim uprawom. Wstrzymaj się od oprysków, jeśli w twoim ogródku pojawiły się larwy biedronek. Soda może im zaszkodzić, a są one naturalnymi wrogami mszyc.

Woda z sodą przedłuża trwałość kwiatów ciętych

Sodę możesz wykorzystać również jako naturalną odżywkę do ciętych kwiatów. Zanim wstawisz je do wazonu z wodą, wsyp do niego ½ łyżeczki sody, która zmiękczy wodę i w naturalny sposób ją odkazi. To prosty sposób na to, by móc cieszyć się pięknym bukietem jeszcze dłużej.

Oprysk z sody – naturalny sposób na zdrowe rośliny

Nie musisz kupować chemicznych oprysków, by zwalczyć kłopotliwe owady. W swojej kuchni znajdziesz wiele substancji, które odstraszą szkodniki bez szkody dla kondycji roślin. Oprysk z sody to jedna z najlepszych metod walki z mszycami. Koniecznie ją wypróbuj!

Autorka: Joanna Stanuch