Data modyfikacji:

Jak działa twister do ćwiczeń i jak wybrać odpowiedni?

Brak ruchu i regularnej aktywności fizycznej to obecnie jedno z największych zagrożeń. Według badań siedzący tryb życia może być groźniejszy nawet niż otyłość. Tymczasem już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, by zachować dobrą kondycję przez długie lata. Jednym z akcesoriów, które mogą w tym pomóc, jest niedrogi twister do ćwiczeń. Sprawdź, jak działa twister obrotowy i jaki model wybrać.

ćwiczenia

Czym jest twister do ćwiczeń?

Obrotowy twister do ćwiczeń to niepozorny przedmiot z dziedziny fitness. Jest to niewielka, plastikowa podstawka z osadzonym na łożysku dyskiem. Umożliwia ona wykonywanie skrętów ciała, a także wymaga utrzymania równowagi. Twistery dostępne w siłowniach i klubach fitness wyposażone są dodatkowo w poręcz do podtrzymywania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w rehabilitacji.

Zaletą twisterów obrotowych jest przede wszystkim niska cena. Podstawowe modele można kupić już za około 30 zł. Dodatkowo są one stosunkowo niewielkie, więc można na nich ćwiczyć w niewielkim mieszkaniu, w ogrodzie, na balkonie lub zabrać na wakacje.

Sprawdź inne sprzęty polecane do domowej siłowni:

Jak ćwiczyć na twisterze obrotowym?

Technika ćwiczeń na twisterze obrotowym nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sam trening polega na dynamicznych skrętach tułowia. Konieczne jest jednak utrzymywanie ciągłego napięcia brzucha, aby zabezpieczyć kręgosłup przed nadmiernymi skrętami. Dzięki temu twister może być doskonałym narzędziem do ćwiczenia mięśni antyrotacyjnych tułowia (np. skośnych brzucha), chroniących kręgosłup przed kontuzjami. Na twisterze można ćwiczyć, także siedząc.

Warto podkreślić, że twister do ćwiczeń angażuje nie tylko brzuch oraz mięśnie tułowia. Utrzymując lekko zgięte nogi, wypracujesz mięśnie ud oraz pośladki. To dzięki izometrycznemu napięciu mięśni, niezbędnemu do zachowania prawidłowej postawy. Niektóre twistery wyposażone są także w gumowe uchwyty umożliwiające ćwiczenie ramion.

Jeżeli chcesz pracować nad równowagą, wybierz twister do ćwiczeń z kopułą do balansowania. Sesje polegające na jak najdłuższym utrzymywaniu równowagi są świetnym treningiem uzupełniającym m.in. dla piłkarzy, narciarzy czy biegaczy.

Dlaczego warto ćwiczyć na twisterze?

Jak nietrudno się domyślić, ćwiczenie na twisterze nie rozbuduje tak mięśni jak siłownia i nie spali tyle kalorii co jazda na rowerze. Niemniej jednak zalety treningu na obrotowym dysku jest wiele.

Oprócz wzmocnienia mięśni oraz poprawy stabilizacji ciała, twister wpłynie pozytywnie także na poprawę ukrwienia stóp. Gumowe wypustki twistera obrotowego masują stopy i rozluźniają spięte mięśnie. To ważne, ponieważ nawet niewielkie spięcia mięśni stóp mogą być przyczyną innych dolegliwości, nawet tak odległych jak bóle w karku. Organizm człowieka to system naczyń połączonych i należy rozpatrywać go w całościowy sposób. Wpływ stóp na mięśnie, stawy i układ nerwowy jest doskonale zbadany.

Jakie korzyści daje twister obrotowy i ćwiczenia na nim?

Twister poza spalaniem kalorii przynosi także inne korzyści:

  • wysmukla talię,
  • wzmacnia mięśnie tułowia,
  • pobudza krążenie,
  • poprawia balans ciała,
  • masuje stopy,
  • spala tkankę tłuszczową,
  • zapewnia codzienną dawkę ruchu,
  • uelastycznia stawy i zapobiega kontuzjom,
  • może być pomocny w leczeniu osteoporozy, artretyzmu czy reumatyzmu.

Jaki twister do ćwiczeń wybrać?

Na początek wystarczy najprostszy model. Ważne jest to, by wykonany był z dobrej jakości plastiku i miał łożyskowanie zapewniające płynny ruch dysku obrotowego. Już podstawowe twistery wyposażone są w magnetyczne kulki masujące, które doskonale nadają się do rozluźniania napięć w stopie.

W twisterach powyżej 50 zł można już spotkać dodatkowe linki elastyczne z uchwytami do ćwiczenia ramion oraz komputerek z wyświetlaczem. Na niewielkim ekranie znajdziesz informację o liczbie wykonanych obrotów. Upewnij się też, jakie jest maksymalne obciążenie twistera.

Autor: Szymon Sonik