Data modyfikacji:

Turkuć podjadek: zwalczanie. Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Turkuć podjadek to dość duży owad, który za cel swojego żerowania obiera popularne rośliny ogrodowe, m.in. ich korzenie i młode pędy. Mimo że pojedynczy owad nie wyrządza dużych szkód, to w grupie może być niebezpieczny dla twoich roślin. W waszym ogrodzie żeruje turkuć podjadek? Zwalczanie tego szkodnika bywa czasochłonne, ale można sobie z nim poradzić nawet domowymi sposobami. Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy, jak pozbyć się turkucia podjadka.

turkuć podjadek zwalczanie

Turkuć podjadek – zwalczanie. Domowe sposoby 

Zanim zaczniesz chemicznie zwalczać turkucia podjadka, musisz wiedzieć, że ten owad może również pomóc twoim roślinom. Turkuć podjadek oprócz roślin zjada też ślimaki w ogrodzie, pędraki i drutowce – te są szkodliwe dla twoich roślin. Ponadto spulchnia i napowietrza glebę.

Nie panikuj zatem, jeśli w swoim ogrodzie zauważyłeś pojedyncze turkucie. Problemem są z kolei całe ich stada. Ale bez obaw – istnieje kilka domowych sposobów, aby się ich pozbyć. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

1. Turkuć podjadek – zwalczanie, a właściwie odstraszanie innymi roślinami

Zamiast zabijać turkucia podjadka, możesz go jedynie odstraszyć. Wystarczy, że posadzisz w ogrodzie szałwię, macierzankę, czarną olszę czy koronę cesarską.

2. Drobny żwir

Turkucie nie lubią takiego podłoża, więc warto zabezpieczyć w ten sposób przynajmniej część gleby.

Przeczytaj także: Mączliki - jak się ich pozbyć?

3. Pułapki

Pułapkę na turkucia możesz zrobić ze słoika. Wlej do środka niewielką ilość wody, a następnie wkop go w miejscu, gdzie turkucie pojawiają się najczęściej. Podczas kopania korytarzy turkuć po prostu wpadnie do słoika i się z niego nie wydostanie. Pamiętaj, aby codziennie opróżniać takie pułapki – tylko wtedy są one najefektywniejsze.

4. Koński nawóz

Turkucie uwielbiają koński nawóz, dlatego łatwo je w ten sposób zwabić. Przygotuj w ogrodzie miejsce, gdzie zrobisz kompost z końskim nawozem. Turkucie się tam zagnieżdżą, a wy będziecie mogli zebrać kompost i pozbyć się go razem z turkuciami. Korzystaj z tej metody szczególnie jesienią, a nawóz wywieź na wiosnę.

5. Olej roślinny

Turkuć kopie korytarze, więc zawsze możesz wlać do nich zwykły olej roślinny. Po takim zabiegu turkucie wypływają na zewnątrz gleby, a waszym zadaniem będzie je zebrać i usunąć. Czynność warto powtarzać do skutku.

Turkuć podjadek – zwalczanie chemiczne. Na czym polega?

Jeśli nie możecie poradzić sobie z turkuciem domowymi sposobami, to warto sięgnąć po zwalczanie chemiczne. To nic innego jak rozpylenie na glebie i roślinach substancji chemicznych dostępnych w popularnych sklepach ogrodniczych.

W tym przypadku zalecamy jednak ostrożność – szczególnie jeśli chcecie zwalczyć turkucia z jadalnych warzyw i owoców. Koniecznie zapoznajcie się z ulotką dołączoną do preparatu i przestrzegajcie instrukcji. Pamiętajcie, że okres karencji preparatów chemicznych wynosi co najmniej 60 dni. Oznacza to tyle, że od użycia preparatu musi upłynąć przynajmniej 60 dni, aby można było zbierać i spożywać rośliny rosnące na potraktowanej danym środkiem glebie.

Szukasz skutecznych preparatów na turkucia podjadka? Sprawdź najlepsze środki dostępne na Ceneo.pl.

Turkuć podjadek – zwalczanie prądem

Turkucia można zwalczyć też prądem. Takim zwalczaniem zajmują się specjalne firmy.

W waszym ogrodzie znajdują się duże gniazda turkuci i ich larw? Aby skutecznie pozbyć się owada i ochronić rośliny, niezbędne może okazać się połączenie kilku metod. Najpierw spróbujcie zastosować domowe sposoby. Jeśli to nie zadziała, warto sięgnąć po specjalne preparaty – pamiętajcie jednak, aby używać ich zgodnie z instrukcją. Ostatecznością jest zwalczanie prądem, które wykonuje wiele specjalizujących się w tym firm.

Najlepsze środki owadobójcze do ochrony roślin - TOP 10

Autorka: Klaudia Borycka