Rozładowany akumulator może przytrafić się każdemu kierowcy. Wystarczy nieopatrznie pozostawiona włączona wewnętrzna lampka i rano można zastać nieprzyjemną niespodziankę. Jeżeli w pobliżu znajduje się ktoś, kto może użyczyć kabli rozruchowych i swojego pojazdu, problem nie jest duży. Gorzej, jeżeli nikogo takiego nie ma w okolicy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi niepozorne urządzenie – starter do rozruchu samochodu. Co to właściwie jest, dlaczego warto go mieć i czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!
Starter do odpalania samochodu to nic innego jak dość niewielkie, przenośne urządzenie, posiadające wbudowany akumulator litowo-jonowy o dużej pojemności, który umożliwia rozruch samochodu. Można go skojarzyć ze swego rodzaju powerbankiem, wzbogaconym o funkcję odpalenia pojazdu. Działa na takiej samej zasadzie jak kable rozruchowe, jednak po przeciwnej stronie nie ma drugiego pojazdu, a niewielkie urządzenie.
Booster rozruchowy nierzadko ma również kilka dodatkowych funkcji. Producenci coraz częściej doposażają swoje urządzenia w latarkę, niewielki młotek czy kompresor. Można też spotkać startery nadające się do podładowania elektroniki, takiej jak laptop, telefon, słuchawki bezprzewodowe, lodówka turystyczna, nawigacja GPS czy odkurzacz samochodowy. Każde z wymienionych akcesoriów może być przydatne w obliczu kryzysu i uratować sytuację, jednak bez prądu na nic się nie zda.
Co istotne, przenośny starter do samochodu da sobie radę w każdych warunkach atmosferycznych. Doskonale poradzi sobie z rozruchem pojazdu zarówno w upale, jak i na mrozie. Nie straszne mu także opady deszczu czy śniegu.
Kierowcy dzielą się na tych, którym już kiedyś rozładował się akumulator, i na tych, których dopiero to spotka. Zaświecone światła, zostawiona lampeczka albo duży mróz czy po prostu przedłużająca się bezczynność. Nawet w pełni naładowany akumulator po dłuższej przerwie się rozładuje. Powodów nieuruchamiania się akumulatora może być wiele. Zazwyczaj zdarzają się one w najmniej oczekiwanych momentach i kiedy człowiek się spieszy.
Sytuacja jest nieciekawa, ale nie tragiczna, jeśli wokół są ludzie mogący przynieść pomoc. Nie zawsze jednak okoliczności są na tyle sprzyjające, dlatego powerbank do samochodu jest nieodzownym sprzętem w każdym samochodzie. Tym bardziej, że może uratować sytuację także w momencie, gdy po prostu nie ma się ochoty lub nastroju na proszenie kogoś o pomoc. Niezależnie od sytuacji i powodu problemów z rozruchem samochodu starter będzie idealnym rozwiązaniem.
Obsługa przenośnego startera do uruchomienia samochodu jest bardzo prosta i każdy kierowca powinien sobie z nią poradzić. Do urządzenia dołączone są dwa kable, służące do połączenia go z pojazdem. W zależności od wybranego modelu mogą one być zamocowane na stałe lub całkowicie odpinane.
Samo podpięcie wygląda tak samo, jak w przypadku podłączania kabli rozruchowych do drugiego samochodu. W pierwszej kolejności należy podpiąć kabel z plusem do plusa znajdującego się na akumulatorze. Następnie podpina się kabel z symbolem minusa. Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika i deinstalacja kabli. Na tym etapie kolejność odwraca się – najpierw powinien zostać odpięty minus, później plus. Po odpięciu przewodów i schowaniu urządzenia można bez przeszkód wyruszać w dalszą drogę.
Tak naprawdę istotne kryterium jest jedno – wartość prądu rozruchowego. Starter o większym natężeniu będzie mógł uruchomić silnik o większej pojemności. Najtańsze powerbanki nie poradzą sobie z dużymi pojazdami. Przekłada się to na cenę urządzenia, więc warto zastanowić się, jakie parametry będą pasowały do posiadanego samochodu, aby nie kupić zbyt słabego akcesorium ani nie inwestować bez potrzeby w bardzo drogi sprzęt.
Dość ważnym czynnikiem jest także waga. Startery do samochodów mają różne wymiary, a co za tym idzie, mocno różnią się także ciężarem (mogą ważyć od 8 do nawet 20 kg). Dobrą praktyką będzie przeanalizowanie tego, kto w ogóle użytkuje samochód i kto robi to najczęściej. „Wpadka” z padniętym akumulatorem może się zdarzyć każdemu, dlatego także warto, by każda korzystająca z pojazdu osoba poradziła sobie z obsługą startera.
Zastanawiając się, który starter wybrać, warto zwrócić także uwagę na dodatkowe możliwości i funkcjonalności, jakie oferuje dany model. Przenośny starter do samochodu może być najprostszym urządzeniem, służącym wyłącznie do rozruchu pojazdu, ale też kompleksową pomocą w razie różnych kryzysowych sytuacji. Wiele modeli starterów wyposażonych jest w gniazdo USB, 230 V, 12 V, latarkę i kompresor do podpompowania kół. Wszechstronność ich zastosowania pozwala ograniczyć walający się po bagażniku sprzęt do jednego niewielkiego urządzenia. Większość oferowanych na rynku starterów do rozruchu nadaje się do zastosowania zarówno w przypadku samochodów na benzynę, jak i na olej napędowy. Mimo tego warto upewnić się, że wybrany model będzie pasował do posiadanego pojazdu. Taka informacja zawsze jest podawana przez producenta.