Data publikacji:

Jakie suplementy dla biegacza?

Suplementy stają się coraz popularniejszym środkiem wspomagania podczas wysiłku wytrzymałościowego. To właśnie długie i wyczerpujące treningi prowadzą do obciążenia psychicznego i zaburzenia homeostazy, czyli naturalnej równowagi organizmu. Zobacz, jakie suplementy dla biegacza wybrać.

Suplementy dla biegacza

Suplementy dla biegacza. Czy warto je stosować?

Bieganie jest dyscypliną dość wysiłkową i specyficznym sportem, tym bardziej jeśli zależy nam na rezultatach. W przypadku treningów pod kątem tej dyscypliny najczęściej łączy się sesje biegowe z treningami na siłowni.

Głównie z uwagi na fakt, że biegacz w celu polepszenia formy musi pracować nad wydolnością, wytrzymałością oraz siłą mięśni. To z kolei wymaga zaangażowania i wzmacniania odpowiednich włókien mięśniowych oraz zbudowania właściwej dla tego celu bazy tlenowej/wydolnościowej. Należy jednak mieć na uwadze, że treningi krótkodystansowe (typowo sprinterskie) różnią się od biegów długodystansowych. Niemniej jednak głównym celem jest zbudowanie solidnych podstaw, aby łatwiej było uzyskiwać coraz lepsze wyniki sportowe. Pomocne w tym zakresie mogą być suplementy dla biegacza.

Jakie suplementy dla biegaczy wybrać?

Systematycznie ćwiczysz, trenujesz, ale odczuwasz braki sił i częste zmęczenie? To właśnie jest ten moment, kiedy organizm daje o sobie znać, że jest coś nie tak. Nie zapominajmy o suplementach, bo już dawno przestały być tylko zarezerwowane dla silnych i profesjonalnych biegaczy. Suplementy mogą również zażywać biegacze amatorzy, którzy naprawdę ciężko ćwiczą, by osiągnąć cel.

Zdrowe odżywianie jest najważniejsze i nie zapominajmy o tym, bo suplementy i odżywki dla biegaczy mają za zadanie tylko uzupełnić, a nie zastąpić twojej diety. Jakie produkty wybrać? Jakie będzie najlepsze białko dla biegacza?

Najpopularniejsze suplementy dla biegacza

Suplementy BCAA dla biegacza

Jedne z najważniejszych składników odżywczych przeznaczonych dla osób aktywnych, uprawiających sport czy ćwiczących na siłowni. Odgrywają kluczową rolę w prawidłowym przebiegu procesów naprawczych we włóknach mięśniowych po treningu siłowym.

Właściwa regeneracja mięśni gwarantuje wzrost ich siły, wytrzymałości i rozmiarów. Najlepsze BCAA pomaga utrzymać dodatni bilans azotowy, który zwiększa przyswajanie białek przez organizm, co jest głównym warunkiem anabolizmu mięśniowego.

Termogeniki dla biegaczy

Odpowiadają za podwyższenie termogenezy, która odpowiedzialna jest za tempo przemiany materii. Termogeniki przyczyniają się właśnie do podwyższenia tego tempa. Do termogeników należy m.in. kofeina, guarana czy kawa.

Kwasy omega-3

Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także zwiększają wytrzymałość.

Izolat białka

Preparaty z izolatem białka wspomagają regenerację mięśni.

Odżywki z glukozaminą dla biegaczy

Związek chemiczny posiadający właściwości przeciwzapalne i pozytywny wpływ na stawy.

Nie tylko odżywki dla biegaczy mają znaczenie

Nawodnienie to kolejna ważna sprawa. Ważne jest, abyśmy dostarczali organizmowi odpowiedniej ilości wody nie tylko po wysiłku, ale również w ciągu dnia, dzięki czemu organizm łatwiej będzie się regenerował. W celu uzupełnienia poziomu elektrolitów można sięgnąć również po napoje izotoniczne.

Najnowsze badania pokazują, że aż 65 procent biegaczy amatorów przyjmuje dodatkową suplementację. Wśród zawodowców odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi aż 90 procent.

Jaka jest rola przyjmowania witamin? Przede wszystkim przyjmuje się je po to, aby poprawić efekty treningów. Dla naprawdę dużej grupy stanowią one jeden z kluczowych czynników, które pozwalają osiągnąć sukces. Oczywiście obok zbilansowanej diety, wzmożonych, regularnych treningów i indywidualnych predyspozycji.

Wśród korzyści przyjmowania suplementów biegacze wymieniają między innymi poprawę wyników i pomoc w przystosowaniu organizmu do coraz bardziej wymagających treningów. Również wiele osób podkreśla, że dobrze dobrana suplementacja pozwala na ułożenia jeszcze lepszego planu treningu, ponieważ preparaty pozwalają na szybsza regenerację mięśni, a oznacza to, że możemy biegać coraz więcej i nie tracimy czasu na odpoczynek. Unikamy chronicznego zmęczenia, chorób, a nawet urazów. Dodatkowo część biegaczy zauważa znaczną redukcję masy i lepsze zdrowie oraz samopoczucie.

Przeczytaj także: Najlepsze suplementy na stawy. Ranking

Suplementy dla biegaczy dostępne na rynku 

Na rynku jest wiele dostępnych środków suplementów dla biegaczy, wśród których bez problemu dopasujemy coś do naszych potrzeb. Mamy do wyboru spalacze tłuszczu, węglowodany, preparaty witaminowe i oczywiście najpopularniejsze, czyli odżywki białkowe i potreningowe.

Ale bądźmy ostrożni wśród tych wszystkich ofert, ponieważ w bardzo łatwy sposób można się nabrać na nieuczciwych sprzedawców i dać się złapać na chwyt marketingowy. Nie wierzmy w zapewnienia reklam, nie ma złotego środka na wszystko.

Na rynku znajdziemy suplementy, takie jak: 

  • witaminowo-mineralne,
  • białkowe,
  • na kości,
  • z grupy odpornościowych.

Nie ma wątpliwości, że bieganie jest męczące dla organizmu – zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Dostarczanie swoim mięśniom, kościom i umysłowi składników odżywczych pozwoli ci bez wątpienia dłużej pozostać na torze. Niezależnie od twoich umiejętności, metodą prób i błędów przekonasz się, że suplementy dla biegaczy pomogą ci poprawić wytrzymałość i regenerację.

Autor: Natalia Werbolewska