Data publikacji:

Ranking termosów turystycznych

Dobry termos turystyczny to absolutny must have każdej podróży. Pozwala nam na zachowanie temperatury napoju bądź posiłku, dzięki czemu każda wyprawa będzie zakończona sukcesem. Niezależnie, czy planujesz ambitną wycieczkę w wysokie góry, czy może relaks na plaży, dobry termos turystyczny pozwoli ci zaspokoić swój głód lub pragnienie w każdych warunkach. Występują w różnych modelach i kolorach. Utrzymują zimno i ciepło. Posiadają korek tradycyjny lub nowoczesny. O tym, na co zwracać uwagę podczas zakupu profesjonalnego termosu, dowiesz się z poniższego materiału.

termos

Dlaczego warto kupić termos turystyczny z rankingu? Budowa i właściwości

Termos to naczynie posiadające podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu, nazywana inaczej próżnią techniczną. Wykazuje ona doskonałe właściwości izolacyjnie, dzięki czemu przechowywanie zimnego czy ciepłego napoju nie stanowi najmniejszego problemu. Technicznie termos zbudowany jest z pojemnika na płyn lub posiłek, korka i nakrętki.

Termos każdorazowo wyposażony jest w korek manualny (czyli taki, który odkręcamy sami) bądź korek automatyczny (otwierający się po użyciu przycisku). Niektóre termosy łączą w sobie obie opcje (tzw. termosy hybrydowe). Należy mieć na uwadze, że korek manualny przez to, że po otwarciu odkrywa dużą powierzchnię naczynia, przyczynia się do szybszej utraty temperatury. Z kolei korek automatyczny wiąże się z poniesieniem wyższego kosztu zakupu.

Decydując się na zakup termosu, powinniśmy zwrócić również uwagę na kilka elementów, które będą w bezpośredni sposób wpływać na ich jakość i komfort użytkowania. Po pierwsze, zapoznajmy się z opisem producenta na temat czasu, w jakim wybrany przez nas termos zatrzymuje i utrzymuje temperaturę. Dobre termosy turystyczne wykazują takie właściwości w okresie od 6 do 24 godzin. Ten czas zależy również od warunków, w jakich termos jest przechowywany – w bardzo zimne dni może on być krótszy niż na przykład w jesienne popołudnie.

Podczas zakupów warto zwrócić również uwagę na jego pojemność (termosy występują w pojemnościach od 300 ml do niemal 3 litrów, jednak najbardziej popularne są te w rozmiarach 500-1000 ml), sposób pokrycia zewnętrznych ścianek, liczba kubków (tak, istnieją termosy z kilkoma kubkami, umieszczonymi pod nakrętkami! Warto jednak przyjrzeć się materiałowi z jakiego są wykonane, by zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania, zwłaszcza przy ciepłych napojach), uchwyt lub jego brak, a także kolor, co ma szczególne znaczenie w przypadku pań.

Dla fanów nowinek technologicznych dobrym pomysłem okażą się termosy wskazujące temperaturę umieszczonego w nim napoju, a także termosy wyposażone w pompkę, które umożliwiają dozowanie napoju do naczynia typu filiżanka czy kubek.

Najlepszy termos turystyczny. Ranking TOP10

Jaki będzie dobry termos turystyczny?

Kupując termos, zwrócić uwagę na:
  • materiał, z jakiego wykonany jest termos; 
  • jakie właściwości wykazuje termos – jak długo producent gwarantuje utrzymanie temperatury. Co ciekawe, termosy są w stanie nawet trzykrotnie dłużej utrzymywać zimno niż ciepło; 
  • odporność termosu na uszkodzenia; 
  • antypoślizgowe właściwości termosu, pozwalające na bezpieczne użytkowanie.

Rodzaje termosów turystycznych

Najczęściej występujące termosy dzielimy na termosy kubki lub termosy obiadowe. Mogą one być wykonane z tworzywa sztucznego bądź stali nierdzewnej. Każdy z nich wykazuje inne zalety.

  • Termos z tworzywa sztucznego składa się z plastikowej obudowy i szklanego wkładu. Nakrętka pełni w takim wypadku rolę filiżanki. Jest nieco cięższy od termosu ze stali, a to za sprawą szklanego wkładu. Niemniej to doskonała propozycja na krótkie wycieczki. 
  • Termos ze stali nierdzewnej jest odporny na uszkodzenia, ale również często lżejszy od termosu z tworzywa sztucznego (wkład stalowy waży bowiem mniej od szklanego). Doskonale sprawdzi się w plecaku wymagających górskich podróżników, dla których każdy gram bagażu ma znaczenie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując termos turystyczny z rankingu?

Kupując termos, warto również zwrócić uwagę na kilka detali, które bezpośrednio wpłyną na komfort użytkowania termosu.

  • Po pierwsze, sprawdźmy, ile kubków mieści nasz termos. Dobrym wyborem są termosy dla dwóch osób. Zresztą dodatkowy kubek to również kolejna bariera, która chroni nasze produkty przed utratą ciepła. 
  • Po drugie, zastanówmy się, czy wychodząc na długą wycieczkę, nie zabrać kilku napojów bądź jedzenia i napoju. Pomocne w takim wypadku okażą się termosy kilkukomorowe. 
  • Po trzecie, sprawdźmy, w jaki sposób wykonana jest powierzchnia termosu. Jeśli jest chropowata, pozwoli ci to na stabilniejsze chwycenie w dłoń naczynia. To szczególnie przydatna cecha w zimie, gdy chcemy trzymać termos przez rękawice.
  • Po czwarte, warto przyjrzeć się, czy wybrany termos jest pokryty od wewnątrz cienką warstwą srebra. Zapobiega ona bowiem rozwojowi bakterii. 
  • Po piąte, zwróćmy uwagę, czy termos jest wolny od BPA czy ftalanów, czyli szkodliwych cząsteczek. Profesjonalny termos turystyczny powinien zapewniać bezpieczeństwo i chronić nasze zdrowie przed działaniem szkodliwych substancji.
Pamiętaj również, że termos będzie ci służył znacznie dłużej, jeżeli po każdym użyciu umyjesz go starannie, a każdą jego część pozostawisz osobno do wyschnięcia. Unikaj sytuacji, w których termos myjesz po kilku dniach od powrotu z wycieczki. Szukając sprawdzonego termosu, możesz również skorzystać z wiedzy innych turystów. Pomocne okażą się tu z pewnością cieszące się dużą popularnością fora internetowe czy grupy w social mediach.

Autor: Anna Stypa